REKLAMA

Koronawirus uderzył w Miasto Lwa. PKB w dół po raz pierwszy od 11 lat

2020-03-27 10:20
publikacja
2020-03-27 10:20
fot. EDGAR SU / Europejskie Forum Gospodarcze

Gospodarka Singapuru skurczyła się w pierwszym kwartale - podają tamtejsi statystycy. To pierwszy kraj, który donosi o spadku PKB w okresie, gdy aktywnością gospodarczą na świecie wstrząsają reperkusje epidemii koronawirusa.

PKB Miasta Lwa zmniejszył się w I kwartale 2020 r. o 2,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To najgłębsze tąpnięcie od 11 lat.

/ Bankier.pl na podstawie danych singapurskiego urzędu statystycznego

Spadek aktywności gospodarczej jest w głównej mierze efektem działań podjętych przez władze i mieszkańców tak samego Singapuru, jak i innych krajów w celu powstrzymania rozwoju pandemii koronawirusa. Sukces Miasta Lwa bazuje bowiem na handlu międzynarodowym - głównie towarami (półprzewodniki, ropa), ale i usługami (turystyka). Wybuch epidemii w Chinach doprowadził do zakłóceń w łańcuchach produkcji czy przepływie dóbr i ludzi. Teraz, gdy pandemia rozlała się poza Państwo Środka, perspektywy singapurskiej gospodarki stały się jeszcze gorsze.

Rządowi eksperci spodziewają się, że w całym roku PKB skurczy się o 1-4 proc. Z kolei tamtejszy bank centralny rysuje bardziej negatywny scenariusz - spadek PKB ma sięgnąć 5,3 proc., co byłoby najgorszym rezultatem od azjatyckiego kryzysu finansowego w latach 1997-98.

Po czwartkowej publikacji danych władze Singapuru poinformowały, że wesprą gospodarkę pakietem stymulacyjnym o wartości ponad 30 mld dol. Wśród rozwiązań przewidziano m.in. bezpośrednią wypłatę środków obywatelom. Każdy powyżej 15 roku życia dostanie równowartość od 200 do 600 dolarów amerykańskich, w zależności od poziomu dochodów.

W Singapurze dotychczas zidentyfikowano zaledwie 683 przypadki zakażenia koronawirusem. 2 osoby zmarły, a 172 wyzdrowiały.

Singapur należy do najnowocześniejszych i najzamożniejszych krajów świata. Jego sukces został zbudowany na fundamentach łączących silne państwo z gospodarką wolnorynkową.

Miasto Lwa od lat przoduje w najważniejszych światowych rankingach ekonomicznych. Jest najbardziej konkurencyjną gospodarką globu (Global Competitiveness Report 2019) oraz wiceliderem w rankingach: wolności gospodarczej (2019 Index of Economic Freedom), łatwości prowadzenia biznesu (Doing Business) oraz najlepszych krajów do życia i pracy dla specjalistów zainteresowanych karierą zagraniczną (HSBC „Expat Explorer). Ponadto Singapur bryluje w kategoriach rozwoju społecznego: długości życia, śmiertelności niemowląt, poziomu dochodów czy edukacji.

Z drugiej strony, mieszkania w Singapurze należą do państwa, a wiele największych firm powstało z inicjatywy rządu i pozostaje kontrolowanych przez władze. Do najważniejszych singapurskich firm należą Temasek (państwowy fundusz majątkowy, który posiada m.in. większościowe udziały w Singapore Airlines), DBS (największy bank w Mieście Lwa), NOL (transport morski), SingTel (telekomunikacja) czy Keppel (jeden z największych producentów platform wiertniczych). Wolność gospodarcza nie idzie również w parze ze swobodami obywatelskimi. W Singapurze obowiązuje bardzo surowe, z punktu widzenia Europejczyka, prawo, a władzę od 1959 roku sprawuje Partia Akcji Ludowej, najpierw pod przewodnictwem Lee Kuan Yewa, a obecnie - Lee Hsien Loonga.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ernst
Ktoś żle przetłumaczył artykuł.
xx2
Wpadłem poczytać o Lwowie a tu...
ekwador15
no u nas mamy mieszkania na własność i bogaci kupują po kilkanascie i wynajmują przez co cena zakupu jest niszcząca dla normalnych ludzi. kredyty pod korek na 30 lat aby spełnić podstawę funkcjonowania, czyli miec swój własny kąt. powinni byc regulacje, ze pierwszeństwo maja ci, co nie maja swojego domu. mieszkania powinny no u nas mamy mieszkania na własność i bogaci kupują po kilkanascie i wynajmują przez co cena zakupu jest niszcząca dla normalnych ludzi. kredyty pod korek na 30 lat aby spełnić podstawę funkcjonowania, czyli miec swój własny kąt. powinni byc regulacje, ze pierwszeństwo maja ci, co nie maja swojego domu. mieszkania powinny być wyjęte z dzialanosci inwestorskiej, spekulacyjnej.
1a2b
Pozornie wydawać by się mogło, że propagujesz komunizm ale to właśnie brak tych uregulowań spowodował kryzys demograficzny w Polsce więc może jednak masz rację. Jest jeszcze jeden aspekt sprawy. Szacowne miasta polskie są zabudowywane jakimiś zagęszczonymi klitkami z obniżoną funkcjonalnością byle taniej byle zwiększyć zysk.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki