REKLAMA

JP Morgan oraz HSBC oskarżone o manipulację cen srebra

2010-10-28 15:07
publikacja
2010-10-28 15:07

W środę w sądzie federalnym na nowojorskim Manhattanie zostały złożone dwa niezależne pozwy oskarżające banki JP Morgan Chase oraz HSBC Holdings o manipulowanie cenami srebra na nowojorskiej giełdzie towarowej.

Inwestor Peter Laskaris twierdzi, że od marca 2008 roku oba banki działały w zmowie, by ukryć pozycje otwarte w opcjach i kontraktach na srebro notowanych na nowojorskim Comeksie. „Banki wystawiały zlecenia lub obietnice wystawienia dużych zleceń, które nie były wykonywane, ale wpływały na ceny i wówczas wycofywały je, zanim mogły zostać rozsądnie wykonane” – cytuje pozew inwestora agencja Bloomberga.

Wątpliwości co do uczciwości obrotu kontraktami na srebro na nowojorskiej giełdzie pojawiają się nie od dzisiaj. Niektórzy eksperci są przekonani, że dwie lub trzy duże amerykańskie instytucje finansowych manipulują cenami metalu, wykorzystując do tego celu rynek terminowy.

Skomasowana w rękach „mniej niż czterech” amerykańskich banków krótka pozycja w srebrze nie jest dla nikogo tajemnicą. Według październikowego raportu nadzoru giełdowego (Commodity Futures Trading Commission) instytucje te kontrolowały 19,5% krótkich pozycji, wystawiając 30.422 kontraktów opiewających na 5.000 uncji srebra każdy. Dysponując tak dużą ekspozycją i współpracując ze sobą banki te mogły wywołać silny ruch cen w dół, o co zresztą nie raz były oskarżane.

Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że o sprawie informowana była CFTC, która jednak nie podjęła żadnych kroków zapobiegawczych. W marcu o podejrzanych spadkach cen srebra i domniemaniach o manipulacji CFTC informował Andrew Maguire. Ponieważ Maguire nie doczekał się reakcji ze strony amerykańskiego nadzoru, ujawnił całą sprawę w internecie. Kilka dni później został potrącony przez samochód. Sprawca tego zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku.

Źródło: Bloomberg/Marketwatch.com/Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki