REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Koniec MdM w 2018. Środków na dopłaty zabraknie wcześniej?

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-01-14 10:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-01-14 10:42

W środę 12 stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował, że nie będzie kontynuacji programu „Mieszkanie dla młodych”. Dopłaty będą udzielane, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, do końca 2018 r. Tymczasem, jeśli popularność programu z ostatnich miesięcy utrzyma się, już w tym roku może nie wystarczyć środków na dopłaty dla wszystkich chętnych.

Koniec MdM w 2018. Środków na dopłaty zabraknie wcześniej?
Koniec MdM w 2018. Środków na dopłaty zabraknie wcześniej?
/ Materiały dla mediów

Program „Mieszkanie dla młodych” ruszył w 2014 r. Jego realizację zaplanowano na 5 lat - do końca 2018 r. Na każdy rok przewidziano inny limit środków na wypłatę dofinansowania. W pierwszym roku funkcjonowania MdM nie cieszył się dużą popularnością. W 2014 r. z zarezerwowanej puli 600 mln zł wykorzystano zaledwie niecałe 35%. Sytuacja zmieniła się jednak po wrześniu 2015 r., kiedy zaczęły obowiązywać zmiany wprowadzone do programu. Polegały one przede wszystkim na zwiększeniu dostępności i kwoty dopłat dla rodzin z dziećmi i objęciu dofinansowaniem transakcji dokonywanych na rynku wtórnym. W ostatnich miesiącach 2015 r. dopłaty w ramach programu cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W całym ubiegłym roku wykorzystano prawie 85% z zarezerwowanej na ten cel puli 615 mln zł. Duża część złożonych w tym czasie wniosków dotyczyła także wypłat zaplanowanych na 2016 r.

Czy zabraknie środków na dopłaty w 2016 roku? BGK nie zaprzecza

Kwota maksymalnego limitu środków zaplanowana na udzielanie finansowego wsparcia w 2016 r. wynosi 730 mln zł. Zgodnie z danymi BGK opisującymi stan na 31 grudnia 2015 r., na ten rok zablokowanych jest już 370 mln zł, czyli ponad połowa planowanego budżetu. W komunikacie z 11 grudnia 2015 r. opisującym dane o liczbie wniosków o dofinansowanie złożonych w listopadzie, przedstawiciele BGK uspokajali mówiąc, że środków na wypłaty dofinansowania w 2016 r. wystarczy dla wszystkich chętnych. Po kolejnym rekordowym miesiącu, takie stanowisko może jednak okazać się nieaktualne.

Reklama

– Biorąc pod uwagę rekordową liczbę wniosków złożonych w grudniu 2015 r., z których większość dotyczyła limitu roku 2016, należy trochę zrewidować wcześniejsze stanowisko, jednak dokonanie bardziej miarodajnych prognoz będzie możliwe po przeanalizowaniu aktywności programu w pierwszych miesiącach bieżącego roku – mówi w rozmowie z redakcją Bankier.pl Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Należy pamiętać, że na wzmożoną aktywność w końcu roku mogły mieć wpływ zapowiadane podwyżki marż kredytów hipotecznych oraz zwiększenie limitu wkładu własnego do 15% - dodaje.

Ponad 1 800 mln zł do wykorzystania przez kolejne 3 lata

W ramach programu dopłat „Mieszkanie dla młodych” w 2016 r. jest więc obecnie do wykorzystania prawie 360 mln zł. Gdyby, wzorem ostatnich miesięcy, pula ta bardzo szybko się kurczyła, BGK nie ma możliwości zwiększenia tego limitu. – Górny limit środków pieniężnych przeznaczony na wypłatę finansowego wsparcia w poszczególnych latach został zapisany w ustawie o MdM i nie ma możliwości zwiększania limitu bez dokonania zmiany ustawy. Ustawa nie przewiduje również możliwości przesuwania kwot pomiędzy poszczególnymi latami – wyjaśnia Bogusław Białowąs.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zainteresowani mogą jednak składać wnioski z wyprzedzeniem, z puli zarezerwowanej na kolejne lata. Obecnie na rok 2017 pozostaje do wykorzystania blisko 711 mln zł, natomiast na 2018 – 761 mln zł. Po tym czasie, zgodnie z zapowiedziami obecnych władz, program nie będzie kontynuowany.

To, że nie będzie kolejnej edycji programu nie powinno dziwić. Podobnie było choćby w przypadku programu „Rodzina na swoim”. Obecnie rządzący będą chcieli zaproponować własne propozycje wsparcia mieszkalnictwa. W tym kontekście mówi się o przeznaczaniu środków na finansowanie budownictwa mieszkaniowego, głównie czynszowego oraz powstaniu oszczędnościowych kas budowlanych.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~demi
Dobrze wykorzystać jeszcze ten czas a może uda się skorzystać, nie planowałam jeszcze kupna w tym roku ale chcę kupić z dopłatą, zwłaszcza że są bardzo ciekawe propozycje mieszkań i domów, w ostatni weekend stycznia Villa Campina organizuje dni otwarte, tam też można załapać się na dopłaty.
~Posrednik
Poziom dziennikarstwa chyba niższy niż poziom komentarzy... Program był planowany na 5 lat wiec nie powinno być sensacją, że nie będzie kontynuacji. To, że BGK MOŻE zmienić stanowisko w sprawie wystarczających środków jest genialnym domiemaniem łamanym na zastraszanie. Czy sponsorem artykułu jest jakiś konkretny bank, deweloper, Poziom dziennikarstwa chyba niższy niż poziom komentarzy... Program był planowany na 5 lat wiec nie powinno być sensacją, że nie będzie kontynuacji. To, że BGK MOŻE zmienić stanowisko w sprawie wystarczających środków jest genialnym domiemaniem łamanym na zastraszanie. Czy sponsorem artykułu jest jakiś konkretny bank, deweloper, czy poszła zrzutka ? I czy wszędzie musicie komentować PiSy, srisy Kukizów i PO ? Czy tu nie powinniśmy skupić się na tym, że ten artykuł jest tak na prawdę o niczym ?
~polak2
I teraz wiecie skąd kasa na 500 zł.nie bedzie MDM ,nie bedzie dopłat mieszkaniowych ,socjalnych, na wyprawki szkolne i wiele innych. Ludzie beda decydować na co pójdzie kasa nie Banki Deweloperzy i inni?
~mk
Bardzo dobrze, że tej patologii już nie będzie - mieszkania będą tańsze o wysokość dopłat!
~hmm
Jakim cudem wpadłeś na taki inteligentny pomysł?
~sonik odpowiada ~hmm
http://www.finanse.egospodarka.pl/127307,Wyzsze-limity-w-programie-MdM-wyzsze-ceny-mieszkan,1,63,1.html
~misslil
Ludzie co za debile .... jak tak czytam to nie wiem czy płakac czy sie smiac :) sami mi odpowiedzcie co mam o Was myslec he ? :) MDM to był projekt dokladnie tak jak mieszkania dla singli niegdys na ktore łapali sie Panowie pedałowie jako pary :) wiec i ten projekt ma sie skonczyc po kilku latach a jego koniec od samego powstania Ludzie co za debile .... jak tak czytam to nie wiem czy płakac czy sie smiac :) sami mi odpowiedzcie co mam o Was myslec he ? :) MDM to był projekt dokladnie tak jak mieszkania dla singli niegdys na ktore łapali sie Panowie pedałowie jako pary :) wiec i ten projekt ma sie skonczyc po kilku latach a jego koniec od samego powstania planowany był na 2018 rok Cycki głupie :p potem powstanie nowy i kolejny program. a kim niby sa Ci komunisci z PO i Nowoczesnej ??? prawica czy liberałowie buahahahahahhah jesli wspieraja polityke niemiec a niemcy to czysty socjalizm ? europarlament w Brukseli obecnie przypomina rzady świn w powiesci Orwella
~rob
Kto nie pobiegnie od razu i nie złoży wniosku przegra życie...
~polak2
Ale bedzie 500 zł na dziecko i będzie na raty ?a mieszkania potanieja?
~asd
Cóż, łatwo się rozporządza cudzymi pieniędzmi choć PIS to socjaliści więc zbyt wiele po PO-PSL się nie zmieni.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki