Kosztorys budowy domu - jak go przygotować?

Budowa domu to dla większości osób inwestycja życia pochłaniająca przez kilka lat mnóstwo czasu i pieniędzy. Niejeden dom nie został dokończony z powodu złego planowania, niedoszacowania kosztów inwestycji czy przeszacowania możliwości finansowych inwestora. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji sporządzić szczegółowy kosztorys i w oparciu o niego prowadzić całą inwestycję.

Budowa domu pochłania dużo pieniędzy i czasu
Budowa domu pochłania dużo pieniędzy i czasu (fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)Wstępny kosztorys inwestycji można sporządzić na kilka sposobów, w zależności od dostępności czasu i środków, które chcemy przeznaczyć na ten cel (zobacz przykładowy kosztorys online).

Wycena z projektu

Zwykle, kupując gotowy projekt domu, dostajemy do niego przybliżone koszty budowy. Jest to zwykle jedna liczba lub sztywny przedział typu 250-300 tysięcy złotych. Niestety biura projektowe często zaniżają koszty budowy, aby zwiększyć atrakcyjność swoich projektów. Dlatego opieranie się wyłącznie na tej liczbie może się okazać niebezpieczne dla sukcesu inwestycji.

Dodatkową wadą jest brak możliwości sprawdzenia, ile kosztowałaby budowa na przykład systemem gospodarczym. Podany koszt jest sztywny i nie daje możliwości odjęcia na przykład kosztów własnej robocizny lub części materiałów, którymi już dysponujemy.

Alternatywą jest zakup do projektu profesjonalnego kosztorysu. Na większości portali internetowych oferujących projekty domów można za dodatkową opłatą dokupić szczegółowy kosztorys. Koszt takiej usługi to od 120 do 300 zł, oczywiście jest płatny dla każdego projektu osobno.

Ile obecnie kosztuje budowa domu?

Ile obecnie kosztuje budowa domu?

Nowe wymagania dotyczące energooszczędności budynków podniosły koszty budowy domu. Wszystko wskazuje na to, że kolejne lata będą oznaczały dla inwestorów indywidualnych jeszcze większe wydatki.

Wynajęcie profesjonalnego kosztorysanta  

Najbardziej dokładna i wiarygodna, ale i najdroższa metoda. Zamówienie profesjonalnego kosztorysu to wydatek od 300 do 1000 zł. Zdecydowaną zaletą jest fakt, że kosztorys jest wykonany przez zewnętrznego specjalistę niezwiązanego z firmą sprzedającą projekt. Co więcej fachowiec będzie w stanie doradzić, w jaki sposób najlepiej zoptymalizować koszt budowy, podpowie, jakie dokładnie wybrać materiały i gdzie szukać fachowców budujących domy.

Podstawową wadą jest cena usługi. O ile warto zainwestować w taki kosztorys, gdy mamy już zakupiony projekt, to metoda zupełnie się nie sprawdza, gdy chcemy porównać ze sobą kilka projektów i wybrać ten najlepszy. Koszt zamówienia kilku kosztorysów mógłby być wtedy porównywalny z kosztem zakupu projektu architektonicznego.

Warto również pamiętać, że prawo nie stawia przed kosztorysantem żadnych wymagań, więc teoretycznie kosztorys może stworzyć każdy. Dlatego przed wyborem kosztorysanta warto sprawdzić jego doświadczenie i referencje, aby nie natknąć się na nowicjusza-amatora, który wykonuje kosztorys pierwszy raz.    

Internetowe kalkulatory kosztów budowy

W internecie dostępne są bezpłatne Kalkulatory Budowlane umożliwiające obliczenie kosztu budowy domu. Podstawową zaletą tego narzędzia jest możliwość darmowego wykonania wyceny i porównania ze sobą wielu wariantów.

Kalkulatory Budowlane umożliwiają wybór jednego z trzech zakresów cenowych – niska, średnia lub wysoka – które są bezpośrednio związane z jakością danego produktu lub usługi. Użytkownik ma ponadto możliwość wyboru tylko części prac lub materiałów, co jest bardzo przydatne w momencie, gdy chcemy samodzielnie wykonać na przykład tynki lub posadzki.

Narzędzie jest proste w użyciu – wymaga podania tylko podstawowych wymiarów domu. Użytkownik nie musi wiedzieć, ile betonu potrzebuje na ławy fundamentowe lub kleju na wyłożenie podłogi płytkami. Narzędzie przelicza wszystkie materiały i podaje łączny koszt.

Dodatkowo użytkownik ma możliwość obliczenia kosztów remontu lub wykończenia wszystkich pomieszczeń, co może być przydatne na przykład przy wykańczaniu mieszkań w stanie deweloperskim z programu "Mieszkanie dla młodych".

Kalkulatory są dostępne pod adresem kb.pl.

Obliczenie kosztu budowy na podstawie powierzchni

Jest to zdecydowanie najszybsza i najmniej dokładna metoda, ale niestety również najczęściej stosowana. Wielu inwestorów zakłada, że koszt budowy domu wynosi  2-4 tysiące złotych za m2 i na tej podstawie szacuje potrzebny kapitał.

Oczywiście takie uproszczenie prowadzi do wielu błędów, które są potem przyczyną problemów z finansowaniem inwestycji. Łączny koszt zależy od tysięcy czynników i uzależnienie go od jednego parametru będzie generowała olbrzymi margines błędu.

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Alicja

taki kosztorys budowlany dobrze powierzyć specjalistom, a część banków i tak tego wymaga i samodzielnie robionych kosztorysów nie przyjmują, nam kosztorys robili w speckosztorys i bardzo byliśmy ze współpracy z nimi zadowoleni

! Odpowiedz
0 0 ~Ewa

Nie wierzę kalkulatorom, jedynie własnym obliczeniom, chociaż i tego musieliśmy nauczyć się na błędach - przy budowie własnego domu zapomnieliśmy o materiałach ochronnych i trzeba było szukać na ostatnią chwilę. Z pomocą przyszedł nam Pakart, ale teraz podczas remontu mieszkania córki już pamiętaliśmy o wszystkim.

! Odpowiedz
1 3 ~stefan445

Kosztorys najlepiej przygotować już przy projekcie. Wtedy można uwzględnić wszystkie ważne kwestie - rodzaj ogrzewania, konkretnych instalacji itd. Duży wybór projektów jest w tej aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mgprojekt.projektydomow.

! Odpowiedz
2 1 ~Kierownik

Kto to pisał? Chyba nigdy budowy nie widział! Zatrudnie go, niech mi za taką kase wybuduje dom.

! Odpowiedz
3 4 ~Ja

Budowałem dom 130 m2 i do surowego zamkniętego wyszło mi około 100000, przy czym starałem sie oszczedzac tam, gdzie sie dalo. Jak sie wybiera jedne z najdrozszych materialow w swojej klasie (Ytong) to nie ma sie co dziwic, ze potem 100000 wydaje sie na same pustaki ze stropami

! Odpowiedz
1 7 ~Budujący

Kalkulatory są o kant...dMi materiały na dom 140m w technologii Ytong wyszly ok 100-110tys, więc nie wiem jakim cudem tutaj jest z robocizną.Autor pominął przyłącza, wymiane gruntu (przy glinie itp.), koparkowego + wywrotka, odwodnienie fund, kontenery na odpady, transporty itd.Jakim cudem materialy na fundament to 8000, skoro same materiały izolacje, stal, beton potrafią kosztowacć ok 15tys, chyba że to jakaś fuszerka na 5cm chudziakuKwoty mnożyłbym przez minimum 1.6 - 1.8 jak to ktoś już napisał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~ex

Z mojego doświadczenia wynika że należy zrobić samemu dokładny kosztorys , a następnie kwotę pomnożyć przez 1.6 . Przynajmniej u mnie tyle wyszło . Na 60 proc większe wydaki składają się : 1 zmiany w trakcie realizacji , po prostu dochodzimy do wniosku że niektóre elementy zrobimy z ciut droższych materiałów , ale za to będzie o wiele lepiej i ładniej zrobione. 2 . Niektórych wydatków nie ujeliśmy w kosztorysie , ale są niezbędne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~znawca

Z deweloperami jest różnie. Ostatnio trafiłem na ofertę "gwarantowanego zysku z najmu" w wysokości 8 % przez 3 najbliższe lata. Jedyny warunek to zakup nieruchomości od tej firmy (jak się później doczytałem, po strasznie zawyżonych cenach. Nie dajcie się oszukać. Polecam artykuł http://independenttrader.pl/255, super_oferta_-_gwarantowany_8_zwrot_z_najmu_:-).html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~lol3

przede wszystkim koszt budowy domu zależy od tego jaka firma/jakie firmy będą wykonywać poszczególne elementy - jak ktoś będzie chciał oszczędzić, bo porządna firma za daną instalację chce 40.000 zł, a "Pan Zdzisiu" zrobi to przecież za 25.000 zł, to się potem okaże, że trzeba dołożyć kolejne 30.000 zł, żeby po nim poprawiać albo że inne roboty będą dwa razy droższe, bo trzeba się dostosować i czekać aż on łaskawie zrobi jakiś tam etap swojej pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 19 ~oro

Tylko że pan Zdzisiu zrobi mi to dokładnie tak jak chcę, bo w przeciwnym razie nie wypłacę panu Zdzisiowi tygodniówki za jego dokonania z poprzedniego tygodnia. A ponieważ pan Zdzisiu nie płaci srusu waty i setki podatków, to tak na prawdę pan Zdzisiu zrobi to za 20 zł/punkt plus materiały i dostanie 500 z rozdzielnicę. Więc będzie to kosztować grubo poniżej owych 25.000.I jeszcze jedno płacenie panu Zdzisiowi z sąsiedztwa jest tak na prawdę prowadzeniem polityki prorodzinnej, gdyż pan Zdzisiu ma dzieci i żonę. A fyrma utrzyma prezesów, zarząd i setkę urzędasów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne