REKLAMA

Twórcy oddają sklepom nawet jedną czwartą ceny produktu

Weronika Szkwarek2019-11-25 06:00, akt.2019-11-25 07:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-11-25 06:00
aktualizacja
2019-11-25 07:11

Nawet do 25 proc. prowizji czeka na tych, którzy chcą skorzystać z platformy sprzedażowej dla twórców. Szczególnie jeśli oferowanym produktem jest rękodzieło. Popularne serwisy jak Etsy czy Pakamera dużo oferują klientom, ale równie dużo mogą im odebrać.

Rękodzielnicy w Polsce, o ile nie chcą sprzedawać wyłącznie na swojej stronie internetowej, korzystają z marketplace’ów, które na początku mogą być przydatne w celu wypromowania firmy. Nie każdy też ma wiedzę na temat założenia sklepu internetowego i dość często pojawia się niewiedza związana z kosztami jego prowadzenia. Na pomoc przychodzą popularne platformy, gdzie twórcy mogą sprzedawać swoje produkty dzięki intuicyjnym stronom, jednak muszą się liczyć z niekiedy wysokimi prowizjami od zakupów.

/ Shutterstock

Rynek DIY

Wartość sprzedaży detalicznej przez internet w 2018 roku wyniosła 2,84 mld dolarów na świecie, szacuje się, że w 2019 osiągnie wynik ponad 3,45 mld dolarów, a w 2021 roku wzrośnie do 4,88 mld dol. Według raportu „Elektroniczne platformy zakupowe w Polsce” przygotowanego przez firmę GS1 Polska najchętniej wybieraną kategorią w przypadku sprzedaży online były produkty modowe (odzież obuwie dodatki) oraz elektroniczne i medialne. 

„W ubiegłym roku 100 największych platform marketplace zarobiło 1,86 mld dol. Stanowiło to ponad 95 proc. przychodów wszystkich platform i ok. 65 proc. całości e-handlu na świecie. Tak duży udział tego rodzaju podmiotów i ich dynamiczny wzrost (23 proc. w stosunku do 2017 roku) świadczy o ich bardzo dużym znaczeniu dla kształtowania e-commerce zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Z tych 100 największych platform 61 znajduje się w USA, 17 w Azji, 14 w Europie, 5 w Ameryce Południowej i 3 w Afryce. Co ciekawe, 59 marketplace’ów zostało założonych w USA, a 39 ma nie więcej niż 9 lat” podają autorzy raportu.

Jak ma się do tego sprzedaż produktów DIY? Światowy rynek rękodzieła według raportu „Handcraft market: Global industry Trends, Share, Size, Growth, Opportunity and Forecast 2018-2023” rośnie co roku o 11 proc. Jego wartość ma przekroczyć 984 mln dolarów do 2023 roku. Jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych specjalizująca się w produktach wykonywanych w sposób tradycyjny ma już 33 milionów kupujących.

Rękodzielnik musi płacić

Dla polskich twórców istnieje co najmniej kilka platform, na których mogą wystawiać po wcześniejszej rejestracji i rekrutacji, swoje produkty – wśród nich należy wymienić Pakamerę, Decobazaar, Art-Madam, Etsy czy Artillo.pl.

Prowizje od sprzedaży na platformach dla rękodzielników

Sklep

Prowizja od sprzedaży

Opłata za wystawienie przedmiotu

Allegro.pl 15 proc. W zależności od liczby wystawionych przedmiotów w ofercie, liczby zdjęć i prognozowanej liczby sprzedanych przedmiotów
Art-Madam 18,7 proc. netto Brak
Artillo.pl 25 proc. Brak
Damitu 13 proc. brutto Brak
Decobazaar 19 proc. brutto Brak
Etsy 5 proc. ceny produktu oraz ceny wysłki lub opakowania prezentowego 0,2 dol. za 4-miesięczny okres

Pakamera

24,5 proc. brutto

Brak informacji podanej w regulaminie serwisu

Źródło: oprac. własne Bankier.pl

Jak wynika z zestawienia, najbardziej opłacalnym serwisem do prowadzenia biznesu jest Etsy, który zastąpił niedawno popularny w Polsce serwis Dawanda. Etsy jednak nie jest tak rozpowszechnione w kraju nad Wisłą w przeciwieństwie do takich platform jak Pakamera czy Decobazaar. Te drugie, mimo że nie pobierają opłat za prowadzenie konta czy wystawienie przedmiotu, odliczają od dokonanych transakcji prowizje, która może sięgać od 13 proc. w przypadku nowego serwisu Damitu, do 25 proc. w przypadku Artillo.pl.

Dla tych, którzy nie chcą korzystać z marketplace’ów, pozostaje stworzenie własnej strony internetowej lub sprzedaż za pośrednictwem Facebooka. Prowadzenie sklepu na jednym z popularnych serwisów e-commerce będzie kosztowało od 45 do 99 zł miesięcznie, dodatkowo należy doliczyć cenę własnej domeny internetowej – ta waha się od ok. 12 zł za samą rejestrację i ok. 45 zł za przedłużenie domeny po pół roku.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lorenzo
Ja właśnie znam tylko etsy , gdy sprawdziłam inne wymienione w artykule to uważam że na etsy jest największy wybór. Nie wiem też jak można godzić się na ponad 20% prowizji :O
dziki_losos
Etsy to portal, gdzie swoje prace wystawia bardzo dużo Polaków, a kupuje głównie zagranica. To pozwala uzyskać dobre ceny - hitem są np. bransoletki czy wisiorki, które są stosunkowo proste w produkcji, a - jako że my, Polacy, mamy dobry gust - cieszą się niesłabnącą popularnością.
Nie jestem przekonany, czy wizerunkowo
Etsy to portal, gdzie swoje prace wystawia bardzo dużo Polaków, a kupuje głównie zagranica. To pozwala uzyskać dobre ceny - hitem są np. bransoletki czy wisiorki, które są stosunkowo proste w produkcji, a - jako że my, Polacy, mamy dobry gust - cieszą się niesłabnącą popularnością.
Nie jestem przekonany, czy wizerunkowo to dobrze, że Polska to ten kraj od miodu, turbo-słowiańskich gier komputerowych i bransoletek produkowanych chałupniczo, ale mam jedną obserwację...
Gdybym na eksporcie dostawał i mniejszą prowizję, i lepszą marżę netto, to 100% tego, co produkuję, szłoby na eksport.
lorenzo
Zgadzam się całkowicie. Najlepsze prace widzę tam Polaków oraz Brytyjczyków. Brytyjczycy też kupują tam na potęgę. Śmiech na sali to Amerykanie , naprawdę nie wiem jak przeszli proces rekrutacji...
sel
Marża nie powinna przekraczać 3 % tak żeby zysk 10% był jeszcze atrakcyjny , oczywiście dla rękodzieła , bo seryjna produkcja to najwyżej promile jeżeli ma być konkurencyjna i się rozwijać.,..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki