REKLAMA

JP Morgan oskarżony o manipulację rynkiem

Krzysztof Kolany2012-03-16 12:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2012-03-16 12:12
W publicznie dostępnym liście osoba podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase informuje amerykański nadzór giełdowy o manipulacjach, jakich jego firma miała się dopuścić na rynkach srebra i złota.

„Od stycznia znacząco zwiększaliśmy naszą krótką pozycję i ostatni krach cen złota i srebra, jaki miał miejsce podczas wystąpienia Bernanke 29. lutego, miał szczególne znaczenie, ponieważ wraz z czterema innymi dużymi instytucjami zorganizowaliśmy gwałtowny, studolarowy spadek cen złota i w konsekwencji także srebra” – donosi osoba pisząca pod pseudonimem Z A N i podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase.

Choć nie ma żadnej pewności, że autor listu faktycznie jest pracownikiem banku, to opisane zdarzenie faktycznie miało miejsce. W środę 29. lutego po godzinie 16:00 doszło do nagłego spadku cen złota i srebra. Statystyki amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission potwierdziły później, że przyczyną tego załamania było masowe zamykanie długich pozycji przez tzw. dużych spekulantów. Ten sam raport potwierdza, że równocześnie doszło do skokowego wzrostu liczby krótkich pozycji otwartych przez tzw. commercials – czyli przez trzy lub cztery duże amerykańskich banków.

Źródło: Bankier.pl

„Manipulujemy rynkiem kontraktów terminowych na srebro i odgrywamy mniejszą rolę w (też masywnie manipulowanym) rynku kontraktów na złoto. Mamy nieco ponad 25-procentowy (+/- 1 pkt. proc.) udział w krótkiej pozycji na rynku kontraktów na srebro i to w ramach waszej definicji w większości pozycja otwarta w celach spekulacyjnych a nie zabezpieczającym.” – dodaje tajemniczy informator amerykańskiego nadzoru (CFTC).

Jeśli CFTC podejmie śledztwo i udowodni winę jednemu z największych banków Stanów Zjednoczonych, to JP Morgan będzie musiał wypłacić odszkodowania, o jakie firmę pozwali inwestorzy poszkodowani przez nagłe i niewyjaśnione spadki cen srebra. Jeśli oskarżenia te okażą się prawdą, będzie to miało niebagatelne znaczenie dla cen srebra i w mniejszym stopniu także złota. Jeśli JP Morgan zostanie zmuszony do zamknięcia swej gigantycznej krótkiej pozycji na rynku terminowym, to o dwucyfrowych cenach białego metalu będziemy mogli zapomnieć.

Warto dodać, że to nie jest pierwsze doniesienie w sprawie podejrzeń o manipulację rynkiem srebra, jakie trafiło do CFTC. Amerykański nadzór już dwa lata temu otrzymał solidnie udokumentowane zawiadomienie od niezależnego tradera o nazwisku Andrew Maguire.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl
Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~brombal
Byłoby ciekawie, ci pierwsi zarobią (solidnie) ostatni stracą (solidnie). Czyli dla odważnych i obrotnych to niezła gratka ;-). Wystarczy sygnał, że coś takiego zaczyna się dziać i zrobi się ciekawie ;-).
Bardzo pozytywne jest to, że manipulanci pójdą z torbami. To chyba dobrze gdy rynek się oczyści z gnoju ;-). A malutcy będą
Byłoby ciekawie, ci pierwsi zarobią (solidnie) ostatni stracą (solidnie). Czyli dla odważnych i obrotnych to niezła gratka ;-). Wystarczy sygnał, że coś takiego zaczyna się dziać i zrobi się ciekawie ;-).
Bardzo pozytywne jest to, że manipulanci pójdą z torbami. To chyba dobrze gdy rynek się oczyści z gnoju ;-). A malutcy będą mogli spokojniej funkcjonować na giełdzie. Same pozytywy.

Pozdrawiam
~brombal
Cała manipulacja oparta jest na tym, że kupujący nie zażądają dostawy fizycznego złota i srebra.
Zadziwiające, że posiadając TAKIE narzędzie w ręku nic takiego się nie dzieje...
Złotko poszybowałoby w kosmos.
Nadal nie mogę wyjść ze zdumienia ;-)

Może ktoś podsunie ten pomysł na forach tych którzy kupili Au?
Cała manipulacja oparta jest na tym, że kupujący nie zażądają dostawy fizycznego złota i srebra.
Zadziwiające, że posiadając TAKIE narzędzie w ręku nic takiego się nie dzieje...
Złotko poszybowałoby w kosmos.
Nadal nie mogę wyjść ze zdumienia ;-)

Może ktoś podsunie ten pomysł na forach tych którzy kupili Au?

pozdrówka
~Eomer
To jest pomysł na to, żeby ci ludzie stracili swoje inwestycje :D
To tak jakbyś krzyczał do ludzi, wypłaćcie swoje pieniądze z banku wszyscy naraz - nie starczy dla wszystkich.
~Obiektywnie
a tu Pan o jakieś spekulacje oskarżenia pokazujesz. Kto ma kapitał ten manipuluje i spekuluje. Na tym to polega. To naturalne. Mam to sprzedaję kiedy chcę i kupuję kiedy chcę. Czyż nie na tym polega wolny rynek ?
~Eomer
Problem w tym, że oni wogóle tego srebra nie "mają". Sprzedają papierowe kontrakty na srebro, które nie istnieje. Porównaj sobie średni dzienny wolumen akcji do całej liczby akcji i wyjdzie ci, że w obrocie jest 5% akcji dziennie. Zrób to samo ze srebrem i wyjdzie ci, że roczne wydobycie jest obracane w ciągu dnia kilka Problem w tym, że oni wogóle tego srebra nie "mają". Sprzedają papierowe kontrakty na srebro, które nie istnieje. Porównaj sobie średni dzienny wolumen akcji do całej liczby akcji i wyjdzie ci, że w obrocie jest 5% akcji dziennie. Zrób to samo ze srebrem i wyjdzie ci, że roczne wydobycie jest obracane w ciągu dnia kilka razy, a niekiedy (w momencie manipulacji) w ciągu 30 minut. Nawet jeśli założysz, że na rynku jest tyle srebra co w 10 lat wydobycia (co jest grubym przesadzeniem, bo prawie całe jest zużywane w przemyśle) to i tak wyjdzie ci 10x tyle co obrót na akcjach. A ile ludzi znasz co handluje akcjami a ile co handlują srebrem?
~franek
a to nic nowego. Pytanie tylko dlaczego taka późna reakcja.
~ano
Pewnie byli dyrektorzy z JP.Morgan i pozostałych czterech instytucji.
~$JP
TJefferson powiedział przed wiekami,że wpuszczenie żydow do Ameryki spowoduje,ze za sto lat amerykanie będą niewolnikami żydów,CBDO.co było do udowodnienia,
~dert
2-cyfrowy kurs może być zapomniany. To znaczy zobaczylibyśmy 1-cyfrowy czy 3-cyfrowy kurs?
~topane
Srebro zdrożeje do 150 a 200 $
zamnkną krótkie pzycje to znaczy na spadek zamnkną z stratą

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki