REKLAMA
WEBINAR

WORLD SILVER SURVEY 2023KGHM ponownie największą kopalnią srebra na świecie

2023-04-19 16:12
publikacja
2023-04-19 16:12

KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2023 - poinformowała w środę miedziowa spółka. Dodano, że w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.

KGHM ponownie największą kopalnią srebra na świecie
KGHM ponownie największą kopalnią srebra na świecie
/ KGHM

W 2022 r. Grupa Kapitałowa KGHM w 2022 r. wyprodukowała 1 327 ton srebra, a 16 proc. przychodów pochodzi, właśnie ze sprzedaży srebra.

Zgodnie z najnowszym raportem największym producentem srebra jest meksykańska firma Fresnillo, a na trzecim miejscu - po KGHM - amerykańska firma Newmont. Jeśli chodzi o kopalnie, to na drugim miejscu po KGHM uplasowała się meksykańska kopalnia Penasquito należąca do Newmont, a na trzecim rosyjska kopalnia Dukat należąca do Polymetal International.

Cytowany w komunikacie spółki prezes KGHM Tomasz Zdzikot, komentując wyniki raportu, podkreślił, że inwestycje oraz projekty technologiczne umacniają firmę w fotelu globalnego lidera w tej branży. "Angażujemy ogromne pieniądze w rozwój KGHM, spółki, która podbija zagraniczne rynki i szuka nowych możliwości wydobywczych w Polsce" - dodał.

Spółka wyjaśniła, że sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Dodano, że produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. "Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. +czarnym błocie+, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg" - wyjaśniono.

KGHM
KGHM
fot. Łukasz Król / FORUM

Raport "World Silver Survey" to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.

Srebro wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa ok. 40 proc. światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
sterl
Goldman i Morgan sprzedają srebro z dodatkowym narzutem 60% do ceny giełdowej a KGHM?
johnybox
Ciekawostki o KGHM

https://vm.tiktok.com/ZGJmj5sur/
pdox
I teraz ponownie pojawia się ważkie pytanie, co się z tą wielką produkcją dokładnie dzieje i kto podpisał długoterminowe kontrakty, które od lat zapewniają niektórym zagranicznym bankom skupowaniem wydobywanego kruszcu za bezcen...
Poza tym, każdy zachodni kraj mający jakąkolwiek sensowną produkcję, korzysta z tego kruszcu bije
I teraz ponownie pojawia się ważkie pytanie, co się z tą wielką produkcją dokładnie dzieje i kto podpisał długoterminowe kontrakty, które od lat zapewniają niektórym zagranicznym bankom skupowaniem wydobywanego kruszcu za bezcen...
Poza tym, każdy zachodni kraj mający jakąkolwiek sensowną produkcję, korzysta z tego kruszcu bije własne monety - Kanada, USA, Australia, nawet Austria produkują i sprzedają monety bulionowe, cenione przez inwestorów na całym świecie. Właściciel "największej kopalni" srebra jednak nie potrafi, takie to POPiSowe zarządzanie.
KGHM powinien wypłacać skarbowi państwa dywidendę w srebrze i złocie, która w całości powinna stanowić rezerwę demograficzną. Raz, że przyda się bez wątpienia, dwa, że ciężej rozkraść, niż obecne przelewy waluty, które się gdzieś tajemniczo rozchodzą...
sterl
Za to potrafi sprzedać całą produkcję po śmiesznej oszukanej cenie zbitej papierowymi kontraktami które już mają 385 razy większy roczny obrót niż prawdziwe srebro i to pewnie na lata do przodu..
polonu
nic z tego szybko to zutylizują Amerykanie .
mkk6999
A kasa gdzie ?

PIS Act 447 tyle kasiory zabiera
sterl
Największy wzrost Naszego PKB w Naszej powojennej historii mieliśmy w 1974 i 75 roku ponad 11% gdy nasz Bank Narodowy emitował miliony złotówek w srebrze zamiast oddawać srebro za granicę za grosze po papierowej śmiesznej cenie..
zoomek
Pewnie JP Morgan bierze hurtem prawie wszystko po śmiesznej cenie jak znam życie.
sterl
A miękiszony sprzedają po papierowej g..j cenie bo muszą.. zamiast bić złotówki ze srebra..
pdox
Bingo, chociaż jak ostatnio sprawdzałem, to HSBC, ale to było dawno, więc teraz może też i JPM. ;)

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki