REKLAMA

Kamiński przedstawił projekt ustawy o jawności życia publicznego

2017-10-23 11:31
publikacja
2017-10-23 11:31

Zwiększenie transparentności państwa polskiego i zwiększenie kontroli społecznej na osobami pełniącymi funkcje publiczne jest podstawowym celem projektu ustawy o jawności życia publicznego - powiedział w poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Kamiński przedstawiając projekt ustawy podkreślił, że jest on bardzo istotny z punktu widzenia standardów życia publicznego.

Jak wyjaśnił projekt "tak naprawdę" likwiduje trzy obecnie istniejące ustawy: ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne, ustawę o lobbingu i ustawę o dostępie do informacji publicznej. "W jednej ustawie zawieramy przepisy do tej pory zgrupowane w trzech różnych ustawach" - podkreślił Kamiński.

"Podstawowym celem tej ustawy jest zwiększenie transparentności państwa polskiego, jest w sposób świadomy zwiększenie kontroli społecznej na osobami pełniącymi funkcje publiczne, zarówno funkcje publicznej rządowe, samorządowe, jak i co najważniejsze funkcje w spółkach, organach, spółek Skarbu Państwa" - powiedział Kamiński.

"Zwiększamy dla obywateli zakres informacji, zakres wiedzy o funkcjonowaniu osób pełniących publiczne, o ich stanie majątkowym" - dodał minister.

Podkreślił, że projekt ustawy ujednolica przepisy i porządkuje wiele spraw. "Wprowadzamy jeden formularz dla wszystkich zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych" - powiedział Kamiński.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego wprowadza nieznane w polskim prawodawstwie instytucje antykorupcyjne; wprowadzamy instytucję sygnalisty, osoby, która informuje o korupcji w swoim miejscu pracy - powiedział minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Kamiński poinformował, że jednym z ważniejszych zapisów projektu ustawy o jawności życia publicznego, jest wprowadzenie jawnego rejestru umów cywilno-prawnych, zawieranych zarówno przez administrację publiczną jak i spółki Skarbu Państwa. "Naszym celem jest zwiększenie transparentności, zwiększenie kontroli społecznej, również nad sposobem dysponowania, sposobem zarządzania majątkiem publicznym. To jest rzecz niezwykle ważna" - ocenił minister.

Dodał, że projekt ustawy wprowadza też nowe, nieznane w polskim prawodawstwie instytucje antykorupcyjne. "Wprowadzamy instytucję +sygnalisty+, czyli osoby, która informuje o nadużyciach, o korupcji w swoim miejscu pracy" - zaznaczył.

"Chcemy, aby te osoby, które działają z pobudek obywatelskich, które mogą być szczególnie narażone na odwet ze strony swoich pracodawców, były poddane szczególnej ochronie prawnej" - wyjaśnił Kamiński.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego będzie maksymalnie skonsultowany społecznie - zapowiedział Mariusz Kamiński. Dodał, że ustawa to twarda i precyzyjna prewencja antykorupcyjna.

Kamiński zapowiedział na konferencji prasowej w KPRM, że ustawa będzie "maksymalnie skonsultowana społecznie". "Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie konkretne propozycje płynące od organizacji społecznych. Jesteśmy gotowi do daleko idących rozmów" - podkreślił minister. Jak dodał, w n

"Każdy dobry i konkretny pomysł, niezależnie, kto go będzie zgłaszał, jeśli wzmacnia działania antykorupcyjne w naszym kraju, jeśli wzmacnia prewencję antykorupcyjną, bo cały szereg tych przepisów, które będą w ustawie o jawności życia publicznego, to tak naprawdę twarda, precyzyjna prewencja antykorupcyjna" - powiedział Kamiński. Dodał, że wszystkie pomysły będą uwzględniane.

"Z pełną otwartością podchodzimy do wszystkich, którzy są rzeczywiście w sposób znaczący przyczynić się do ograniczenia skali korupcji w naszym kraju" - powiedział Kamiński.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ustawa o jawności życia publicznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki