REKLAMA

Kobieta - prawdziwy demon biznesu

Barbara Sielicka2011-03-08 06:02
publikacja
2011-03-08 06:02
Polki patrzą na siebie przez pryzmat pracy, swoich marzeń i pasji. Znają swoją wartość, są inteligentne, ciekawe świata, a jednocześnie obowiązkowe, pracowite i niezależne. I to właśnie ta niezależności jest jednym z głównym powodów, dla których Polki decydują się na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa.

Wzrost liczby firm prowadzonych przez kobiety to ich odpowiedź na nierówne traktowanie na rynku pracy. Chodzi o dysproporcje w wysokości zarobków kobiet i mężczyzn, zajmujących to samo stanowisko. Z danych GUS z 2008 roku, przy uogólnieniu wszystkich innych czynników, wynika, że kobiety zarabiały o 2,61 zł mniej na godzinę niż statystyczny mężczyzna.

Źródło: Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2008 r., GUS, 2009

Firma jest rodzaju żeńskiego


Według badań przeprowadzonych przez Ewę Lisowską z SGH w 2008 roku, aż 52 proc. dorosłych Polek uważa, że lepiej jest prowadzić własną firmę niż być zatrudnioną na etacie. Jednocześnie - według badań Eurostatu z tego samego roku - 35 proc. przedsiębiorców w Polsce to kobiety. Takie wyniki stawiają nas w czołówce państw Europy, a Polki uważane są za jedne z najbardziej przedsiębiorczych kobiet. Ponadto prawie 90 proc. kobiet – przedsiębiorców zadowolonych jest z prowadzenia własnej firmy (wśród mężczyzn 75 proc.).

Polka-przedsiębiorca to zazwyczaj kobieta około 40 roku życia, dawniej pracująca na etacie, skąd posiada doświadczenie zawodowe, mająca dorosłe lub nastoletnie dzieci. ¾ z nich ma męża, a 90 proc. ma dzieci. Większość założyła własną firmę między 26 a 30 rokiem życia. Ponadto panie posiadają wyższe wykształcenie i prowadzą mikrofimę, której wiele poświęca ponad 60 godzin tygodniowo.

Kobiety są bardziej agresywne biznesowo


Aktywne, otwarte na innowacje i komunikatywne. Polki, które założyły własne firmy, są większymi optymistkami - wierzą w swoje możliwości już na samym starcie. Kobiety aktywniej prowadzą przedsiębiorstwa, lepiej organizują pracę i zarządzają swoim czasem. Bardzo często ich sukces tkwi również w podejmowaniu inicjatywy. Kobieta przedsiębiorcza nie czeka, aż ktoś nią pokieruje – wie, czego nie wie i samodzielnie zdobywa potrzebne jej informacje.

Jak wskazują psychologowie biznesu, mężczyźni już czują na plecach oddech kobiet. Wynika to z tego, że coraz więcej Polek zakłada swoje firmy i prowadzi je z sukcesem. Dodatkowo w polskim środowisku biznesowym konkurencja ma także wymiar płciowy. Kobiety mają w sobie więcej biznesowej agresji, co powoduje, że wielu mężczyzn woli je mieć za partnerów niż za przeciwników.

Na czym polega ta agresywność? Panie są zdecydowanie bardziej pamiętliwe, bardziej się angażują i reagują na wiele spraw bardzo emocjonalnie. Wielokrotnie są gotowe do intryg, plotek i nie odpuszczania urazów. W związku z tym nie obce jest im zdeterminowanie do walki i wojowniczość.

8 marca: Święto Kobiet Biznesu

Prowadzisz własną firmę? Jesteś kobietą przedsiębiorczą? Cechuje cię zaradność i konsekwencja w działaniu? Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, znaczy to, że masz szansę zostać Kobietą Biznesu 2010.

Zgłoś się do konkursu!

Jak jest postrzegana kobieta biznesu?

Współczesna polska businesswoman postrzegana jest jako zimna, opanowana i dumna kobieta. Próbuje dopasować się do trudnych i brutalnych reguł męskiego świata, zatracając w tym swą kobiecość. Często powodem jest to, że panie nie chcą być posądzane o to, że swoją pozycję zdobyły dzięki czemuś innemu niż tylko kompetencjom i wykształceniu.

Kobieta nie powinna jednak zatracać w biznesie swojej kobiecości. Nie mówię tu o epatowaniu seksualnością, ale o dotarciu do sedna kobiecej natury – wówczas z pewnością podkreśli się kobiecość, unikając przy tym biznesowego faux pas. Kobieta biznesu nie może bowiem przypominać plastikowej lali albo bezdusznego terminatora.

Dodajmy, że powyższy opis dotyczy w większości kobiet, które zarządzają firmami znanymi, większymi, obracającymi znaczną sumą pieniędzy. Wizerunek kobiet prowadzących małe, lokalne firmy może się znacznie różnić, a wręcz znajdować na drugim biegunie. Są one postrzegane jako ciepłe, miłe, w dodatku bardzo emocjonalnie związane ze swoją firmą.

Przyszłość kobiecego biznesu

Statystyki podają, że coraz więcej pań zakłada własne firmy. Mówią one także, że większa ich część (w porównaniu z firmami mężczyzn) nie przeżywa pierwszego roku działalności. A jak będzie w najbliższym latach? Śmiem twierdzić, że coraz lepiej, a to przede wszystkim z jednego powodu: kobiety są konsekwentne i wytrwałe w dążeniu do sukcesu w biznesie. I w dodatku dużo lepiej od mężczyzn znoszą psychicznie poczucie porażki i niepowodzenia. Nawet po kolejnej porażce nie dają  za wygraną i starają  się jeszcze lepiej przygotować na następny krok.  A to bardzo ważna umiejętność w świecie biznesu.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Maria44
Kobiety sa moze i pracowite. Niestety duza wiekszosc z nich jest slaba psychicznie a do tego malo kompetentna - to najwieksza wada, ze za wiele sie im wydaje a efekty mowia swoje. Czesto ulegaja wahaniom nastrojow co przeklada sie na wyniki w pracy. Do tego jak tylko pojawi sie ktos "lepszy" zaczyna sie destrukcyjna rywalizacja Kobiety sa moze i pracowite. Niestety duza wiekszosc z nich jest slaba psychicznie a do tego malo kompetentna - to najwieksza wada, ze za wiele sie im wydaje a efekty mowia swoje. Czesto ulegaja wahaniom nastrojow co przeklada sie na wyniki w pracy. Do tego jak tylko pojawi sie ktos "lepszy" zaczyna sie destrukcyjna rywalizacja - bo kobiety niestety "to maja".

Zdecydowanie wole prace i wspolprace z mezczyznami.
~Rykor
Kolejny artykuł w którym jest tylko bazgranina o niczym konkretnym...
afordancja
1. "Kobiety ktore zalozyly firmy sa wiekszymi optymistkami"
Od kogo sa wiekszymi optymistkami? Od innych kobiet? Od mezczyzn?

2. "lepiej organizują pracę i zarządzają swoim czasem. Bardzo często ich sukces tkwi również w podejmowaniu inicjatywy. Kobieta przedsiębiorcza nie czeka, aż ktoś nią pokieruje
1. "Kobiety ktore zalozyly firmy sa wiekszymi optymistkami"
Od kogo sa wiekszymi optymistkami? Od innych kobiet? Od mezczyzn?

2. "lepiej organizują pracę i zarządzają swoim czasem. Bardzo często ich sukces tkwi również w podejmowaniu inicjatywy. Kobieta przedsiębiorcza nie czeka, aż ktoś nią pokieruje – wie, czego nie wie i samodzielnie zdobywa potrzebne jej informacje"

Pytanie jak z punktu pierwszego? lepiej niz kto? Niz inne kobiety? To oczywiste, ze Ci ktorzy prowadza firmy (niezaleznie od plci) z reguly maja wiekszy optymizm niz reszta jesli chodzi o poczucie sukcesu. A czy organizuja sobie lepiej prace niz inni? Moze jakis wyniki badan? I jaka byla metodologia badan

3. "Jak wskazują psychologowie biznesu, mężczyźni już czują na plecach oddech kobiet. "
Ktorzy to psychologowie wskazuja, ze mezczyzni czuja na plecach oddech? Co to za badania i jak je przeprowadzono? Co to w ogole znaczy?

4."Wynika to z tego, że coraz więcej Polek zakłada swoje firmy i prowadzi je z sukcesem."
Z tego, ze mezczyzni czuja oddech kobiet na plecach to wynika? i to psychologowie wskazali? Czy moze zwykla statystyka?

5. "Panie są zdecydowanie bardziej pamiętliwe, bardziej się angażują i reagują na wiele spraw bardzo emocjonalnie. Wielokrotnie są gotowe do intryg, plotek i nie odpuszczania urazów. W związku z tym nie obce jest im zdeterminowanie do walki i wojowniczość."

Ale argumentacja...czyli maja trudniej obiektywnie ocenic sytuacje.

6."Statystyki podają, że coraz więcej pań zakłada własne firmy. Mówią one także, że większa ich część (w porównaniu z firmami mężczyzn) nie przeżywa pierwszego roku działalności. A jak będzie w najbliższym latach? Śmiem twierdzić, że coraz lepiej, a to przede wszystkim z jednego powodu: kobiety są konsekwentne i wytrwałe w dążeniu do sukcesu w biznesie. "

Zaraz zaraz, to ze sa konsekwetna i wytrawale w dazeniu do sukesu w biznesi, to im pozwoli na przezycie pierwszego roku? A dlaczego dotychczas nie pozwalalo im na to?
Mysle, ze przyczyny leza gdzie indziej. Po prostu jest kupa dotacji wspierajacych kobiety (czy slusznie to inna historia, ja osobiscie czuje sie zdyskryminowany :P ) i w zwiazku z tym mamy takiego kopa w zakladaniu firm przez kobiety (i bardzo dobrze). No i stad tez powod tych upadkow, czesto jest to organizowane na hura..


Ponadto jak wskazuja statytyki wiekszosc z nich jest zameznych. Czesto w przypadu malzenstwa mezczyzna zarabia wiecej (to oczywiscie inny temat) i jemu trudniej zdecydowac sie na zalozenie firmy, gdyz wiaze sie to z wiekszym ryzkiem utraty plynnosci przez rodzine. W przypadku kobiet jest latwiej, nie mowie, ze to zle, po prostu trzeba to wykorzystac, jezeli malzenstwo mysli o usamodzielnieniu sie biznesowo. Czyli kobieta zaklada dzialanosc, zgarnia jak moze dotacje, maz w tym czasie zabezpiecza finansowo rodzine. Gdy firma sie rozwinie, sam do niej dolacza. Osobiscie mysle, ze to jeden z dobrych i bezpiezcnych scenariuszy.
~ble ble
kolejny artykuł o kobietach pt.: " ble ble,... kobiety są agresywne, ble, ble...., jak faceci, ble ble,... kobiety to już prawie faceci....,ble ble".
A przecież to tylko jest dowód na to, że kobiety mają gigantycznie niską samoocene i myślą, że tylko upodobniając się do faceta mogą być coś warte na rynku
kolejny artykuł o kobietach pt.: " ble ble,... kobiety są agresywne, ble, ble...., jak faceci, ble ble,... kobiety to już prawie faceci....,ble ble".
A przecież to tylko jest dowód na to, że kobiety mają gigantycznie niską samoocene i myślą, że tylko upodobniając się do faceta mogą być coś warte na rynku pracy i w biznesie.
Drogie panie, kompleksy i poczucie winy bycia kobietą leczy się u SPECJALISTY!

Powiązane: Święto Kobiet Biznesu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki