REKLAMA

Jarosław Kaczyński nie trafi przed Trybunał Stanu

2016-12-15 19:22
publikacja
2016-12-15 19:22
Jarosław Kaczyński nie trafi przed Trybunał Stanu
Jarosław Kaczyński nie trafi przed Trybunał Stanu
fot. Krystian Dobuszynski / / FORUM

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej opowiedziała się w czwartek przeciwko pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego. PO, która złożyła wniosek w tej sprawie, uważa decyzję komisji za skandaliczną.

"Decyzja dzisiejsza komisji była taka, aby rekomendować umorzenie postępowania dotyczącego pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego" - powiedziała dziennikarzom szefowa komisji Iwona Arent po zakończeniu czwartkowych obrad.

Wstępny wniosek PO o postawienie Kaczyńskiego przed TS pochodzi jeszcze z 2012 roku. Rozpatrzenie go przez komisję w obecnej kadencji Sejmu było możliwe, ponieważ zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu, sprawy dotyczące odpowiedzialności przed TS, którym marszałek Sejmu nada już bieg, są kontynuowane niezależnie od rozpoczęcia nowej kadencji parlamentarnej.

W 2012 r. klub PO złożył też wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej b. ministra sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniewa Ziobry. Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej pod koniec czerwca 2015 roku przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o postawienie Ziobry przed TS. We wrześniu 2015 Sejm w głosowaniu zdecydował, że Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu.

Arent argumentowała w czwartek, że nie ma podstaw by Jarosław Kaczyński stanął przed Trybunałem stanu. "Wniosek (PO) dotyczył łamania konstytucji - tego, że powołał pan premier Jarosław Kaczyński zespoły, które pewne działania koordynowały, które były stworzone do tego, aby walczyć z przestępczością. Podczas dzisiejszego posiedzeniu dyskutowaliśmy, także z ekspertami i doradcami komisji i wychodzi na to, że takie zespoły można powoływać. One są zgodne z prawem, zgodne z konstytucją" - podkreśliła posłanka.

Według niej, podobne zespoły powoływał też np. premier Donald Tusk. "Nie ma więc podstawy jakiejkolwiek, żeby ten wniosek był zasadny" - zaznaczyła.

Wiceszef komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki (PO) nazwał czwartkową decyzję komisji skandaliczną. "Komisja odrzuciła na pierwszym posiedzeniu w merytorycznej sprawie wszystkie wnioski dowodowe, nie chciała przesłuchiwać świadków, nie chciała uwzględnić żadnych wniosków dowodowych" - powiedział polityk dziennikarzom. Przypomniał, że postępowanie dotyczące Ziobry toczyło się przed komisją dwa lata.

"Miałem wrażenie, że (posłowie PiS) bardzo chcą na Gwiazdkę dać +naczelnikowi państwa+ wniosek o umorzenie, żeby się cieszył, że nie stanie przed Trybunałem Stanu" - dodał Kropiwnicki.

Arent pytana o zarzuty Kropiwnickiego, podkreśliła, że komisja dysponuje materiałem, w tym zeznaniami świadków, zebranym przy okazji rozpatrywania wniosku o postawienie przed TS Ziobry. "W tamtych zeznaniach nie było też podstaw do tego, żeby premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu postawić zarzuty działania niezgodnego z prawem" - powiedziała posłanka PiS.

Szefowa komisji odpowiedzialności konstytucyjnej poinformowała, że teraz komisja zajmie się przygotowaniem sprawozdania, które może zostać przyjęte w styczniu. Później sprawozdanie zostanie przekazane marszałkowi Sejmu, który podejmie decyzję, kiedy zostanie ono rozpatrzone na posiedzeniu plenarnym.

Uzasadnienia obu wniosków PO, dotyczących Ziobry i Kaczyńskiego oparte są m.in. o raporty dwóch sejmowych komisji śledczych, działających w kadencji parlamentarnej 2007-2011 - ds. nacisków i ds. śmierci Barbary Blidy.

Platforma - jak wynika z uzasadnienia obu wniosków - zarzuca zarówno Kaczyńskiemu, jak i Ziobrze, że motywem ich działań było "uniemożliwienie działalności politycznej i zawodowej przeciwników politycznych partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez usiłowanie wykazania, iż w polskim życiu politycznym, społecznym i gospodarczym funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestępczym (tzw. +układ+)".

Jako przykłady niezgodnych z prawem działań PO wymieniła m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów do spraw zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro). W specjalnych zarządzeniach - jak napisali autorzy wniosków - jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do "powierzania członkom zespołu określonych prac"; Ziobro uzyskał też prawo do "żądania informacji" od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.

Zdaniem PO, zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykraczał poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. W ocenie PO niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze "uprawnień zwierzchnich" wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komendanta Głównego Policji oraz szefów ABW i CBA.

Platform uznała, że Kaczyński doprowadził w ten sposób do "ustanowienia wyższej pozycji prawnej ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w stosunku do innych ministrów konstytucyjnych i podległych im służb". "W wyniku działań Jarosława Kaczyńskiego polegających na wydaniu ww. zarządzeń, Zbigniew Ziobro (...) sprawował de facto kontrolę nad działaniami organów administracji rządowej odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego" - napisano w uzasadnieniu wniosku.

We wniosku dot. Kaczyńskiego można przeczytać o zorganizowanych przez niego w lutym i marcu 2007 r. "nieformalnych posiedzeniach", podczas których podejmowane były "nieformalnie decyzje procesowe zastrzeżone dla prokuratorów i szefów jednostek organizacyjnych ABW". Uczestnikami tych spotkań byli Kaczyński i Ziobro, jak również ówcześni szefowie: MSWiA Janusz Kaczmarek, CBA Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji Konrad Kornatowski oraz zastępca Prokuratora Generalnego Tomasz Szałek.

"Podczas tych spotkań przekazywane były pomiędzy ich uczestnikami informacje niejawne z naruszeniem przepisów obowiązującego prawa" - napisali autorzy wniosku, powołując się na ustalenia komisji ds. Blidy.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. We wrześniu ubiegłego roku Sejm pięcioma głosami odrzucił wniosek PO o postawienie przez TS Ziobry. Stało się tak m.in. dlatego, że w głosowaniu nie wzięło udziału 9 posłów PO, w tym m.in. ówczesna premier Ewa Kopacz.(PAP)

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~TP
Odwracanie kota ogonem. Tatalna opozycja robi co może. Kaczyński nie jest z mojej bajki jednak gdyby Polska była naprawdę wolnym krajem to uwierzcie, dzisiejsza klasa polityczna już w latach 90 siedziałaby w pierdlu. A że to jest kondominium sędziowsko-polityczno-biznesowe do kręcenia lodów, gdzie historie reżyserują "niezależne Odwracanie kota ogonem. Tatalna opozycja robi co może. Kaczyński nie jest z mojej bajki jednak gdyby Polska była naprawdę wolnym krajem to uwierzcie, dzisiejsza klasa polityczna już w latach 90 siedziałaby w pierdlu. A że to jest kondominium sędziowsko-polityczno-biznesowe do kręcenia lodów, gdzie historie reżyserują "niezależne prywatne media" to ludzie są totalnie zakodowani. Nasze mózgi są poddawane inżynierii na dość wysokim poziomie przy ogólnej uciesze szeroko rozumianej zagranicy.
~plutarch
prędzej, czy później
~Bicznapis
Trafi nie minie go trybunał nie wcześniej to póżniej ,tokim gnidom to nic nie będzie darowane .
~rudybil
przed TS stanie niedługo grupa przestępcza nazywająca się PO. Gdzie nie dotknąć to paskudnie śmierdzi
~plutarch
jak w Rosji, trzymacie się jakoś?
~sprawny odpowiada ~plutarch
jak tam banderstanie?
dobry z ciebie płatny piesek do szczekania i obsikiwania
~Antek
Skończy jak Jaruzelski.Tak go już teraz ocenia 3/4 Polaków.
Dla moherów to guru ale to już stare dziady
~aabbcc
Wszyscy Wy popierający PIS, PO, nowowczesną czy inne SLD jesteście zwzwykłymi gamoniami, których można kupić tanimi obietniacami. Żadnego zastanowienia że cały czas wodzą was za nos, że można Was kupić za 500 PLN, jednoczesnie zabierając Wam woność. Że dajecie się prowadzić lewakom pt. KOD jak zwykłe owce. W Polsce mamy do wyboru Wszyscy Wy popierający PIS, PO, nowowczesną czy inne SLD jesteście zwzwykłymi gamoniami, których można kupić tanimi obietniacami. Żadnego zastanowienia że cały czas wodzą was za nos, że można Was kupić za 500 PLN, jednoczesnie zabierając Wam woność. Że dajecie się prowadzić lewakom pt. KOD jak zwykłe owce. W Polsce mamy do wyboru dwie opcje , socjalizm ekonomiczno - narodowy (PIS) lub socjalizm ekonomiczny (wszystkie pozostałe partie). Nie ma normalnej rzeczowej prawicy, a słowo patriota zostało zmieszane z błotem. Samoświadomość to ważna cecha ale niestety deficytowa......
~plutarch
Olginowska walonka mówi
~aabbcc odpowiada ~plutarch
zacznij człowieku myśleć w końcu i nie czekaj że ktoś bedzie to robil za Ciebie. Nie jestem za żadną partią polityczną nie dla samego negowania porządku ale dla tego że sa one źródłem całego zła w polityce. Banda 460 takich samych gamoni jak i Ty. A w tych 460 kilku którzy sterują całym teatrzykiem (pozostali głosują zgodnie z dyscyplina zacznij człowieku myśleć w końcu i nie czekaj że ktoś bedzie to robil za Ciebie. Nie jestem za żadną partią polityczną nie dla samego negowania porządku ale dla tego że sa one źródłem całego zła w polityce. Banda 460 takich samych gamoni jak i Ty. A w tych 460 kilku którzy sterują całym teatrzykiem (pozostali głosują zgodnie z dyscyplina partyjną). Taniej będzie zapłacić tym którzy podejmują decyjze a pozostałych darmozjadów zwolnić. Po co płacić za 460 skoro można zapłacić za np. 10?
Nie jestm też skrajnym prawicowcem (no moze w kwestii ekonomicznej jestem ale nie w kwestii ideologicznej). Jak Ci to pomoże zrozumieć lepiej moją osobę jestem też ateistą.
Ale przede wszystkim staram się być człowiekiem myślącym.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki