REKLAMA

Kilka dodatków węglowych na jeden piec? To możliwe

2022-08-26 11:35, akt.2022-09-20 09:02
publikacja
2022-08-26 11:35
aktualizacja
2022-09-20 09:02

Nieubłaganie zbliża się okres, kiedy piece będą musiały iść w ruch. Dlatego też dodatek węglowy jest tematem numer jeden w wielu rodzinach. Jak się okazuje, zgodnie z prawem będzie można dostać nawet kilka dodatków węglowych na jeden piec.

Kilka dodatków węglowych na jeden piec? To możliwe
Kilka dodatków węglowych na jeden piec? To możliwe

Choć dodatek węglowy wprowadzono zaledwie przed kilkunastoma dniami, pod urzędami gmin lub innymi punktami, gdzie można składać wnioski, chętnych już teraz nie brakuje. Jak pisaliśmy w czwartek, 3 tys. zł przejdzie krakowianom koło nosa. Zaś ci, którzy mają więcej szczęścia i dostaną dodatek węglowy, będą mogli wydać go na cokolwiek - niekoniecznie na węgiel.

Jak się okazuje, w niektórych przypadkach na jeden piec będzie można otrzymać dodatek węglowy kilka razy. Dopłata przysługuje bowiem osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego. Znaczenia prawnego nie mają liczba pieców na węgiel oraz to, do kogo należy nieruchomość. 

W ustawie o dodatku węglowym gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

  • osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe),
  • osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dlatego jeśli w domu zamieszkują dwie rodziny, np. rodzice z dziećmi oraz teściowie, każde z tak rozumianych gospodarstw może złożyć wniosek o dodatek węglowy.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodatek węglowy. Dla kogo, kiedy i ile? Jak wygląda wniosek?

Horrendalne ceny węgla na składach są zaporowe dla wielu gospodarstw domowych. Koszty ogrzania domu wzrosły o 200 proc. względem ubiegłych lat. Dlatego rząd zaproponował kolejną formę dopłat do surowca - dodatek węglowy. Kto go dostanie, ile wyniesie, co z wnioskami i kiedy pieniądze trafią na konto? Przyglądamy się ustawie.

Wraz z nowelizacją przepisów, która w życie weszła 20 września 2022 r., dodatek energetyczny (w tym dodatek węglowy) będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania.

JM

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (28)

dodaj komentarz
zoomek
Będą zwracać z odsetkami.
samsza
Jak ktoś wynajmuje (faktyczny związek klient - gość) i co tydzień inna rodzina korzysta ''z pieca węglowego'' to wyjdzie więcej niż kilka rodzin...
A każdy chce mieć ciepło.
mararok
Tymczasem gdzieś w Finlandii zbudowali baterie z piasku co magazynuje ciepło latem z solarów i ogrzewa domy zimą... Chyba Sahara niedługo stanie się nowym Eldorado :)

https://youtu.be/Azaf9tKJNoA
zoomek
No. Te srogie zimy na Sacharze.
dolar36
OBY BANANOWA REPUBLIKA KACZYŃSKIEGO ZAWALIŁA SIĘ JESZCZE PRZED WYBORAMI!
boris-vodka
PISopatologia jak chce uzyskać dodatkowy.... "dodatek"węglowy powinna przedstawić ODDZIELNE rachunki za odpady komunalne,rachunki za prąd oraz abonament RTV ,jeśli nie są zwolnieni z opłaty abonamentowej ....Jeżeli PISopatologia nie posiada oddzielnych rachunków to należy uważać że dziadkowie,rodzice i dzieci wspólnie PISopatologia jak chce uzyskać dodatkowy.... "dodatek"węglowy powinna przedstawić ODDZIELNE rachunki za odpady komunalne,rachunki za prąd oraz abonament RTV ,jeśli nie są zwolnieni z opłaty abonamentowej ....Jeżeli PISopatologia nie posiada oddzielnych rachunków to należy uważać że dziadkowie,rodzice i dzieci wspólnie gospodarują i nie należy się dodtakowy dodatek węglowy.
PISowskie geniusze to takie proste......Prawi i Sprawiedliwi..:):):):):)
marekgurgul77oppl
Opalający węglem mogą zyskać wielkie dodatki/ i na jedno palenisko w domu/ ,nawet w sumie ponad 60 tys .zł. /w przypadku ponad 20 osobnych gospodarstw w domu/. Dlaczego opalający innymi paliwami mają ew. dostać kilkadziesiąt razy mniej ? Czy państwo jest tak bogate i rozrzutne? Dlaczego ludzie mają być karani za wymianę pieców Opalający węglem mogą zyskać wielkie dodatki/ i na jedno palenisko w domu/ ,nawet w sumie ponad 60 tys .zł. /w przypadku ponad 20 osobnych gospodarstw w domu/. Dlaczego opalający innymi paliwami mają ew. dostać kilkadziesiąt razy mniej ? Czy państwo jest tak bogate i rozrzutne? Dlaczego ludzie mają być karani za wymianę pieców na ekologiczne ? Trudno to zrozumieć i zaakceptować ! .....A problem wywołało pośpieszne embargo na rosyjski węgiel....
zoomek
Co to piec ekologiczny? Do pieczenia ekologów?
polonu
ludzie przecież to jest obłęd , czy to jest komedia czy to wszystko dzieje się naprawdę . co ten rząd wyprawia .

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki