REKLAMA

Inwestorzy rzucili się na argentyńskie akcje

Krzysztof Kolany2023-11-20 22:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-20 22:02

Argentyńczycy postanowili odsunąć od władzy peronistów i na nowego prezydenta wybrali libertarianina Javiera Mileia. Ten wybór spowodował wzrost zainteresowania argentyńskimi aktywami wśród zagranicznych inwestorów.

Inwestorzy rzucili się na argentyńskie akcje
Inwestorzy rzucili się na argentyńskie akcje
fot. CRISTINA SILLE / /  Reuters / Forum

Libertarianin, anarcho-kapitalista i wróg banku centralnego Javier Milei został wybrany nowym prezydentem Argentyny. To szansa na zmianę etatystycznej polityki gospodarczej, która przez poprzednie dekady zrujnowała ten niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Południowej. Rewolucyjne postulaty Milleia (tj. likwidacja peso i banku centralnego) zostały z zainteresowaniem przyjęte przez zagranicznych inwestorów, którzy  w poniedziałek rzucili się na argentyńskie aktywa.

Oferujący ekspozycję na papiery wartościowe tego kraju ETF Global X MSCI Argentina zyskał prawie 12%. Akcje argentyńskiego koncernu naftowego YPF podrożały o przeszło 41%, zaś notowane na nowojorskiej giełdzie walory Telecom Argentina zwyżkowały o 22%.. Merval – główny indeks giełdy w Buenos Aires – zwyżkował w poniedziałek o przeszło 7%.

- Wybór Milleia powinien być pozytywny dla perspektyw finansów publicznych Argentyny – uważa William Jackson, główny ekonomista ds. rynków wschodzących w Capital Economics cytowany przez agencję Rueters. – Lecz pozostaje pytanie, czy uzyska polityczne wsparcie, by przeforsować swoją agencję – zastrzega Jackson.

Argentyna jest krajem inwestycyjnych paradoksów. Nęka ją przeszło 140-procentowa inflacja, permanentny kryzys walutowy (włącznie z istnieniem kursu oficjalnego i czarnorynkowego), a coraz większa część populacji żyje we nędzy. Równocześnie w wartościach nominalnych argentyńska giełda jest absolutnym tegorocznym hitem. Od początku stycznia indeks Merval zyskał 219%. Jego stopa zwrotu za ostatnie 10 lat wynosi… ponad 11,5 tysięcy procent.

To oczywiście „zasługa” liczonej w dziesiątakach procent rocznie inflacji oraz zapaścią krajowej waluty. Realne wyniki inwestowania w argentyńskie papiery oddają stopy zwrotu z kwotowanych w USD ETF-ach. Wspomniany wcześniej  Global X MSCI Argentina ETF w tym roku zyskał blisko 40% i podwoił swą wartość w ciągu ostatnich 5 lat. Są to mocne wyniki, ale dalekie od nominalnych osiągów samego Mervala.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (28)

dodaj komentarz
zoomek
Zaraz spuszczą po brzytwie frajerów którzy się dali wciągnąć w te akcje.
samsza
Capital Economics to niezależna firma zajmująca się badaniami gospodarczymi z siedzibą w Londynie. Spółka wykonuje pisemne opracowania ekonomiczne, oferuje usługi doradcze, seminaria, konferencje oraz zlecone projekty badawcze.
https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_Economics
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Jakbym był z GRU to byś mnie podziwiał wiec znowu brak konsekwencji dziadku :) A propos kiedy mi wygarniesz po wynikach wyborów jak obiecałeś?

grzegorzkubik2023-11-19 11:24
Tak patrzę na Rosję i mogę napisać jedno… Czasem dyktatora jest lepsza niż bajzel
pozhoga
,,Lecz pozostaje pytanie, czy uzyska polityczne wsparcie, by przeforsować swoją agencję"

Pytanie to pozostaje zupełnie inne: kiedy pojawi się Wielki Nieobecny: Redaktor-Korektor?
samsza
Ludzie uznali, że gorzej już być nie może.
Alternatywą jest robić to samo co przez 50 lat i... oczekiwać innego rezultatu.
Oczywiście ci co się wygodnie wymościli w obecnym systemie swojego nie popuszczą.
Ok.
infinityhost
Nie wiem czy warto jeszcze się ruszać na ich miejscu. Za 30 wejdzie pełna automatyzacja produkcji żywności się domyślam. Pisali, że w Korei Płd maszyna na magazynie zmiażdźyła człowieka (no skośnookiego właściwie) bo pomyliła go z papryką. To już się zaczyna dziać.

Oczywiście dla Polin to nowości.
mesten
Za 3 miesiące bedą protesty jak u nas za Balcerowicza bo nieroby od 30 lat, będa musieli zabrać sie pierwszy raz do roboty.
polonu
dolar Amerykański to im na pewno pomoże , niech drukują teraz jeszcze oni dolary razem z Ameryką będzie jazda.na całego .
bha
Cóż... Raczej dalsze dodatkowe w białych rękawiczkach rynkowe dojenie z kasy, z rosnących codziennie odsetek od długów ogólnych. Dojenie niestety od coraz mocniej i mocniej od dekad narastających codziennie bezmyślnie, nieodpowiedzialnie i krótkowzrocznie wielu, wielu krajowych zadłużeń na całym świecie!!!.Niestety
https://commodity.
Cóż... Raczej dalsze dodatkowe w białych rękawiczkach rynkowe dojenie z kasy, z rosnących codziennie odsetek od długów ogólnych. Dojenie niestety od coraz mocniej i mocniej od dekad narastających codziennie bezmyślnie, nieodpowiedzialnie i krótkowzrocznie wielu, wielu krajowych zadłużeń na całym świecie!!!.Niestety
https://commodity.com/data/debt-clock/

Powiązane: Argentyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki