REKLAMA

Domek holenderski – ceny, przepisy, wady i zalety

Katarzyna Rostkowska2017-09-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-09-19 06:00

Domek holenderski, czyli „dom na kołach” jest alternatywą dla drewnianej czy murowanej nieruchomości rekreacyjnej. Sprawdzamy, jakie formalności czekają na osoby planujące jego zakup, na jakiej działce może być ustawiony i kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę.

Domki holenderskie coraz częściej stają się ciekawą alternatywą dla domów rekreacyjnych – drewnianych czy murowanych, za czym przede wszystkim przemawia ich cena. Dodatkowo w związku z tym, że są na kółkach, można je dowolnie przestawiać i przewozić z miejsca na miejsce. Należy jednak pamiętać, że nie są one pojazdami, więc nie podlegają rejestracji, ani nie mogą poruszać się po drogach na takich samych zasadach, jak inne pojazdy. Natomiast do ich przewozu potrzebujemy odpowiedniego transportu – w zależności od ciężaru – gabarytowego lub ponadgabarytowego.

Wymagane pozwolenia

„Domek holenderski” jest określeniem czysto handlowym, które nie funkcjonuje w prawie budowlanym. Należy podkreślić, że w jego przypadku nie mają zastosowania przepisy dotyczące przyczep campingowych, ponieważ nie podlega on rejestracji, badaniom technicznym i nie jest dopuszczony do ruchu. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, domek holenderski, jako obiekt budowlany spełnia wymagania definicji obiektu tymczasowego, czyli przeznaczonego do czasowego użytkowania, jako że nie jest trwale połączony z gruntem. Należy jednak zaznaczyć, że brak trwałego połączenia z działką nie decyduje o tym, czy dany obiekt wymaga pozwolenia na budowę, czy jedynie zgłoszenia.

Pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolnostojące, parterowe o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw. Dodatkowo musi zostać spełniony warunek dotyczący liczby obiektów na danym obszarze – jeden dom na każde 500 mkw. powierzchni działki. Pozwolenie nie jest również konieczne w przypadku tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy.

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego?

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego?

Wiele osób marzy o własnym domu letniskowym, gdzie można spędzać weekendy poza miastem, a nawet i całe wakacje. Jego budowa to inwestycja o mniejszym rozmachu niż przedsięwzięcie związane z postawieniem tradycyjnego domu jednorodzinnego. Co należy wiedzieć przed budową domku letniskowego i jakie formalności czekają inwestorów? Czytaj dalej...

W związku z powyższym zgłoszenie jest ważne wyłącznie przez 120 dni. Po tym terminie należy domek holenderski usunąć z zajmowanej działki. W praktyce częstym działaniem jest przejechanie domem na inne miejsce i ponowne zgłoszenie na okres 120 dni.

– Domek holenderski na kołach nie jest na stałe przytwierdzony do gruntu, więc teoretycznie nie wymaga pozwolenia na budowę. Obiekty (…) postawione np. na bloczkach gazobetonowych oraz innych materiałach budowlanych lub posadowione bezpośrednio na gruncie można traktować jako tymczasowe obiekty budowlane. Można je ustawić na każdej działce na okres 120 dni. Po takim terminie należy usunąć domek holenderski, lecz bardzo często użytkownicy po prostu go przestawiają. Jeżeli natomiast ma być to dom trwale związany z gruntem, pełniący funkcję domku rekreacyjnego całorocznego należy spełniać stosowne warunki zabudowy oraz zawnioskować o pozwolenie na budowę – wyjaśnia Rafał Prządka, doradca klienta w Magmillon i portalu "Działka dla Ciebie".

Zgłoszenia faktu postawienia domu holenderskiego należy dokonać przed terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Natomiast do ich wykonywania można przystąpić, jeżeli właściwy organ w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu. Do zgłoszenia zamiaru postawienia na działce domku holenderskiego należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb odpowiednie szkice lub rysunki. Przeważnie powinien wystarczyć projekt techniczny domku, który otrzymujemy w chwili jego zakupu.

Dodatkowo, jeśli na postawienie domu wymagane jest wyłącznie zgłoszenie, wówczas nie musimy być właścicielami terenu, na którym domek ma stanąć. Bowiem w przypadku obiektów, które nie są trwale związane z gruntem, nie jest konieczne posiadanie ziemi na własność i prawa dysponowania nią na cele budowlane, a co za tym idzie, wystarczy dysponować umową dzierżawy danego gruntu.

Co istotne, w sytuacji, gdy zmiana położenia domku, czyli jego przewiezienie w inne miejsce, przed upływem 120 dni nie jest możliwe, do legalnego w świetle prawa posadowienia domku na działce konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Na jakiej działce można postawić dom holenderski?

Domek holenderski, który nie jest na trwałe przytwierdzony do gruntu oraz nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, można postawić na każdej działce na okres 120 dni. Należy pamiętać, że po upływie tego terminu należy przestawić obiekt na inną działkę, a jeśli jest to niemożliwe, uzyskać pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę jest również wymagane w sytuacji, gdy planujemy postawienie domku trwale związanego z gruntem. Wówczas taki obiekt spełnia wymogi domów rekreacyjnych, w związku z czym działka, na której będzie usadowiony, musi być przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową lub rekreacyjną.

Jednocześnie należy pamiętać, że w sytuacji, gdy domek holenderski posadowiony będzie na działce bez wymaganego prawem zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, może zostać potraktowany jako samowola budowlana. Wówczas konieczne będzie przeprowadzenie procedury legalizacyjnej, która wiąże się z dość wysokimi kosztami. Organy administracyjne mogą również wydać nakaz rozbiórki takiego obiektu, co wiąże się z koniecznością wywiezienia domku z działki, na której został nielegalnie ustawiony.

Koszt postawienia domu holenderskiego

Cena domu holenderskiego w dużej mierze zależy od jego wielkości, materiału, z którego został wykończony oraz wyposażenia. Dodatkowo osoby, które marzą o posiadaniu takiego obiektu, muszą pamiętać o koszcie zakupu działki, a jeśli dom holenderski miałby pełnić funkcję całoroczną - również o jej uzbrojeniu.

Jeśli chodzi o powierzchnię, na rynku są dostępne obiekty o różnych wymiarach ok. 9x2,5 m – 4x12 m, a co za tym idzie posiadające od jednej do trzech sypialni. Oczywiście im mniejszy i prostszy domek, tym jego cena jest niższa. Drugim istotnym elementem jest sposób wykończenia zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części domu. Jednym z tańszych rozwiązań jest między innymi wykończenie sidingiem, tj. modyfikowanym tworzywem PVC, w formie okładziny z paneli imitujących deski. Natomiast zdecydowanie droższe będzie wykończenie deskami drewnianymi.

Domy holenderskie - przykładowe ceny domów nowych i używanych

Wymiary

Opis

Cena

8,20x3,10 m

dom składa się z jednej sypialni, salonu z aneksem kuchennym, posiada kominek gazowy, toaletę, instalację gazową i elektryczną, (używany)

11 900 zł

8,50x3,10 m

dom składa się z jednej sypialni, salonu z aneksem kuchennym, posiada kominek gazowy, gazowy junkers ciepłej wody, łazienkę z kabiną natryskową, toaletą i umywalką, wyposażony w instalację gazową i elektryczną, (używany)

16 900 zł

11x3,10 m

dom składa się z dwóch sypialni, salonu z kominkiem gazowym oraz częścią jadalnianą, osobnego pomieszczenia z umywalką i natryskiem, WC, posiada instalację gazową, elektryczną i wodną, (używany)

19 900 zł

9x3,10 m

dom składa się z dwóch sypialni, salonu z kominkiem gazowym, aneksu kuchennego, łazienki z kabiną natryskową i umywalką, posiada instalację gazową i elektryczną, (używany)

28 900 zł

11x3,10 m

dom składa się z trzech sypialni, salonu z kominkiem gazowy, łazienki z kabiną natryskową, toaletą i umywalką, posiada instalację elektryczną i wodną, (nowy)

33 000 zł

10,50x3,70 m

dom składa się z dwóch sypialni, kompletnego aneksu kuchennego z kominkiem gazowym, gazowym junkersem ciepłej wody, łazienki z kabiną natryskową, toaletą i umywalką, posiada instalację gazową i elektryczną, (używany)

42 900 zł

12x3,7 m

dom składa się z trzech sypialni, salonu z aneksem kuchennym, posiada toaletę z natryskiem i umywalką, przystosowany do użytku całorocznego, (używany)

48 000 zł

12x3,7 m

dom składa się z dwóch sypialni, salonu z aneksem kuchennym, posiada toaletę z natryskiem i umywalką, przystosowany do użytku całorocznego, (nowy)

56 000 zł

11x3,7 m

pomieszczenie składa się z dwóch sypialni, dużego salonu z kominkiem, aneksu kuchennego, WC, łazienki z natryskiem i umywalką, przeznaczony do użytku całorocznego, (używany)

70 000 zł

12x3,7 m

dom składa się z trzech sypialni, salonu z kominkiem, kuchni, łazienki z natryskiem, WC i umywalką, podłączona instalacja elektryczna i gazowa, przystosowany do użytku całorocznego, (nowy)

89 000 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie stron internetowych firm m.in. www.domkiholenderskie.com, www.floryda-domkiholenderskie.pl, www.domki-holenderskie.org, www.domkiholenderskie.eu.

W dużej mierze na cenę domku wpływa również jego wyposażenie. Na rynku możemy spotkać oferty prostych konstrukcji z gołymi ścianami, jak i takie, które proponują w pełni umeblowany obiekt, z zainstalowanymi urządzeniami sanitarnymi i instalacją elektryczną i gazową.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz analizując dostępne na rynku oferty, można stwierdzić, że prosty, używany dom holenderski można zakupić za ok. 15-20 tys. zł. Natomiast ceny nowych obiektów zaczynają się od 30 tys. zł. Dodatkowo, jeśli poszukujemy domu, który będziemy mogli użytkować przez cały rok, musimy liczyć się z wydatkiem od 40 tys. zł. do nawet 90 tys. zł.

Istotny jest również koszt transportu. Warto zasięgnąć informacji, czy jest on doliczony do ceny zakupu obiektu. Wiele firm specjalizujących się w sprzedaży tego typu domów gwarantuje darmową dostawę do klienta. Jeśli natomiast zamawiamy transport we własnym zakresie, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, tj. wydaniem pozwolenia na przewóz (ok. 500 zł) oraz stawką określoną przez firmę (stawka x ilość kilometrów w obie strony).

Reasumując, całkowity koszt inwestycji, przy zakupie średniej wielkości domku oraz nabyciu działki o powierzchni 500 mkw., wyniesie ok. 100-150 tys. zł.

Wady i zalety domu holenderskiego

Domki holenderskie są idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających działkę rekreacyjną, które nie chcą tracić czasu ani środków na budowę domu sezonowego murowanego lub drewnianego. Ustawienie takiego obiektu zazwyczaj wiąże się z niewielką ilością formalności – domki, które nie są trwale związane z gruntem, nie wymagają zezwolenia nadzoru budowlanego. 

Niewątpliwą zaletą domku holenderskiego jest jego stosunkowo niska cena. Używany obiekt można nabyć nawet za ok. 10 tys. zł, natomiast nowy od 30 tys. zł. Od ceny oczywiście zależy jakość i wielkość domu, która zazwyczaj przekłada się na liczbę pokoi.

Dużym plusem jest ich wyposażone we wszystkie potrzebne do życia urządzenia oraz instalacje konieczne do podłączenia do mediów. Większość obiektów jest gotowa do zamieszkania od razu po ich instalacji, ponieważ posiadają kompletne wyposażenie (meble, urządzenia kuchenne i sanitarne, ogrzewanie). Co ważne, instalacje zazwyczaj wyprowadzone są na zewnątrz domku, co zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza podłączenie do sieci elektrycznej i kanalizacyjnej.

Istotny jest również fakt, że prawo budowlane nie odnosi się do kształtu, wyglądu czy też umeblowania domków holenderskich. Nie precyzuje również rodzaju fundamentu dla takiego obiektu. – Ponieważ dla domków holenderskich nie tworzy się projektu budowlanego, nie ma opisanych żadnych wymagań odnośnie wyposażenia takiego domu – potwierdza Rafał Prządka, doradca klienta w Magmillon i portalu "Działka dla Ciebie".

Każdy, kto rozważa zakup domu holenderskiego, musi jednak liczyć się z wadami tego typu inwestycji. Do podstawowych należy podatność na korozje, co potęguje klimat panujący w Polsce. Bardzo ważne jest zatem zwrócenie uwagi na materiały, z których dom został wykonany. Nie można również zapomnieć o systematycznej pielęgnacji, która zapewni możliwość utrzymania obiektu w dobrym stanie przez długie lata.

Decydując się na zakup nowego domu, posiadamy gwarancję producenta, która obejmuje zarówno elementy zewnętrzne konstrukcji, jak i meble oraz wyposażenie. Jednak wybierając obiekt używany, musimy liczyć się z jego wadami powstałymi w wyniku eksploatacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na podwozie oraz ramę domku, które najszybciej ulegają korozji. Dobrze jest także zbadać stan dachu oraz upewnić się, czy dom posiada atesty zamontowanych instalacji, zwłaszcza elektrycznych oraz gazowych.

Rozważając zakup domu holenderskiego, należy również pamiętać, że nie może być postawiony na działce bez odpowiedniego zezwolenia. Zgłoszenie faktu jego ustawienia jest ważne jedynie przez 120 dni. Natomiast przed upływem tego terminu należy pamiętać o usunięciu obiektu z działki lub uzyskać pozwolenie na budowę.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Budowa domu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pomorzanka
Cytat z artykułu: "Pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolnostojące, parterowe o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw. Dodatkowo musi zostać spełniony warunek dotyczący liczby obiektów na danym obszarze – jeden dom na każde 500 mkw. powierzchni działki."
Pierwsza połowa drugiego akapitu
Cytat z artykułu: "Pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolnostojące, parterowe o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw. Dodatkowo musi zostać spełniony warunek dotyczący liczby obiektów na danym obszarze – jeden dom na każde 500 mkw. powierzchni działki."
Pierwsza połowa drugiego akapitu jasno mówi, że nie musimy mieć pozwolenia na budowę, jeśli obiekt nie przekracza 35m2, czyli w przypadku postawienia holendra np. 3x10 = 30m2 (takie przyczepy można kupić od 20 tys), wystarczy, że zgłosimy to tylko w urzędzie. Dobrze rozumiem?

Jeśli chcemy postawić bydle 4x12, mamy już 48m2 i wtedy musimy go przestawiać co 120 dni, chyba, że wystąpimy o pozwolenie na budowę i go "wybudujemy".

Sama bym sobie taki domek postawiła na działce, bo to najtańsza opcja, skoro i tak będę użytkować latem, ewentualnie późną wiosną, czy jesienią, wystarczy mi do 35m2.
aleks__
Jak mam ten domek przesunąć po 120 dniach skoro ma podłączoną kanalizacje, wodę i prąd??

Mam sobie podłączyć domek rurami harmonijkowymi?

Gdzie jest jakaś logika i sens w tym polskim prawie.

damian898
Domek holenderski ciężko nazwać domem do mieszkania, po pierwsze z uwagi na poczucie bycia cały czas w przyczepie przez stosowane tam rozwiązania "turystyczne", a po drugie nie są one ocieplone, aby przebywać w nich cały rok. Dużo lepszym rozwiązaniem są domki mobilne, które mają te same zalety co holenderski,Domek holenderski ciężko nazwać domem do mieszkania, po pierwsze z uwagi na poczucie bycia cały czas w przyczepie przez stosowane tam rozwiązania "turystyczne", a po drugie nie są one ocieplone, aby przebywać w nich cały rok. Dużo lepszym rozwiązaniem są domki mobilne, które mają te same zalety co holenderski, ale nie widać kół, a w środku masz poczucie normalnego mieszkania - łazienka w glazurze, normalne instalacje hydrauliczne jak w domu, a nie jak w przyczepie - jako że temat gotowych domków zgłębiam już od jakiegoś czasu - takie najbardziej "domowe" warunki mają domki firmy Solano - oferują najlepszą jakość na polskim rynku - zresztą podbijają rynki europejskie to musi o czymś świadczyć.
ajwaj
B. dobra rzecz w agroturystyce, niskie koszty, prosto, szybko i kasiora leci
Osobiste doswiadczenia - zach Polska :)
specjalnie_zarejstrowany1
Co za bzdury w tym artykule. Komu zglaszac I co zacznijmy od tego: jak domek jest ruchomy to nie jest nieruchomoscia - ma taka sama osobowosc prawna jak sterta desek. Musze zglaszac posiadanie sterty desek na mojej dzialce? Moj znajomy ma taki domek i raz do niego przyszedl jakis ciekawski urzednik i musial przesunac domek o kilka Co za bzdury w tym artykule. Komu zglaszac I co zacznijmy od tego: jak domek jest ruchomy to nie jest nieruchomoscia - ma taka sama osobowosc prawna jak sterta desek. Musze zglaszac posiadanie sterty desek na mojej dzialce? Moj znajomy ma taki domek i raz do niego przyszedl jakis ciekawski urzednik i musial przesunac domek o kilka centymetrow zeby udowodnic ze nie jest na stale powiazany z gruntem i na tym sie skonczylo. Jaka jest definicja prawna w ogole domku holenderskiego?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
peti1000
Ciekaw co ma zgłosić firma, która handluje takimi domkami. Chyba nie wszystkie sprzedają się w 4 miesiące.?
forfun
po co w tekscie kilka razy powtarzacie to samo ???

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki