REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec

Barbara Sielicka2017-11-07 11:20, akt.2017-11-07 11:22
publikacja
2017-11-07 11:20
aktualizacja
2017-11-07 11:22

Wielu Polaków decyduje się na zakup auta u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. O ile możemy liczyć tam na zakup dobrego samochodu, o tyle musimy przygotować się na kilka wizyt w urzędach, mnóstwo pułapek administracyjnych i  szereg opłat związanych z procedurą rejestracji.

Pytanie czytelnika:

Posiadam zarejestrowane na siebie auto w Niemczech. Chcę je teraz zarejestrować w Polsce. Jak tego dokonać? Jaka jest procedura? Ile w związku z tym będę musiał zapłacić podatku i innych opłat urzędowych?

Odpowiedź:

Aby myśleć o zarejestrowaniu auta w Polsce, nasz czytelnik musi posiadać odpowiednio:

  • Fahrzeguschein lub Zulassungsbescheinigung Teil I (dowód rejestracyjny),
  • Fahfrzeugbrief lub Zulassungsbesheiniugung Teil II (kartę pojazdu),
  • Abmeldebescheinigung (zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu).

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego – kiedy potrzebne

Ułatwieniem dla podatnika jest *nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury obowiązujące od 16 lutego 2010, na mocy którego w procesie rejestracji samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej (w tym z Niemiec) nie jest już wymagane przedstawienie tłumaczenia dowodu rejestracyjnego.

- Wspomnieć jednak należy, iż ułatwienie to obejmuje tylko te dokumenty, których wzór zgodny jest z unijną Dyrektywą 1999/37/WE z 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów. I tak nabywca auta ze starszym dowodem rejestracyjnym będzie w dalszym ciągu musiał udać się do tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczenia waha się od 100 do 150 zł. Oryginały dokumentów i uzyskane tłumaczenia obowiązkowo kserujemy – wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec.


Aktualny przegląd techniczny

Na każdym etapie rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Jeżeli nie ma owego dokumentu, wówczas nasz czytelnik musi udać się do najbliżej stacji diagnostycznej i wykonać przegląd. Po przeprowadzonym badaniu stanu technicznego pojazdu otrzymuje on:

  • Dokument Identyfikacyjny Pojazdu,
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym lub też dokonaniu przeglądu tzw. uzupełniającego (w przypadku, gdy auto posiada aktualny przegląd przeprowadzony jeszcze w Niemczech).

Zgłoszenie do Urzędu Celnego

Kolejnym krokiem dla naszego czytelnika jest udanie się do Urzędu Celnego i zapłata akcyzy. Ważne, aby zgłosić się tam w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu do Polski.

Wysokość podatku obliczana jest od średniej wartości rynkowej auta, a jego aktualne stawki wynoszą odpowiednio:

  • 3,1% - dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3,
  • 18,6% - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Wiek auta, rodzaj paliwa oraz normy emisji spalin nie mają znaczenia – wyjaśniają nasi eksperci.

W ciągu kilku dni Urząd Celny wydaje zaświadczenie, które jest potwierdzeniem zapłaty akcyzy. Czytelnik musi także uiścić około 17 zł tytułem opłaty skarbowej.  

Formularze do urzędu skarbowego

Kolejnym krokiem jest udanie się do właściwego dla naszego czytelnika urzędu skarbowego. Tam wypełnia formularz VAT-24, tj. wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie ma obowiązku uiszczenia podatku VAT od opisanej transakcji. Opłata skarbowa w wysokości 160 zł została zniesiona 1 stycznia 2015 roku

- Przy wizycie w urzędzie skarbowym należy posiadać przy sobie kopie tłumaczeń oraz oryginałów dokumentów pojazdu do wglądu. Najpóźniej po 7 dniach nasz czytelnik powinien otrzymać stosowne zaświadczenie (VAT-25) – twierdzą prawnicy z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Wizyta w wydziale komunikacji

Ostatnim punktem przy rejestracji pojazdu sprowadzanego z Niemiec jest wizyta w wydziale komunikacji, bowiem to starosta właściwy dla miejsca zameldowania nowego właściciela samochodu, dokonuje jego rejestracji.

Nasz czytelnik musi udać się tam z kompletem dokumentów zgromadzonych do tej pory i rejestruje samochód. Tu, jak w przypadku opłaty skarbowej, opłata recyklingowa została w wysokości 500 zł została zniesiona 1 stycznia 2015 r.

W wydziale komunikacji oddaje się urzędnikowi oryginalny dowód rejestracyjny, używane uprzednio tablice i zaświadczenie o wymeldowaniu, a w zamian otrzymuje się: tymczasowy dowód rejestracyjny, nowe, białe tablice i naklejkę na szybę, za które zapłacimy ok. 250 zł. Następnie z dowodem należy udać się do ubezpieczyciela celem zawarcia obowiązkowej umowy OC.

* Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. 2010 nr 14 poz. 72).

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (16)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Krystiann
Przydatne informacje, ale nie żałuję decyzji. Auto było sprowadzone z Niemiec z pomocą Agencji Celnej Abak ponieważ mój brak czasu i rozeznania w dokumentach urzędowych nie pozwala na kilkudniowy urlop by załatwić rejestrację auta.. Jeśli ktoś tak jak ja szanuje swój czas, swoje pieniądze i nerwy to polecam takie rozwiązanie. Potrzeba Przydatne informacje, ale nie żałuję decyzji. Auto było sprowadzone z Niemiec z pomocą Agencji Celnej Abak ponieważ mój brak czasu i rozeznania w dokumentach urzędowych nie pozwala na kilkudniowy urlop by załatwić rejestrację auta.. Jeśli ktoś tak jak ja szanuje swój czas, swoje pieniądze i nerwy to polecam takie rozwiązanie. Potrzeba tylko kilku podpisów a reszta załatwi się "sama". Można tez poprosić o dowóz dokumentów i tablic do domu. Polecam =)
~rex
juz nie opłaca się kupować w Niemczech. Ja kupiłem na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Motoryzacyjne-7 w takiej samej cenie i nie miałej problemów z rejestracją
~Jarek Olkusz
Nie ma czegoś takiego jak dokument potwierdzający wymeldowanie w Niemieckich dokumentach wywozowych co za barany to piszą i to na niejednym forum takie bzdury czytam, jest tylko pieczątka na małym dowodzie i data wymeldowania i to wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!! A do opłacenia auta potrzebne są 2 dowody rej niemieckie i umowa kupna sprzedaży !!!!
~Maciej
Ma Pan racje, ale tylko czesciowo.Dowod wymeldowania pojazdu rzeczywiscie istnieje.Niektore landy niemieckie wystawiaja tego typu zaswiadczenia a inne wbijaja tylko pieczatke w dowodzie.Nie trzba obrazac ludzi bez powodu.Tymbardziej, ze maja racje...Pozdrawiam.
~Kasia
Vat 24 - wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie ma obowiązku uiszczenia podatku VAT od opisanej transakcji.
Rok temu szef kupił samochód objęty podatkiem VAT, który rzecz jasna zapłacił. Jako, że zajmuję się wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdów i tym razem zajęłam się wszystkim. Logicznie
Vat 24 - wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie ma obowiązku uiszczenia podatku VAT od opisanej transakcji.
Rok temu szef kupił samochód objęty podatkiem VAT, który rzecz jasna zapłacił. Jako, że zajmuję się wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdów i tym razem zajęłam się wszystkim. Logicznie rzecz biorąc skoro VAT 24 jest wnioskiem o zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku VAT udałam się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów bez VAT 25. Niestety jak zwykle nie obyło się bez problemów i szanowny pan przy okienku nie zarejestrował mi pojazdu bez VAT 25. Musiałam udać się do urzędu skarbowego zapłacić 160 złotych od zaświadczenia o braku obowiązku opłacenia VAT przy pojeździe objętym podatkiem VAT :D oczywiście rejestracja przedłużyła się o kolejny tydzień ponieważ panie w US mają 7 dni na wydanie zaświadczenia ;P
~Życie
No bez przesady.
Gdyby wszystko załatwiały szybko i "od ręki" to być może okazało się by, że procedury i same urzędniczki są niepotrzebne. A przecież tak nie może być, bo zwiększyło by sie bezrobocie i to u namaszczonych "swojaków".
~zdegustowany
chory kraj, teoretycznie sprawę powinno się załatwiać w jednym okienku, przy max dwóch, trzech podejściach, -> przecie to z Unii do której dążymy... i auto z kraju który ma nas kontrolować fiskalnie, gdyż mu ufamy, że to oni zrobią nam dobrze (!), Dlaczego nie pójść krok dalej, i tam pozwolić załatwić formalności i wpłacić pieniądze chory kraj, teoretycznie sprawę powinno się załatwiać w jednym okienku, przy max dwóch, trzech podejściach, -> przecie to z Unii do której dążymy... i auto z kraju który ma nas kontrolować fiskalnie, gdyż mu ufamy, że to oni zrobią nam dobrze (!), Dlaczego nie pójść krok dalej, i tam pozwolić załatwić formalności i wpłacić pieniądze przecież Niemiec chyba nas nie oszuka.. a na pewno będzie przy tym mniej formalności (nasi oszukują i formalności jest więcej - przynajmniej jakaś korzyść). A z tym jednym okienkiem, to znajomy miał na w rogu działki maleńką szopkę, a w niej okienko, w którym jego rodzina załatwiali swoje sprawy w tym papierowe. Może to jakiś sposób na pozbycie się zbędnego balastu, problemu...
~stef
Dnia 2012-03-22 o godz. 14:43 ~JarekM napisał(a):
> Witam. Jakie to proste. dwa tygodnie do miesiąca i już
> można poszaleć po dziurach, tj. pardon - po drogach -
> oczywiście. Dobrze, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń
> o szczepieniu na odrę.
Pozdrawiam, JM
O szczepieniu - nie ale o "przejściu" Odry ;-)

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki