Grupa CEZ podpisała umowę kupna 100 proc. udziałów w Gas Distribution, operatorze sieci gazowej w południowych Czechach oraz części regionu Wysoczyna - podało CEZ w komunikacie.


Podano, że dzięki tej akwizycji, dokonanej za pośrednictwem spółki zależnej GasNet, grupa CEZ rozszerzy swoją sieć gazową na ostatni brakujący region i będzie dystrybuować gaz na terenie całych Czech, z wyjątkiem Pragi.
Sprzedającym jest E.ON. Wskazano, że finalizacja transakcji uzależniona jest od uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.
"CEZ koncentruje się na energii bezemisyjnej w ramach swojej strategii Clean Energy Tomorrow. Elektrownie jądrowe i odnawialne źródła energii będą w przyszłości odgrywać kluczową rolę w wytwarzaniu energii elektrycznej. Jednocześnie gaz będzie również pełnił ważną funkcję jako źródło dla elektrociepłowni gazowo-parowych oraz dla nowych czeskich elektrociepłowni, które zastąpią wycofywane elektrownie węglowe w Czechach" - powiedział cytowany w komunikacie Daniel Beneš, prezes zarządu i dyrektor generalny CEZ.
"Przejęcie Gas Distribution doda również do naszego portfela kolejną stabilną spółkę w regulowanej części biznesu, co jest korzystne dla naszych akcjonariuszy" – dodał.
Gas Distribution zarządza siecią liczącą 4.600 kilometrów gazociągów z łączną liczbą 111 tys. punktów odbioru, zatrudnia około 120 osób i w 2024 roku dostarczyła 2,8 TWh gazu. Grupa GasNet zarządza siecią o długości 65 tys. kilometrów, zatrudnia ponad 2 200 pracowników, obsługuje około 2,2 mln punktów odbioru i w ubiegłym roku dostarczyła ponad 59 TWh gazu. (PAP Biznes)
alk/