Izby rolnicze: susza rolnicza na terenie całego kraju

Na terenie całego kraju wstąpiła susza rolnicza - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy apeluje o jak najszybsze powoływanie komisji, gdyż straty w uprawach są duże.

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Według informacji zebranych przez izby rolnicze, w województwie podkarpackim obecnie pracuje 51 komisji, w woj. śląskim na 167 gmin - powołano 164 komisji, w lubuskim z 82 gmin - powołano 68 komisji, z kolei na 177 gmin w województwie łódzkim powołano 97. Na terenie województwa dolnośląskiego pracuje 60 komisji, a w wielkopolskim 226.

W kujawsko-pomorskim straty szacowane są przez ok. 51 komisji - informują izby.

Według monitoringu susza wystąpiła na glebach kategorii pierwszej i w zdecydowanej większości objęła zboża jare i rzepak. Natomiast rolnicy sygnalizują duże straty w zbożach ozimych i kukurydzy i to na glebach lepszych. W ocenie Izb, "jest to duży problem, bo komisje nie chcą szacować tych upraw". Izba wystąpiła do wojewody kujawsko-pomorskiego o pilne zwołanie zespołu doradczego w celu wyjaśnienia tego problemu, bo "napór" rolników jest bardzo duży.

"Od początku wiosny głęboki niedobór wody, spotęgowany długotrwałą falą rekordowo wysokich temperatur powietrza przy bezchmurnym niebie, doprowadził do wystąpienia na większości obszaru kraju dotkliwej suszy rolniczej, porównywalnej z ubiegłoroczną" - czytamy w komunikacie Izb.

Jak informuje samorząd rolniczy, "zboża ozime i jare gwałtownie kończą wegetację, co nie daje nadziei na zadowalające wypełnienie ziarna. Np. w woj. wielkopolskim pierwsze zebrane partie jęczmienia ozimego charakteryzują się bardzo wysokim udziałem w plonie tzw. pośladu, sięgającym niekiedy 50 proc. Na Dolnym Śląsku w 85 gminach na 165 istnieje zagrożenie suszą dla upraw zbóż jarych. To łącznie 25 proc. powierzchni upraw tych zbóż w województwie. Podobnie jest z uprawami rzepaku. W przypadku upraw chmielu na terenie woj. lubelskiego – izba rolnicza szacuje ok. 30-40 proc. spadek plonu.

"Wojewódzkie izby rolnicze apelowały do samorządów gminnych o jak najszybsze powoływanie komisji szacujących straty oraz powoływanie do komisji jak największej liczby osób, gdyż w takim wymiarze skutków suszy, jedna trzyosobowa komisja nie będzie w stanie oszacować wszystkich strat do czasu rozpoczęcia żniw" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "samorząd rolniczy wnioskował również do rządu o zabezpieczenie środków finansowych z budżetu państwa na niwelowanie skutków suszy" (PAP)

awy/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
70 44 antybolszewik

Żadnych odszkodowań dla oszustów. Ocieplenia klimatów przecież nie ma więc o jakiej suszy mowa? W zimę w wioskach nie da się oddychać bo palą mułem i śmieciami. Stare diezle u każdego na podwórku a później naciągają płacących podatki na odszkodowania!

! Odpowiedz
37 11 antybolszewik

O i już ruskie boty dały 30 minusów w minutę. Kacapskim trollom zależy aby powietrze w Polsce było rakotwórcze i żeby Polacy umierali na raka,

! Odpowiedz
8 29 trollmaster

Wystaw nos poza betonową klatkę, w której mieszkasz?
Widzisz trawę pod blokiem? Nie? To samo jest na polach uprawnych.

! Odpowiedz
15 8 antybolszewik odpowiada trollmaster

Mylisz się @trollmaster. Polacy nie wierzą w ocieplenie klimatu - nie ma susz. Klimat zawsze się zmieniał i takie tam.

! Odpowiedz
82 48 misafi

Czy susza, czy powódź, czy klęska urodzaju gdy pogoda jest normalna, rolnicy zawsze wyciągają łapy po kasę. I do tego najczęsciej po kasę z Unii. Też bym tak chciał abym niezależnie gdzie pracuje i ile zarabiam, ktoś zawsze dokladałby mi do tej samej, wyżej kwoty.

! Odpowiedz
37 57 nowerozdanie

nie wiedzę problemu byś zaczął działać, nie trzeba mieć setki hektarów możesz zacząć np. od 0,5 lub jednego hektara ogórków lub pomidorów.Zorganizuj wszystko od zera, zadbaj o to a potem to już tylko sielanka...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil