Ile zarabia się w ZUS-ie?

Zatrudnieni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych otrzymują miesięcznie od 1 680 PLN do 17 630 PLN płacy zasadniczej. Najlepiej wynagradzani są: Główny Księgowy Funduszy oraz Główny Księgowy Zakładu. Widełki płacowe dla tych stanowisk obejmują kwoty od 5 880 PLN do 17 630 PLN bez dodatków.

ZUS zatrudnia ponad 46 tys. osób w 43 oddziałach, 212 inspektoratach oraz 70 biurach terenowych w miastach w całej Polsce - wynika z danych na koniec marca 2014 roku.

Źródło: PAP

Pracownicy zatrudnieni w oddziałach ZUS na stanowiskach dyrektorów oddziału mogą zarobić do 14 690 PLN - jest to maksymalne wynagrodzenie zasadnicze dla tej grupy. Średnio natomiast otrzymują 10 453 PLN. Przeciętne zarobki kierowników inspektoratu wynoszą 5 730 PLN. Maksymalna pensja na tym stanowisku wynosi 9 000 PLN. Wynagrodzenie kierownika prowadzącego biuro terenowe mieści się w przedziale 2 200 do 7 200 PLN. Średnie zarobki osób zatrudnionych na tym stanowisku wynoszą 4 080 PLN. Warto pamiętać, że wszystkie te kwoty dotyczą wynagrodzeń zasadniczych i nie obejmują dodatków.

Wykres 1. Wynagrodzenia zasadnicze brutto kierowników i dyrektorów
w terenowych jednostkach organizacyjnych w ZUS (stan na 30.04.2014, w PLN)

http://wynagrodzenia.pl/zdjecie.php?url=pliki/wykresy_baza/4800.&s=700&w=1700

Opracowanie własne Sedlak&Sedlak na podstawie danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Według danych udostępnionych portalowi wynagrodzenia.pl przez ZUS, przeciętne wynagrodzenie dla osób na stanowiskach Naczelnego Lekarza Zakładu, Głównego Inspektora Kontroli oraz Dyrektora komórki organizacyjnej Centrali to 11 544 PLN. Maksymalna kwota pensji bez dodatków wynosi dla nich 16 000 PLN. Nieco wyżej usytuowana jest górna granica płac Głównego Księgowego Funduszy i Głównego Księgowego Zakładu - wynosi 17 630 PLN. ZUS nie podał, jakie są przeciętne pensje na tych stanowiskach.

Najniższym wynagrodzeniem przewidzianym dla zatrudnionych w ZUS jest ustawowa płaca minimalna, która w 2014 roku wynosi 1 680 PLN brutto. Jest to minimum obejmujące kilkadziesiąt stanowisk: od referenta prawnego po sprzątaczki i gońców. Różne są dla nich natomiast górne granice widełek płacowych. O ile referent prawny może zarobić maksymalnie 4 600 PLN, to sprzątaczka, podobnie jak m.in. portier, goniec, woźny czy dozorca, nie otrzyma więcej niż 2 700 PLN. Jest to najniższa górna granica widełek płacowych dla zatrudnionych w ZUS.

Sylwia Radzięta
Sedlak&Sedlak

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać. Odbierz indywidualny raport.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~as

Nie bardzo rozumiem, gdzie oni by mieli znaleźć kierownika biura terenowego Za 2200 zł brutto. Stanowisko kierownicze za wynagrodzenie kasjerki w markecie to juz chyba przesada.

! Odpowiedz
2 7 ~miro

a ile zarabia pejsaty chwast mordasewicz?

! Odpowiedz
4 2 ~pelka

Urzędy powinny być ograniczone o minimum 50%. Wtedy byłoby na pewno o wiele lepiej. Podatki może niższe? Przykład UK. Tam US to jedna sala, a nie twierdza jak u nas. 3 rok optymalizuję metodą Pawła Kurnika. Na kwocie wolnej, zusach i zwolnieniach podatkowych oszczędzamy kilkanaście tysięcy rocznie. I to akurat faktycznie się opłaca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~GalAnonim

Wiem, ze zarobki są większe. 1800 na ręka po dwóch latach, do tego wiele dodatków. Taki jeden dodatek to 500 miesięcznie np za robienie ilustracji do spotkań. Pomijam ogrom świadczeń i dopłat....i wcale nie wszyscy zapierdalają...tylko Ci którzy mają kontakt z klientami...a gdyby doliczyć 13 pensję którą kiedyś dostawali? teraz zamrożona...na jakiś czas...słabo?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 ~taktowygląda

Racja,a w "pracy", internet, kawa i pogaduchy, bez pejsbuka się nie obędzie za kase podatników hi hi

! Odpowiedz
0 11 ~nastka odpowiada ~taktowygląda

dostęp do internetu tylko do stron ZUS, brak czasu na kawę i pogaduchy bo terminy gonią,a pensja równa się pensji sprzątaczki - oto rzeczywistość pracownika w ZUS-ie +ogromny stres i ciągle zmiany w przepisach.PS!aW którym wydziale ZUS dostaje się 500 zł za robienie ilustracji do spotkań - bardzo ciekawe....

! Odpowiedz
0 2 ~pracownik odpowiada ~nastka

Pracuję w ZUS 22 lata pensja brutto 2560zł. dodatki stażowe nie są wypłacane od ok.16 lat co kwartał "rzucą" marne 300zł. premii kwartalnej tyle lat stresującej, odpowiedzialnej pracy a na co dzień minimum finansowe. Pomału dojrzewam do tego, że za takie same pieniądze mogę pracować bez odpowiedzialności. I w ten sposób motywuję siędo zmiany pracy. ZUS to żaden prestiż, na mnie nie robi już wrażenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~major

A może pojawiłby się artykuł ile zarabia się w Urzędzie Skarbowym, Urzędach Miast, KRUS-ie, UKS, Policji, wojsku itd.?

! Odpowiedz
0 1 ~fear

Poszedłem za Twoją myślą, znalazłem np. http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2908 o służbie więziennej.

! Odpowiedz
4 18 ~Posepny_Starzec

W ZUS-ie spore pieniądze mają kierownicy itd. Zwykłym, szarym pracownikom niczego nie zazdroszczę, bo mają minimalną krajową, a ci co robią 10-30 lat nie mają nawet 2000 na rękę, a zapierniczają jak motorki. Za takie pieniądze to lepiej siedzieć w domu, bo na opłaty nie starczy. ZUS jest najgorzej opłacaną administracją. Co innego jest w Urzędach Skarbowych, Urzędach Miast i Gmin itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.