REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Chiny zezwoliły państwowym rafineriom na naruszenie komercyjnych rezerwy ropy

2026-04-11 11:00
publikacja
2026-04-11 11:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Władze Chin dały państwowym rafineriom zielone światło na naruszenie komercyjnych rezerw ropy naftowej w związku z globalnym kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Bliskim Wschodzie — podała agencja Bloomberga, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Chiny zezwoliły państwowym rafineriom na naruszenie komercyjnych rezerwy ropy
Chiny zezwoliły państwowym rafineriom na naruszenie komercyjnych rezerwy ropy
fot. Xiao Yijiu / / Xinhua News Agency

Z nieoficjalnych ustaleń nie wynika, po jaką dokładnie ilość surowca sięgną chińskie koncerny, w tym China Petrochemical Corp. (Sinopec) oraz China National Petroleum Corp.

Analitycy z firmy Energy Aspects szacują jednak, że w okresie od kwietnia do czerwca uwolnionych może zostać dodatkowo około 1 mln baryłek dziennie — podaje amerykańska agencja.

Udostępnione wolumeny stanowią część rozbudowanego systemu zapasów komercyjnych w zakładach przetwórczych oraz magazynach, mającego chronić państwo przed przerwami w dostawach. Według Bloomberga decyzja nie obejmuje krajowych strategicznych rezerw ropy, które na ten moment pozostają nienaruszone. Całkowite zapasy surowca w Chinach szacowane są na 1,4 mld baryłek.

Jak obliczyła firma analityczna Kayrros, w marcu chińskie naziemne zapasy komercyjne wynosiły 851 mln baryłek, natomiast rezerwy strategiczne sięgały 413 mln baryłek. Z kolei według danych Centrum Globalnej Polityki Energetycznej Uniwersytetu Columbia, państwo to dysponuje dodatkową pojemnością 130 mln baryłek w podziemnych magazynach.

Wakacje na giełdzie

Działania Pekinu, to reakcja na rozpoczęte 28 lutego naloty USA i Izraela na Iran, co zdestabilizowało globalny handel surowcem. W odpowiedzi na rynkowe zawirowania już w marcu państwa zrzeszone w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) zadeklarowały uwolnienie rekordowych 400 mln baryłek ze swoich zasobów.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki