REKLAMA

Kościński: Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce

2021-05-17 14:10
publikacja
2021-05-17 14:10
Kościński: Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce
Kościński: Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Celem zmian podatkowych w Polskim Ładzie jest wyrównanie szans na dobre życie między najwięcej i najmniej zarabiającymi - deklarowali w poniedziałek przedstawiciele MF. Osoba zarabiająca do dwukrotności średniej pensji nie zapłaci więcej podatku, ale o 6,5 tys. zł miesięcznie więcej może zapłacić piłkarz zarabiający 100 tys. zł na miesiąc - wyliczyli.

Przedstawiciele resoru finansów w poniedziałek brali udział w spotkaniu prasowym dotyczącym rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział, że jednym z elementów Polskiego Ładu jest restart podatkowy, a reforma podatkowa jest szansą dla całego polskiego społeczeństwa na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, czy zwiększenie zatrudnienia. Wyjaśnił, że rząd chce, aby w kieszeniach Polaków zostało więcej pieniędzy.

Wskazał, że nadszedł czas na bardziej sprawiedliwy system podatkowy. "Trzy najważniejsze zmiany, jakie proponujemy to podniesienie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł - PAP), będzie ona teraz na europejskim poziomie; podniesiemy próg podatkowy (do 120 tys. zł - PAP) i wzmocnimy klasę średnią (...), ujednolicimy wysokość składki zdrowotnej i sposób jej liczenia" - zapowiedział minister.

"Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny płacić taką samą składkę, jak pracownicy. Naszym celem jest wyrównanie szans na dobre życie między tymi, którzy zarabiają najwięcej, a tymi, którzy zarabiają najmniej. Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce" - powiedział.

Sarnowski: Polski system podatkowy jest niesprawiedliwy

Jak tłumaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, polski system podatkowy jest niesprawiedliwy. Wskazał na niewielką różnicę w obciążeniu osób mało i dużo zarabiających; wysokie opodatkowanie umowy o pracę i relatywnie niskie umów mniej korzystnych dla zatrudnionego; oderwanie wysokości opodatkowania od realiów gospodarczych, jak na przykład wzrost płac, czy inflacji.

Sarnowski podał, że osoby zarabiające mniej przeznaczają relatywnie więcej na konsumpcję, towary silnie opodatkowane VAT-em i akcyzą, niż osoby, które dużo oszczędzają i inwestują. To dodatkowo obniża poziom życia mniej zarabiających. Jednocześnie wiceminister wskazał na "stosunkowo wysokie" opodatkowanie umowy o pracę, czyli najbardziej korzystnej dla podatników formy zatrudnienia. Z danych MF wynika, że Polska jest w Europie na trzecim miejscu, jeśli chodzi o odsetek kontraktów terminowych, po Hiszpanii i Portugalii.

Zdaniem Sarnowskiego progi podatkowe nie są dostosowane do zmieniającej się sytuacji gospodarczej. "Pomimo stałego wzrostu płacy minimalnej i średniej krajowej, w ciągu ostatnich 12 lat nie mieliśmy gruntownej zmiany skali podatkowej w podatku dochodowym" - zauważył. Zaznaczył, że w roku 2014 kwota wolna od podatku w relacji do średniego wynagrodzenia, była relatywnie o 50 proc. wyższa niż teraz.

Podobny efekt widać przy dochodzie 85,5 tys. zł. Teraz to tylko 135 proc. średniego wynagrodzenia, a w momencie ustalania tego progu na tym poziomie było to 230 proc. "Również i ten poziom wymaga korekty praktycznie od roku 2009" - zaznaczył Sarnowski.

Zapewnił, że nie będzie zwiększenia opodatkowania w przypadku osób zarabiających do dwukrotności średniego wynagrodzenia. Np. radca prawny na etacie, który zarabia ok. 7,2 tys. zł miesięcznie, czy nauczyciel akademicki, bądź lekarz rodzinny, którzy zarabiają średnio ok. 9 tys. zł nie zapłacą ani grosza więcej - zapewnił.

Więcej zapłaci się od pierwszego złotego zarobionego ponad 11 tys. zł miesięcznie. "Na przykład sędzia Sądu Najwyższego, który zarabia około 20 tys. zł dopłaci miesięcznie ok. 500 zł, dyrektor w korporacji, który zarabia ok. 25 tys. zł miesięcznie - około 1000 zł. Piłkarz ekstraklasy z zarobkami, które nawet przekraczać mogą 100 tys. złotych miesięcznie dopłacać będzie miesięcznie 6,5 tys. zł" - wyliczył wiceminister.

"W porównaniu z miesięcznymi wynagrodzeniami tych grup zawodowych nie będzie to obciążenie bardzo wysokie" - ocenił.

Przedstawiciele MF pytani m.in. o kwestie związane ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie.

"Kwota wolna w wysokości 30 tys zł dotyczyć będzie wszystkich podatników, także jej wysokość nie będzie spadać wraz z rosnącym dochodem" - zapewnił wiceminister Sarnowski.

Dodał, że w przypadku ryczałtowych rozliczeń, mają zostać przyjęte specjalne regulacje, które uwzględnią status poszczególnych podatników rozliczających się w ten sposób.

"Konkretne propozycje zaprezentujemy w perspektywie połowy roku, kiedy będziemy mieli gotową treść przepisów. Nam również zależy na tym, aby zachować uproszczone zasady rozliczania dla tych podmiotów i żeby te zmiany były dla nich jak najmniej odczuwalne" - powiedział wiceminister.

Sarnowski pytany o sytuacje kiedy osiąga się zerowy dochód poinformował, że resort rozważa, czy nie należy wprowadzić stawki minimalnej składki. "Wychodzimy z założenia, że w naturalny sposób przedsiębiorcy inwestują, ponoszą koszty i w sytuacji kiedy ich działalność przynosi straty, to też trudno wymagać od nich, aby opłacali składkę w jakiejś znacznej wysokości" - wskazał.

Wiceszef MF dodał, że szczegóły m.in. w tej sprawie zostaną przedstawione w kolejnych tygodniach.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (88)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
A obrzezani jakie będą płacić podatki?
andiauae
Slabo mowiacy po polsku geodeta koscinski znowu głosi dyrdymały i chce sie brac za bogatych Polakow. Wezcie sie za bogate zagraniczne korporacje pladrujace nasz kraj. A takze za okraglostolowych nowobogackich, typu kulczykostwo czy solorzostwo. Wy z koszernej, pisowskiej partii bedziecie dazyc do likwidacji klasy sredniej, jak Slabo mowiacy po polsku geodeta koscinski znowu głosi dyrdymały i chce sie brac za bogatych Polakow. Wezcie sie za bogate zagraniczne korporacje pladrujace nasz kraj. A takze za okraglostolowych nowobogackich, typu kulczykostwo czy solorzostwo. Wy z koszernej, pisowskiej partii bedziecie dazyc do likwidacji klasy sredniej, jak nakazal wam bolszewicki program Schwaba i Swiatowego Forum Ekonomicznego z Davos, czyli "Built Back Better" a w wersji Pinokialnej - "Nowy Lad". Historia zapamieta was nie tylko za niszczenie gospodarki i polskich przedsiebiorstw, ale i za ludobojstwo Polakow, bo zamkneliscie nam dostep do szpitali i przychodni i wysuneliscie sie na 1 miejsce w swiecie w tym procederze. Zadne utopijne rozdawnictwo juz wam nie pomoze.
3xx
Lekarz to jest bogaty czlowiek, zarabia 10k jako samozatrudniony, no to teraz zamiast 50zl skladki zdrowotnej miesiecznie (reszta skladki podlega odliczeniu od podatku) bedzie placil 900zl. Rocznie zabiora mu wiecej niz jedna pensje. Teraz to bedzie sprawiedliwie. Kazdy lekarz bedzie chcial wrocic do Polski.
zzibi2
zarabiał 10k to teraz będzie zarabiał 11k i odprowadzi te ok 1k więcej, zgadnij kto zapłaci te dodatkowe 1k?
pancerowany
"Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce"

...on jest aż taki naiwny czy to już kampania wyborcza?
znawca_wszystkiego
Czy bolszewizm i komunizm nie jest czasem zdelegalizowany w tym kraju?
itso_agresja_indukowana
wolny karaj można robić co się chce :)
minirekin
"Najbogatsi Polacy przestaną płacić najmniejsze podatki w Polsce" Bzdura jakich mało, ale Lenin by się nie powstydził. Brawo dla lewaków głosujących na Pis, bo chyba nikt nie ma wątpliwości że Pis to partia socjalistyczna!!!

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki