Koronawirus a sytuacja na GPW i światowych giełdach [25 marca 2020]

2020-03-25 09:10, akt.2020-03-25 17:13
publikacja
2020-03-25 09:10
aktualizacja
2020-03-25 17:13

Środa na rynkach finansowych przynosi kontynuację wtorkowego odbicia. Po południu niektóre indeksy znalazły się jednak pod kreską.

Sytuację na światowych rynkach finansowych można nazwać już krachem. Główne indeksy straciły po kilkadziesiąt procent i zakończyły wieloletnią globalną hossę. W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu.

Poniższy artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany. Sytuacja na giełdach wciąż jest niezwykle dynamiczna. Jej pełny obraz znaleźć można w tabelach notowań: indeksów GPW, akcji GPW oraz indeksów światowych, walut i surowców.

Na światowych rynkach tematem numer jeden jest porozumienie ws. opiewającego na 2 biliony dolarów pakietu stymulującego w USA. To kolejny etap wsparcia największej gospodarki świata po tym, jak Rezerwa Federalna ogłosiła nielimitowany skup obligacji oraz wsparcie innych rynków długuWarto dodać, że pakiet wyceniano już wczoraj, Dow Jones wzrósł bowiem we wtorek najmocniej od Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku

Jako pierwsze na duże wtorkowe zwyżki na Wall Street zareagowały giełdy azjatyckie. Na Dalekim Wschodzie rynki akcji także sporo zyskały – japoński Nikkei 8,04 proc., koreański Kospi 5,89 proc., a chiński Shanghai Composite 2,17 proc.

Od wzrostów rozpoczął się także dzień w Europie – na początku dnia niemiecki DAX w górę o 3 proc., francuski CAC40 o 4 proc., a włoski FTSE MIB o 5 proc. Później entuzjazm zaczął jednak wyparowywać. Około godz. 17 DAX tracił 0,5 proc., FTSE MIB zyskiwał 0,3 proc., a CAC szedł w górę o 1,8 proc.

/ fot. Zakharchuk / Shutterstock

Podobnie było na GPW. W środę WIG20 stracił 0,6 proc., choć kilkadziesiąt minut wcześniej rósł nawet o 3 proc. Główny indeks GPW pozostaje w pobliżu 1450 pkt. Przypomnijmy, że koronawirusowa bessa rozpoczęła się od opuszczenia poziomu 2100 pkt. Wczoraj WIG20 wypadał blado na tle Europy, rosnąc jedynie o 3,24 proc. (dla porównania niemiecki DAX w górę o 10,98 proc.).

Na Wall Street około godziny 17 przeważałą zieleń. S&P500 rósł o 1,4 proc., Dow Jones szedł w górę o 3 proc., a Nasdaq ledwie o 0,2 proc.

MZ

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (15)

dodaj komentarz
staryznajomy
USA kolejna sesja na plusach a nasza gielda WIG20 i WIG na minusach. I niech mi ktos powie ze my żyjemy w normalnym państwie i realna a nie wirtualna gospodarka hahaha
loool
Tyle że u nas bank centralny nie sypie codziennie 100 mld dolarów wykreowanymi z powietrza które skupują papiery na giełdzie. Nasza giełda to tylko Janusze i Grażynki z domowym budżetem.
rafa987
gościowi o nick _boss_ nie odpisujcie jest chory psychicznie
od dwóch tygodni na różnych forach pisze o tym Lantex
_boss_
Biznes nie lubi próźni, obecna sytuacja wymaga od nas innego myślenia niż wcześniej. zmieniły się priorytety wyboru. Juz nie wczasy, wycieczki, kina, kolacje tylko żele do dezynfekcji w cenie biletu do kina, czy maseczka w cenie czteropaka co dawniej 1zł kosztowała i jeszcze ich nie ma
degrengolada
spekuła atakuje forum. Czuć już smród ulicy, w powietrzu krążą ludowe mądrości opowiadane przy ognisku pomiędzy wódką a zakąską.
_boss_
I JUŻ w20 NA CZERWONO. Walka z recesją potrwa przynajmniej kilka miesiecy, spółki dotąd nie doceniane wyrosną na liderów, zwłaszcza te które sprzedają to co akurat jest potrzebne jak np. Lentex. Takie są prawa rynku, a wszyscy uparcie w ten wig 20 ładują kase i codziennie d.pa. Ludzie zacznijcie mysleć. Jest koniunktura I JUŻ w20 NA CZERWONO. Walka z recesją potrwa przynajmniej kilka miesiecy, spółki dotąd nie doceniane wyrosną na liderów, zwłaszcza te które sprzedają to co akurat jest potrzebne jak np. Lentex. Takie są prawa rynku, a wszyscy uparcie w ten wig 20 ładują kase i codziennie d.pa. Ludzie zacznijcie mysleć. Jest koniunktura na odzież ochronną, Lentex produkuje włókniny w ilości takiej, że może zaspokoic krajowe zapotrzebowanie. Ciągniemy kurs o 200-300% i wszyscy zyskują i w tabelkach też ładnie to wygląda.
chojnak
Pomogę Koledze, bo jakoś trochę mi Kolegi szkoda, że tak wkopał się z tym Lentexem. No to pomagam: LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX
Kolega nie musi
Pomogę Koledze, bo jakoś trochę mi Kolegi szkoda, że tak wkopał się z tym Lentexem. No to pomagam: LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX LENTEX
Kolega nie musi dziękować.
_boss_ odpowiada chojnak
Dziękuję, tak trzymać. Musimy wspólnie nawrócić się na krajową produkcję i uniezależnić od Chin. Obecny kryzys spowodowany przez żółtków jedzących wszystko co się porusza kosztuje nas miliardy zł. Teraz juz inaczej ogladam fascynacje Galileo innymi kulturami, które wpie..alają szczury czy nietoprze. Albo kobieta Dziękuję, tak trzymać. Musimy wspólnie nawrócić się na krajową produkcję i uniezależnić od Chin. Obecny kryzys spowodowany przez żółtków jedzących wszystko co się porusza kosztuje nas miliardy zł. Teraz juz inaczej ogladam fascynacje Galileo innymi kulturami, które wpie..alają szczury czy nietoprze. Albo kobieta na krańcu świata Wojciechowskiej. Miejmy trochę krytycyzmu dla innych i nie zachwycajmy sie wszystkim co obce.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki