REKLAMA

Inflacja nie odpuszcza. Żywność w górę o prawie 8 proc.

2019-09-13 10:02, akt.2019-09-13 15:50
publikacja
2019-09-13 10:02
aktualizacja
2019-09-13 15:50

Inflacja CPI wyniosła w sierpniu 2,9 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To w sporej mierze efekt droższej żywności.

Inflacja nie odpuszcza. Żywność w górę o prawie 8 proc.
Inflacja nie odpuszcza. Żywność w górę o prawie 8 proc.
/ Bankier.pl
fot. Krzysztof Wójcik / / FORUM

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,9  proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu do lipca nie odnotowano zmian.

Analitycy spodziewali się nieco niższej dynamiki inflacji CPI (2,8 proc.), w czym utwierdzały ich wstępne wyliczenia GUS podane dwa tygodnie temu. Dla porównania, w lipcu inflacja cenowa ukształtowała się również na poziomie 2,9 proc. rdr.

Roczna dynamika na poziomie 2,9 proc. to najwyższy wynik od października 2012 r. (3,4 proc.). Sierpniowy wynik jest też wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost inflacji CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

Jak poinformował GUS, w sierpniu ceny usług były o 4,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. W przypadku towarów zmiana wyniosła 2,3 proc.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w sierpniu według GUS-u wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (7,2 proc., z czego 7,8 proc. na samej żywności), napojów alkoholowych i tytoniu (1,3 proc.), użytkowania mieszkania (1,9 proc.), zdrowia (3,6 proc.), rekreacji i kultury (2,8 proc.), edukacji (3,1 proc.), restauracji i hoteli (4,7 proc.) oraz innych towarów i usług (0,7 proc.). Jak wynika z danych GUS-u, spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (-1,4 proc.) oraz łączności (-0,7 proc.) i transportu (-0,2 proc.).

- W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,8 proc.), mieszkania (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 4,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 2,8 proc.) oraz zdrowia (o 3,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,73 p. proc., 0,39 p. proc., 0,29 p. proc. oraz po 0,18 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) oraz w zakresie łączności (o 0,7 proc.) oraz transportu (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc., 0,03 p. proc. i 0,02 p. proc. - czytamy w komunikacie GUS.

Warto dodać, że w koszyku inflacyjnym GUS-u żywność ma zdecydowanie największą wagę (24,89 proc.). Kolejne na liście są użytkowanie mieszkania lub domu (19,17 proc.), transport (10,34 proc.), alkohol i tytoń (6,37 proc.), rekreacja i kultura (6,44 proc.), restauracje i hotele (6,20 proc.) oraz inne towary i usługi (5,58 proc.).

W bardziej szczegółowym ujęciu, w danych GUS wyraźnie widać wzrost cen warzyw (34,8 proc. więcej niż rok temu), cukru (24,9 proc.), mięsa wieprzowego (12,8 proc.) czy wywozu śmieci (27,1 proc.).

W ostatnich miesiącach inflacja stała się jednym z najgorętszych tematów ekonomicznych w polskiej debacie publicznej. Więcej o kontrowersjach związanych ze sposobem jej obliczania przeczytasz w artykule „Kłamstwo inflacyjne. Dlaczego życie jest coraz droższe?”.

Kolejne dane o inflacji poznamy 1 października. GUS wstępnie poinformuje wówczas o wzroście cen we wrześniu.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (111)

dodaj komentarz
bha
A wzrost cen prądu jeszcze przed nami ........
zops
Pan senator przysypia nawet w dzień i nawet za kierownicą. Nie tak dawno temu, Panu senatorowi przecięła się na krawężniku przednia prawa opona bo pojazd z przeciwka zjechał na lewy pas. U nas w Szczecinie tak bywa. Ludzie odgradzają posesje i ogródki wysokimi płotami bo są chorzy umysłowo. Ciekawym czy ogacają się na zimę? www.wells24.com
nostsherlock
Od prawie 3 lat mam specjalny arkusz w Excelu, w którym sobie notuję statystykę tygodniowych wydatków + rachunki itd. Inflacja, która wychodzi po kalkulacji moich prywatnych wydatków jest dużo wyższa niż ta, co podaje GUS.
search
Zmien arkusz po ten ktory ma gus to kci sie bedzie zgadzac. Gdzies robisz blad.
szefuf
Robię to samo, z tym, że od roku zaciskam pasa i jakoś nie widać, aby mniej schodziło :/
staryznajomy
Kaczynski to strateg, dać plebsowi i nierobom 500×, wyższą minimalna i zebrać z rynku w VATcie i podatkach drugie tyle w zwiazku ze wzrostem cen. Plebs dostanie 500 zl wiecej, wyda to w wyzszych cenach i wsio wroci do kasy panstwa. Dwie pieczenie na 1 ognisku. Leszcz mysli, ze ma wiecej a ma mniej :)
jkl777
Normalnie gjenjusz, ekonomii komunistycznej. Ze tez murzyny w USA o tym nie POmysleli, tylko POtege zbudowali CIEZKA PRACA! Ale najwiekszy z najmniejszych to strateq, przez duze guano.
khh
Jak widze, ze transport i energia elektryczna potanialy to juz wiem, ze nie ma co brac tego zestawienia na powaznie...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki