REKLAMA
PIT 2023

Koniec z abonamentem RTV? Zdrojewski zapowiada rewolucję

Agata Wojciechowska2023-11-29 09:20redaktor
publikacja
2023-11-29 09:20

Nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu Bogdan Zdrojewski zapowiada rewolucję w mediach publicznych. Będą musiały one pożegnać nie tylko wielomiliardowe dotacje z publicznych pieniędzy, ale i fundusze pochodzące z abonamentu. Czyżby koniec z płaceniem abonamentu RTV?

Koniec z abonamentem RTV? Zdrojewski zapowiada rewolucję
Koniec z abonamentem RTV? Zdrojewski zapowiada rewolucję
fot. Fotophoto / / Shutterstock

Większość sejmowa zapowiada wywrócenie do góry nogami mediów publicznych, które ruszy już za dwa tygodnie, kiedy misję formowania rządu otrzyma obecna opozycja. W wywiadzie z "Wirtualnymi mediami" Bogdan Zdrojewski zapowiada likwidację Rady Mediów Narodowych, głęboką reformę telewizji i radia, szczególnie finansową, w tym zniesienie abonamentu RTV. 

Likwidacja TVP? Raczej nie, ale...

Z zapowiedzi Bogdana Zdrojewskiego wynika, że choć część jego kolegów zapowiada likwidację mediów publicznych, to on widzi co najmniej kilka innych, mniej radykalnych scenariuszy reform. Wylicza, że reformę można przeprowadzić poprzez m.in. powołanie prokurenta lub komisarza czy w drodze ustawy (jednak tutaj należałoby się spodziewać hamulca w postaci weta Andrzeja Dudy). 

Na pewno największe zmiany przejdą kanały i serwisy informacyjne, które od 8 lat służą jako narzędzie propagandy partii rządzącej.

Przepisy emerytalne "zabetonują" Holecką i innych prezenterów w TVP

Wybór nowej władzy wywołał podobno popłoch w szeregach czołowych prezenterów TVP znanych ze swojego negatywnego podejścia, niekiedy nielicującego z wykonywanym przez nich zawodem, do jeszcze opozycji. Teraz okazuje się, że tsunami zmian personalnych część z nich ominie przez... przepisy emerytalne. 

TVP i Polskie Radio mogą także zapomnieć o wielomilionowych rekompensatach z budżetu państwa. W 2023 roku dostały 2,7 mld zł (notując 50 mln straty przy około 3,6 mld przychodów). Zdrojewski zapowiada powrót do "bardziej racjonalnego i oszczędnego" finansowania mediów publicznych. Na razie nie przekazuje szczegółów.

Szef komisji wskazuje też jakim absurdem jest abonament RTV. - Karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą tylko nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne - wyjaśnia Zdrojewski. 

Rada Mediów Narodowych może się pakować

Rada Mediów Narodowych została powołana przez PiS w 2016 roku, przejmując część kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (co zresztą wówczas Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą). Rada m.in. powołuje i odwołuje i powołuje zarządy, rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Na ostatniej prostej były już minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił zmienić statuty. Zapisał w nich m.in. że 

w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej spółki zajmującej się obsługą prawną.

Nowy szef komisji sejmowej skwitował to krótko. Takie zapisy są niezgodne z prawem (dokładnie kodeksem spółek handlowych), a co za tym idzie, żaden sąd nie powinien ich zaakceptować. 

- W TVP mamy do czynienia z gigantyczną niegospodarnością, ogromnymi środkami, które przeznaczone były na partyjną propagandę i nie ma takiej możliwości, żeby kompetencje do naprawiania tego stanu rzeczy powierzać tym, którzy do tego doprowadzili - podkreśla Zdrojewski.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
waldek1944
przecież to kolejna tuba która będzie mówiła że coś zmienią. Przez kolejną kadencję może dwie a nie daj B trzy peło, i teraz TV publiczna będzie pokazywała zgodny obraz z TVN czyli będzie znów wyglądało że jest bez propagandy (zgodny obraz) gawiedz będzie klaskała i tyle. Nigdy nie rozumiem jak kultura i sztuka (publiczna) powinna przecież to kolejna tuba która będzie mówiła że coś zmienią. Przez kolejną kadencję może dwie a nie daj B trzy peło, i teraz TV publiczna będzie pokazywała zgodny obraz z TVN czyli będzie znów wyglądało że jest bez propagandy (zgodny obraz) gawiedz będzie klaskała i tyle. Nigdy nie rozumiem jak kultura i sztuka (publiczna) powinna przynosić przychody? przecież jest utrzymywana z naszych podatków więc jakim prawem mam dodatkowo w jakiś sposób płacić podatek na ich utrzymanie (np poprzez bloki reklamowe za które jako konsument i tak muszę zapłacić bo w cenie produktu jest właśnie koszt reklamy). Rokrocznie powinna być określona pula na tworzenie programów np publicystycznych, historycznych, przyrodniczych itp itd. - powinna być kasa rozliczona co do złotówki jak pieniądze z datków na "Owsiaka".
Abonament RTV jest dublowanym podatkiem, po to każdy obywatel płaci VAT by później płacić dochodowy, podatek zus, podatek od nieruchomości śmieci telewizji psa kota powierzchni dachu itd. Kiedy nastanie jakaś opcja polityczna która powie - wyliczyliśmy np że kazdy obywatel oddaje 79% zarobionej kasy - resztę ma dla siebie (to i tak byłoby mniej niż obecnie dla każdego średniaka) a my z tego będziemy musieli utrzymać wszystko, a jak sienie uda to szafot dla rządzących.
bha
Przecież od dekad KRRiT wydaje sama koncesje i zezwolenia wszystkim firmom ubiegającym się o rozpowszechnianie sygnału radiowo telewizyjnego na terenie całego kraju w tym też i tej tzw. telewizji powszechnej. Więc każdy co ma jakąś firmową kablówkę płaci już za nią abonament w tym też i za udostępnioną w danym pakiecie tzw. powszechną Przecież od dekad KRRiT wydaje sama koncesje i zezwolenia wszystkim firmom ubiegającym się o rozpowszechnianie sygnału radiowo telewizyjnego na terenie całego kraju w tym też i tej tzw. telewizji powszechnej. Więc każdy co ma jakąś firmową kablówkę płaci już za nią abonament w tym też i za udostępnioną w danym pakiecie tzw. powszechną radio-telelwizję 1,2 itd. Więc ile razy ludzie mają razy za nią płacić?!!!!!.
karbinadel
Dlaczego w normalnych krajach mogą istnieć niezależni publiczni nadawcy, robiący programy na wysokim poziomie, a w Polsce nie?
pstrzezek
W żadnym kraju media nie są w 100% niezależne. Co nie znaczy że publiczna TV powinna dawać przekaz jak z Korei Pn czy sowieckiej Rosji. Marka pod nazwą TVP została pogrzebana przez ustępująca ekipę
pstrzezek
Tak jak mówiłem. Wystarczy odciąć kroplówkę i patrzeć jak ta banda tonie. Pracownicy mają tak wysokie „poczucie honoru” że momentalnie wyskoczą z tej łajby.
zoomek
Dopiero co było straszenie abonamentem za radio w samochodzie.
samsza
Prywatyzacja i koniec z orędziami za orędzie, bo ten/ta kłamał/ła w orędziu... cyrk zaorać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
go_ral
w sumie to tak dzialaja artysci. tantiemy za pisenki mimo ze nawet nie sa one puszczane w radio, emerytury bo im sie nalezy a skladek nie odprowadzaja, oplaty reprograficzne mimo ze nikt nie slucha tych pozal sie boze "artystow"
go_ral
tvp sprowadzic do 2 kanalow, zrezygnowac z glupkowatych programow typu jak oni spiewaja na lodzie o wschodzie czy rolnik szuka kobyłki do robienia w polu.

polskie radio zmniejszyc do 2 kanałów.

zlikwidowac wszystkie regionalne oddzialy tvp

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki