Konto dla dziecka i konto dla młodzieży

Konto osobiste to produkt skierowany do szerokiego grona odbiorców - nie tylko dorosłych i studentów, ale także do młodzieży i dzieci. Jako podstawowy produkt bankowy, może rozwijać zaradność i świadomość finansową wśród małoletnich.

Konto dla dziecka i konto dla młodzieży
Image licensed by Ingram Image

Konta osobiste dla nastolatków w większości banków zostały wydzielone z oferty jako specjalnie dedykowane tej grupie klientów. W pozostałych oferowane są standardowe konta osobiste działające na nieco innych warunkach. Z kontem osobistym dla dzieci i młodzieży wiążą się różne benefity - zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość kosztów - jak i ograniczenia.

Konto osobiste dla dziecka - na razie w jednym banku

Choć w wielu bankach możemy spotkać karty przedpłacone, które często reklamowane są jako idealny produkt dla dziecka wprowadzanego w świat finansów, to konto dla dziecka wprowadził do swojej oferty jeden bank. PKO Bank Polski umożliwia założenie dziecku poniżej 13. roku życia bankowego rachunku - PKO Konto Dziecka. W jego ramach dziecko może uczyć się - poprzez zabawę - jak zarządzać zgromadzonymi środkami. Nad kontem trzymają pieczę rodzice czy opiekunowie.

Do dzieci mających mniej niż 13 lat skierowany jest również produkt SKO (Szkolne Kasy Oszczędności). Posiadanie produktu finansowego w tym wieku ma wpajać najmłodszym zasady nie tylko oszczędzania i gospodarowania, ale tez przedsiębiorczości. SKO jest przeznaczone dla uczniów szkół lub drużyn harcerskich działających przy ich szkole. Uczniów przed bankiem reprezentuje nauczyciel upoważniony przez dyrektora szkoły - tzw. opiekun SKO. W ramach SKO oferowanych jest 5 pakietów kont (prowadzonych bezpłatnie), które dedykowane są trzem grupom docelowym:

  • szkołom (SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto Plan Szkoły) - konta umożliwiające obsługę kont SKO dla ucznia oraz zbieranie środków wspólnych uczniów oraz szkoły;

  • uczniom (SKO Konto dla Ucznia) - umożliwiające gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych przez dzieci w wieku 6-13 lat będące członkami SKO;

  • rodzicom (SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Rady Rodziców) - konta umożliwiające zbieranie środków na określone przez Radę Rodziców cele.

Masz 13 lat - możesz otworzyć konto bankowe

Własne konto osobiste w banku mogą natomiast założyć dzieci i młodzież w wieku 13-18 lat. W momencie ukończenia 13. roku życia według prawa stają się osobami małoletnimi i zyskują ograniczone prawo do czynności prawnych. W związku z tym, aby podpisać umowę o otwarcie rachunku osobistego, małoletni musi przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem do dowolnej placówki wybranego banku oraz przedstawić dokumenty tożsamości rodzica i własną legitymację szkolną.

Konta bankowe młodzieży mogą przybierać formę samodzielnego rachunku bankowego dla małoletnich (lub standardowego, jeżeli w ofercie banku nie ma wydzielonej oferty dla nastolatków) lub subkonta do rachunku rodziców.

W momencie ukończenia 18. roku życia należy udać się do oddziału banku lub zadzwonić na infolinię, aby zamknąć konto dla dzieci i młodzieży i otworzyć (jeżeli nadal chce się kontynuować współpracę z danym bankiem) konto studenckie lub standardowe. Nawet jeżeli o tym zapomnimy, bank sam przemianuje nasze konto na inne, odpowiednie do wieku.

Jakie możliwości dają nastolatkom konta osobiste

Małoletni właściciel konta osobistego będzie mógł swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku, chyba że jego rodzice postanowią inaczej. Ponadto, samodzielnie będzie mógł korzystać z konta internetowego i produktów oszczędnościowych, wykonywać przelewy, płacić w sklepach i internecie za zakupy czy też wypłacać z bankomatu pieniądze za pomocą karty płatniczej do konta osobistego. Takie spektrum możliwości oswaja dzieci i młodzież z produktami i usługami bankowymi, uczy też podstawowych zasad zarządzania finansami osobistymi.

Dzieci i młodzież nie mogą korzystać z produktów kredytowych. Wyjątkiem jest dodatkowa karta do rachunku karty kredytowej rodziców małoletniego.

Karta płatnicza i ubezpieczenie, czyli produkty towarzyszące kontom dla młodych

Do konta osobistego banki oferują debetowe karty płatnicze. Coraz częściej młodzi mogą korzystać z kart zbliżeniowych, kart z usługą cashback czy też kart do płacenia w internecie. Posiadanie karty do rachunku wiąże się z dodatkowymi opłatami, które mogą być obniżone lub zniesione po spełnieniu określonych warunków (na przykład po dokonaniu transakcji kartą). Dodatkowo, część banków zachęca do płacenia kartą i korzystania z rabatów u swoich partnerów.

Jeżeli nastolatek posiada kartę płatniczą do rachunku, warto wykupić do niej ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji(koszt to kilka złotych miesięcznie).W razie dokonania transakcji kartą przez osobę trzecią (np. po jej zgubieniu lub kradzieży) pełną odpowiedzialność ponosi bank. W przeciwnym wypadku, gdy nie wykupimy ubezpieczenia, odpowiedzialność banku za transakcje dokonane przed zastrzeżeniem karty zaczyna się od kwoty 150 euro.

Opłaty w kontach młodzieżowych

Konta osobiste i karty płatnicze dla dzieci i młodzieży charakteryzują się zdecydowanie niższymi niż standardowe (czyli dla dorosłych) opłatami za użytkowanie. Prowadzenie konta zazwyczaj jest darmowe, posiadanie karty nie. Przy wyborze konta osobistego dla młodzieży warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty - takie jak opłaty za przelewy, prowizję za wypłatę pieniędzy w bankomatach i placówkach banku (zarówno krajowych, jak i zagranicznych) oraz koszt posiadania karty płatniczej. Banki często definiują limity darmowych operacji (np. 3 darmowe przelewy w miesiącu) oraz warunki zwalniające częściowo lub całkowicie z poszczególnych opłat.

Konto osobiste i karta płatnicza to wartościowy pakiet produktów dla dzieci i młodzieży, które dopiero poznają bankowość. To również dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą uczyć dzieci zasad, jakie rządzą światem finansów oraz rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne