REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

KNF przekazuje bankom założenia zmian w rekomendacji dot. kredytów hipotecznych

2016-10-10 18:43
publikacja
2016-10-10 18:43

Założenia nowelizacji Rekomendacji S, regulujące zasady udzielania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej, przekazał w poniedziałek do konsultacji bankom i innym instytucjom finansowym wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak - wynika z opublikowanego pisma Kwaśniaka do prezesa ZBP.

fot. Kacper Pempel / / FORUM

Jak pisze Kwaśniak w piśmie opublikowanym na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, komisja zamierza uzupełnić tzw. Rekomendację S (dotyczącą kredytów hipotecznych) o zasady udzielania kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

"Rozszerzenie zakresu Rekomendacji S jest w opinii KNF uzasadnionym działaniem, ukierunkowanym na rozwój tych kredytów na polskim rynku. Obecne warunki rynkowe powinny prowadzić do zwiększonego zainteresowania banków kredytami na stałą stopę" - czytamy w piśmie wiceszefa KNF do prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Trzy główne powody zainteresowania banków takimi kredytami to, według KNF: rosnąca koncentracja ryzyka, wynikająca z historycznie niskich stóp procentowych, "potrzeba ochrony interesów osób długoterminowo zadłużających się w celu finansowania potrzeb mieszkaniowych", a także potrzeba spełnienia przyszłych wymogów w zakresie płynności długoterminowej.

W piśmie wiceszef KNF zwraca uwagę na trzy "szczególnie istotne" aspekty projektowanej nowelizacji Rekomendacji S. Są to: stała stopa kredytu powinna obowiązywać minimum 10 lat; banki powinny mieć obowiązek czytelnego informowania klientów - w umowie kredytowej - o ograniczeniach dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu; klienci powinni być w pełni świadomi specyfiki kredytu na stałą stopę, więc także np. materiały reklamowe nie powinny ich wprowadzać w błąd.

Wiceszef KNF, jak wynika z pisma, czeka na uwagi ZBP do 10 listopada br. Do pisma załączony jest też cały projekt założeń nowelizacji Rekomendacji S. (PAP)

pś/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Dp
Wibor + marża + premia za ryzyko zmiany waluty w czasie. 10 lat to zadlugo i nierynkowo. 4 lata byloby optymalnie. Vide inne rynki np GB. Ps. Wcale nie trzeba depozytow aby udzielic kredytu na stalym oprocentowaniu..
~jacek
KNF (doskonale) wie, pod kazdy kredyt jest "podpiety" depozyt. A wiec tez musi byc na stala stope % . Co powie KNF na ten temat , tz. tym ludziom co maja depozyty ? Jak ich zainteresowac trzymaniem pieniedzy w banku na 1,5% , gdy Wibor 3M bedzie wynosil 5% ?
~proste
zamiast podpinania depozytu można podpiąć obligacje i na 10 lat kredyt można sobie wyborazić
~Taro
Kredyty powinny być udzielane tylko i wyłącznie na stałą stopę oprocentowania,każdy inny kredyt powyżej 3ech miesięcy to kredyt wysokiego ryzyka,a oni dawali na 30 lat

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki