Ile zarabia prezes banku? Rekordzista 12 mln zł rocznie

analityk Bankier.pl

12 mln zł – tyle zarobił w 2016 roku prezes Banku Pekao Luigi Lovaglio. To najlepiej opłacany szef banku w Polsce. Na drugim miejscu z zarobkami sięgającymi „ledwie” 5,4 mln uplasował się Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowego. Podium zamyka Joao Bras Jorge, szef Millennium, z kwotą 4,6 mln zł.

Dobiega końca sezon publikacji wyników za rok 2016. Zajrzeliśmy do sprawozdań bankowych, by sprawdzić, jakie pensje wypłacały swoim prezesom instytucje finansowe. Najlepiej zarabiającym szefem banku okazał się ponownie Luigi Lovaglio, prezes Pekao. Jego wynagrodzenie podstawowe za rok 2016 wynosiło 4,3 mln zł, a wynagrodzenie dodatkowe (zmienne za lata 2012-14) - 3,8 mln zł.

Do tego bank wypłacił mu z tytułu akcji fantomowych za lata 2011-13 kolejne 3,6 mln zł. W raporcie finansowym za rok 2016 znajduje się jeszcze 149 tys. zł, które wpisane zostały jako „pozostałe korzyści”. Łącznie Lovaglio zarobił więc blisko 12 mln zł, co, uśredniając, daje 1 mln zł na miesiąc.

Luigi Lovaglio - najlepiej zarabiający prezes banku
Luigi Lovaglio - najlepiej zarabiający prezes banku (fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Na drugim miejscu znalazł się prezes Citi Handlowego Sławomir S. Sikora. Zarobił niespełna połowę tego co lider - 5,4 mln zł. Jego wynagrodzenie zasadnicze wraz z innymi świadczeniami wyniosło 2,3 mln zł. Do tego zgarnął jednak szereg „bonusów” za lata ubiegłe. Z tytułu przekazanych w 2016 roku nagród kapitałowych, obejmujących wartość akcji Citigroup oraz wypłaconych opcji menadżerskich i akcji fantomowych dostał kolejne 3 mln zł.

Zarobki prezesów banków za rok 2016 

Bank

Prezes

Zarobki

Bank Pekao

Luigi Lovaglio

11 933 653 zł

Citi Handlowy

Sławomir S. Sikora

5 377 000 zł

Bank Millennium

Joao Bras Jorge

4 665 700 zł

mBank

Cezary Stypułkowski

3 802 976 zł

PKO BP

Zbigniew Jagiełło

2 899 000 zł

Getin Noble Bank

Krzysztof Rosiński

2 768 000 zł

Alior Bank

Wojciech Sobieraj

2 594 700 zł

BGŻ BNP Paribas

Tomasz Bogus

2 013 000 zł

ING Bank Śląski

Brunon Bartkiewicz

1 906 700 zł

Idea Bank

Jarosław Augustyniak

1 462 000 zł

BZ WBK

Michał Gajewski*

182 000 zł

* Pełni funkcję prezesa od końca listopada 2016 roku.

Źródło: raporty banków za rok 2016, Bankier.pl


Na podium zmieścił się też prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge. W 2016 roku zarobił 3,5 mln zł pensji podstawowej plus 1,1 mln dodatkowych bonusów. Tuż za nim uplasował się prezes mBanku Cezary Stypułkowski, którego pensja za rok 2016 wyniosła 3,8 mln zł. Jego wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 2,7 mln zł. Pozostała kwota to dodatki i bonusy za lata ubiegłe.

Prezes PKO BP zarobił 3 mln zł

Jak na tym tle wygląda prezes największego banku w Polsce – PKO BP? Pensja zasadnicza Zbigniewa Jagiełły wyniosła niecałe 2 mln zł. Do tego dostał blisko 950 tys. wynagrodzenia zmiennego. Łącznie zainkasował więc blisko 3 mln zł.

Dlaczego Michał Gajewski – prezes Banku Zachodniego WBK – zarobił tylko 182 tys. zł? Bo objął to stanowisko z końcem listopada 2016 roku. Dla porównania Mateusz Morawiecki w ciągu 10 miesięcy roku 2015 dostał wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 1,6 mln zł plus 95 tys. opisane jako „dodatkowe korzyści”.

"Dobra, zmiana", czyli rodeo z prezesami spółek Skarbu Państwa

Funkcja prezesa w giełdowej spółce Skarbu Państwa to posada tyleż intratna, co niepewna. Kilku prezesów nominowanych przez obóz „dobrej zmiany” zostało wysadzonych z siodła wyjątkowo szybko.

W 2016 roku zmieniły się też władze w ING Banku Śląskim. Do marca stanowisko szefa banku piastowała Małgorzata Kołakowska. W ciągu trzech miesięcy zarobiła 572 tys. wynagrodzenia podstawowego oraz 1,5 mln nagród i dodatków. Później awansowała w strukturach grupy ING, a jej miejsce zajął Brunon Bartkiewicz, który zajmował już wcześniej to stanowisko. Za kolejne dziewięć miesięcy 2016 roku otrzymał wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 1,7 mln zł oraz 141 tys. z tytułu „innych korzyści”. To m.in. dodatkowe ubezpieczenia czy opieka medyczna.

Prezes zarabia nawet 46 tys. zł dziennie, pracownik 260 zł

Jak wyglądają zarobki prezesów banków w przeliczeniu na pojedyncze dni robocze bez weekendów? Najlepiej opłacany prezes – Luigi Lovaglio – zarabiał dziennie 46 tys. zł. Prezes Citi Handlowego Sławomir S. Sikora inkasował 20 tys. dziennie, a szef Millennium niecałe 18 tys. zł. Michał Gajewski z BZ WBK, który na stanowisku prezesa przepracował 23 dni, w 2016 roku zarobił średnio 8 tys. zł dziennie.

Jak te zarobi mają się do pensji szeregowych pracowników? Według raportu "Wynagrodzenia pracowników bankowości w 2015 roku” mediana wynagrodzeń w tym sektorze wyniosła 5,2 tys. złotych brutto. Płaca zasadnicza wynosiła 4,5 tys. złotych, a 700 zł stanowiło wynagrodzenie zmienne. Na najwyższe pensje mogli liczyć zatrudnieni w bankowości inwestycyjnej, a najmniej – 4,5 tys. złotych brutto – pracownicy bankowości detalicznej.

Jak pracuje się w banku? [Ankieta]

Rok temu przeprowadziliśmy na łamach Bankier.pl badanie, w którym poprosiliśmy bankowców i osoby, które porzuciły pracę w sektorze o podzielenie się swoimi ocenami i doświadczeniami. Wyniki skłaniały do refleksji – respondenci zwracali uwagę na rosnące obciążenie zadaniami, śrubowanie oczekiwanych efektów pracy, stres i niepewność związaną ze zmianami organizacyjnymi. Sondaż pokazał ciemniejszą stronę bankowości, sektora, który kojarzył się ze stabilnością i jasną ścieżką kariery.

Dziś ponownie zapraszamy wszystkich pracowników sektora do podzielenia się swoimi doświadczeniami w badaniu Bankier.pl. Do wyrażenia opinii zachęcamy zarówno zatrudnionych obecnie w bankach, jak i osoby, które w ostatnim roku odeszły z pracy w bankowości. Czy cięcia zatrudnienia oznaczają pogorszenie się warunków pracy? Z jakimi niekorzystnymi zjawiskami spotykacie się Państwo w swoim miejscu zatrudnienia? Jak wygląda sytuacja osób, które opuściły banki? Czy łatwo jest znaleźć zatrudnienie poza sektorem? Na te i inne pytania chcemy odpowiedzieć, prosząc o Wasze opinie.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Marta

mysle,ze nawet za 20 tys dziennie mozna jakos zwiazac koniec z koncem :D

! Odpowiedz
1 8 ~ula

nigdy nie zrozumiem za co tyle pienieędzy przec ież to jest chore

! Odpowiedz
4 1 ~procent

jak firma zarabia 1, 2, albo 3 miliardy rocznie to co to jest 1 skromny procencik na rarobki dla to managmentu, no sorry. dobry samochód to milion, przywatny odrzutoweic to cała roczna pensja albo więcej a na jcht w monaco to trzeba charoać pół zycia. a stanowisko w dzisiejszych czasach niepwene, można stracić pracę z dnia nan dzień niewiadomo czemu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~nie_zazdraszczam

tylko można współczuć tkaich zrobków. cały czas problem co zrobić z kasą. jaki kupiś samochód/samochody, domy, mieszkania, wakacje, spokojna emerytura. a póxniej to trzeba utrzymać, opłacić, gosposie, inwestycje. same kłopoty. a ja nie mam nic. niczym się nie martwię. jestem szczęśliwy. zyję z dnia na dzień. muszę trochę pokombnować. jest fan. jest prawdziwe zycie. a nie oderwanie od rzeczywistości. i pożniej te domy i smaochody trzeba ubezpieczać, bać się czy nie ukradną, remontować. same zmartwienia. i po co mi to

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~think

46 000 zł dziennie, a pracownik 260 zł. Podobnie było w latach 20-tych XX wieku. I co to dało? Ano triumf i wiarę milionów ludzi w bolszewizm, faszyzm, hitleryzm, itp. Końcowy wynik: dziesiątki milionów trupów!

! Odpowiedz
2 3 ~olo

rozbój w biały dzień!

! Odpowiedz
5 6 ~Aj-aj

Wynagrodzenie adekwatne do włożonej pracy i osiągniętych wyników. Prezes ma wynagrodzenie, akcjonariusze dywidendy, pracownicy pracę i wypłatę a Polska podatek z CIT. Nie ma czego zazdrościć, to ciężko pracujący meneger.

! Odpowiedz
1 1 ~Marta

nie no oczywiscie, pracownicy nie pracują nic nie robią wszystko na jego głowie, haha
jemu sie nalezy, bo ciezko pracujacy manager. pracownikom nie ma co dawac, i tak idą do roboty za 3 tysie

! Odpowiedz
14 10 ~bankier

Uważam że na 1 wszym miejscu powinien być Getin Bank. Bo to najlepszy Bank.

! Odpowiedz
7 10 ~Marek

Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego oni dostają tyle kasy? Przecież to nie ma żadnej logiki!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.