REKLAMA

Krach w Brazylii. Inwestorzy wystraszyli się polityki

2017-05-18 23:00
publikacja
2017-05-18 23:00
fot. Sebastiao Moreira / FORUM

Groźba odsunięcia od władzy prezydenta Michela Temera wstrząsnęła rynkiem finansowym w Brazylii. Giełda zanurkowała o ponad 8%, a waluta straciła do dolara blisko 8%. Sytuacja musi być poważna, skoro za uspokajanie inwestorów wziął się bank centralny.

Korupcja i stawianie zarzutów kryminalnych najważniejszym urzędnikom w państwie stały się już standardem w brazylijskiej polityce. W sierpniu 2016 roku Brazylijczycy odsunęli od władzy skorumpowaną prezydent Dilmę Rousseff, choć formalnie oskarżenia dotyczyły ukrywania złego stanu państwa i zaciągania kredytów bez zgody Kongresu. O korupcję w wielkiej aferze Petrobrasu podejrzanych lub oskarżonych było 318 z 594 deputowanych do izb niższej parlamentu.

Prezydent Brazylii Michel Temer. / fot. Adriano Machado / FORUM

Następcą socjalistki Rousseff został uchodzący za liberalnego polityka Michel Temer. Ale i on może się pożegnać z urzędem w atmosferze skandalu. „Nie zrezygnuję” - zapowiedział w czwartek Temer, co naraża największy kraj Ameryki Południowej na kolejne miesiące politycznego chaosu. Michel Temer jest podejrzewany o przekupienie świadka zeznającego w procesie o korupcję. Śledztwo przeciwko urzędującej głowie państwa zaaprobował brazylijski Sąd Najwyższy.

Kolejny polityczny skandal na szczycie władzy doprowadził do paniki wśród inwestorów. W czwartek Bovespa – główny indeks giełdy w Sao Paulo – spadł o 8,8% po stracie 1,7% w środę. Kurs dolara podskoczył o 8,6%, sięgając 3,37 reali. 

/ Bankier.pl

Aby opanować panikę, uspokajające oświadczenie wydał brazylijski bank centralny. „Bank centralny monitoruje informacje niedawno upublicznione przez media i będzie działał, aby podtrzymać pełne funkcjonowanie rynków finansowych” - napisano w urzędowym oświadczeniu.

Krach na brazylijskiej giełdzie nastąpił w momencie, gdy Bovespa znajdowała się blisko historycznych szczytów z lat 2008 i 2010. Od dna bessy w lutym 2016 roku Bovespa zyskała niemal 80%, zanim zaczęły się niedawne spadki.

Gospodarka Brazylii pogrążona jest w głębokiej recesji od czasu, gdy kraj gościł piłkarskie mistrzostwa świata w 2014 roku. Po trwającej jeden kwartał przerwie brazylijski PKB maleje nieprzerwanie od dwóch lat.

Z drugiej strony inwestorzy liczą, że dziewiąta gospodarka świata najgorsze ma już za sobą. Bankowi centralnemu udało się opanować inflację CPI, która w sierpniu wyhamowała do 4,1%, choć jeszcze rok temu przekraczała 9%. Także tempo spadku PKB zdawało się zwalniać – w czwartym kwartale 2016 roku roczna dynamika brazylijskiego PKB wyniosła -2,5%, wobec -5,8% na dnie recesji w 2015 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~sdsdfakenews
Wprowadzasz ludzi w błąd, to nie prawda, że wyniki spółek nie rosną. Te największe kwartał w kwartał w większości pokazują wyższy zysk na akcje, a to nie spekulacja tylko twarde dane ze sprawozdań finansowych.
~xyz
No właśnie tak trochę nie rosną, żeby rosły firmy robią buybacki, po skupie akcji jak się podzieli nawet mniejszy zysk przez mniejszą ilość akcji wygląda w sprawozdaniach że jest "lepiej"
~sknera odpowiada ~xyz
no ok, ale musza gdzies publikowac rozwodniony zysk netto na akcje.
W Polsce tak przynajmniej jest :) Ale to Brazylia
~Adam222
Jak zwykle mądrzy po zdarzeniu. Teraz to inwestorom takie spóźnione informacje na nic się nie przydadzą.
~wredny
wygodne wytłumaczenie , w silnych fundamentalnie gospodarkach takie rzeczy z powodu polityki się nie zdarzają (w takiej skali)
~sdsd
inwestorzy to sie wszystkiego już boją. Mucha pierdnie w Zanzibarze a na NYSE pelne gacie. najbardziej boją się po prostuprzyznać ze kasa zainwestowana w przewartosciowne papiery to już śmieć tak naprawdę. gdyby akcje odzwierciedlały realną wartość zysków jakie daje przedsiebiorstwo to by nie było takich cyrków inwestorzy to sie wszystkiego już boją. Mucha pierdnie w Zanzibarze a na NYSE pelne gacie. najbardziej boją się po prostuprzyznać ze kasa zainwestowana w przewartosciowne papiery to już śmieć tak naprawdę. gdyby akcje odzwierciedlały realną wartość zysków jakie daje przedsiebiorstwo to by nie było takich cyrków ja ten przedwczoraj z giełda i trumpem. gdzie tu logika? Coś się zmieniło w gospodarce za przyczyną tego ze Comey ujawnił treść rozmowy z trumpem? Coś sie zmieni na skutek tego ze trumpa zmieni Pence? No nic się nie zmieni.
A jelenie zdają sie nie widzieć ze pod Koreę płynie drugi lotniskowiec. Pierdyknie kilka nuków do oceanu i wyzeruje kilkuletnie zyski przy takim podejsciu . Paranoja. od tego tydodnia giełdy to bedą wyglądały jak stawka z karasiami. Miekszańcy będą czuwac kiedy ktos wrzuci do niego szczupaka. Jk w takich warunkach w ogóle można mówić o racjonalnym inwestowaniu przy takiej histerii?
~polo
Mamy globalne historyczne maksima na giełdach, kiedy 10 lat temu rozpoczął się ostatni kryzys finansowy DJI było na 14100 a od miesiąca trwa testowanie poziomu 21000. Kryzysu nie było już własnie 10 lat - to po prostu za długo z punktu widzenia historycznego. Owszem była sztuczna naprawa : QE1, QE2, QE3, LTRO, BoJ też Mamy globalne historyczne maksima na giełdach, kiedy 10 lat temu rozpoczął się ostatni kryzys finansowy DJI było na 14100 a od miesiąca trwa testowanie poziomu 21000. Kryzysu nie było już własnie 10 lat - to po prostu za długo z punktu widzenia historycznego. Owszem była sztuczna naprawa : QE1, QE2, QE3, LTRO, BoJ też sypnął jenami, a ChRL prowadzi mocno inwestycyjną politykę. Także to się może opóźnić wszystko, ale najzwyczajniej po prostu : jesteśmy bardzo wysoko i nikt nie chce w czasie kryzysu być tym frajerem który zostanie z przewartościowanymi papierami. Nie mówiąc już o tym, że aby zarobić na spekulacji to trzeba jeszcze towar upłynnić, także nawet longtermy będą powoli zrealizować zyski.
~Ali
A ciekawe co z naszym establiszmentem?
Też ukrywają rzeczywiste zadłużenie a te niby mega przychody to też podejżane.
~Eskimos
Nic tylko grać kontraktami na spadek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki