REKLAMA
BADANIE

Ile zarabia, a ile wydaje polski ksiądz?

2012-09-06 10:40
publikacja
2012-09-06 10:40

Kryzys gospodarczy nie omija nawet duchowieństwa. Instrukcja w sprawie Zarządzania Dobrami Materialnymi Kościoła, wydana na Konferencji Episkopatu Polski, sugeruje obniżenie standardu życia duchownych. Sprawdziliśmy zatem, ile zarabia i ile wydaje polski ksiądz.

ile powinien zarabiać ksiądz
foto: ingimage

Wbrew obiegowej opinii części społeczeństwa nie każdy ksiądz żyje jak pączek w maśle. Średnia pensja duchownego waha się w granicach 1,5 – 2,5 tys. zł – wynika z raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z kolei Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw jesienią ubiegłego roku wynosiło 3682 zł.

Skąd się bierze pensja księdza?

Czy to grzech być bogatym? » Czy to grzech być bogatym?

Z raportu KAI wynika także, że głównym źródłem dochodów księży są stypendia mszalne, czyli pieniądze wpłacane przez wiernych przy zamawianiu mszy św. w określonej przez siebie intencji. Drugim istotnym składnikiem wynagrodzenia jest „iura stolae”, czyli ofiara z okazji chrztu, ślubu czy pogrzebu. Za intencję mszalną wierni są w stanie zapłacić od 10 zł w najbiedniejszych rejonach Polski do 100 zł w zamożnych. Podobne dysproporcje dotyczą ofiary składanej z okazji ślubu lub pogrzebu (od 200 zł do 700 zł) oraz chrztu (od 20 zł do 250 zł). Pieniądze pochodzące z kolędy są traktowane jako trzynasta pensja i wynoszą od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Zarobki duchownych uzależnione są od liczby mieszkańców, zamożności parafian i poziomu religijności. W małych, popegeerowskich wsiach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 1600 osób, a śluby i pogrzeby odbywają się bardzo rzadko, proboszcz zarabia około 1400 zł. Wysokie są jednak przychody proboszczów dużych i zamożnych parafii. Tam, gdzie wierni codziennie zamawiają mszę za minimum 50 zł, a śluby i pogrzeby nie należą do rzadkości, proboszcz może zarobić nawet 5200 zł. Podobnie jest w miastach, gdzie średnio za ślub płaci się 500 zł - tu proboszcz może zarobić prawie 5500 zł, a wikariusz 3600 zł.

Odmiennymi prawami rządzi się diecezja opolska. Tutaj, zgodnie z postanowieniami synodu, datki z intencji i „iura stolae” trafiają do kasy parafialnej, a dopiero tam są rozdzielane na poszczególne wydatki. Według tamtejszych zasad wikariusz otrzymuje wynagrodzenie równe najniższej krajowej, a proboszcz 150 proc. tej kwoty.

Miesięczne zestawienie przychodów i wydatków księży w wybranych parafiach.

  Parafia uboga (1041 parafian) Parafia wiejska (2400 parafian) z proboszczem katechetą Parafia miejska (2800 mieszkańców) + cmentarz
Stypendium mszalne 600 zł 1500 zł 1800 zł
Iura stolae 138 zł 2161 zł 3600 zł
Śluby 34 zł - -
Chrzty 25 zł - -
Wypominki 167 zł - -
Kolęda 417 zł 1600 zł 83 zł
Przychody razem 1381 zł 5261 zł 5483 zł
ZUS 200 zł 275 zł 300 zł
Zryczałtowany podatek dochodowy 134 zł - 400 zł
Fundusz pomocy starszym i chorym kapłanom 70 zł 100 zł -
Seminarium 8,60 zł - -
Na rzecz diecezji 125 zł 400 zł -
Wydatki razem 538 zł 775 zł 700 zł


źródło: opracowanie własne na podstawie Raportu KAI

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodatkowe wynagrodzenie księży


Księża mogą również zarabiać jako katecheci. W całej Polsce w szkołach zatrudnionych jest 11 382 księży diecezjalnych i 1152 zakonnych. Na całym etacie mogą oni zarobić do 2900 zł brutto, ale większość z nich zatrudniona jest jedynie na ułamek etatu. Pracują też w szpitalach, więzieniach i kuriach diecezjalnych.

  »Z czego utrzymują się parafie i jakie mają dochody  

Jest przychód, jest też podatek


Z zarobionych pieniędzy księża płacą na rzecz państwa i Kościoła podatek. W diecezjach składają się na fundusz wspierania emerytowanych i chorych kapłanów, na misje i na seminaria duchowe. Niejednokrotnie muszą też opłacić swoje wykształcenie z czasów pobierania nauk w seminarium. Bardzo często przekazują datki na Dom Samotnej Matki czy klasztory klauzurowe. Ponadto Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie duchowni są opodatkowani z przychodów z pracy duszpasterskiej i gdzie jednocześnie brakuje regulacji w zakresie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia kapłanów.

Justyna Niedbał
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~anonim
a ja mieszkam na wsi i odkad mamy nowego ksiedza obeznanego w swiecie bo wyjezdzal na rozne pomoce biednym krajom to pojawil sie obowiazkowy podatek na kosciol w wysokosci 100 rocznie od rodziny loza tym osobno zbiera hajs na remonty i takie tam qiec gdzie trafiaja te pieniazki ja sie pytam czlowoek jak chce zrobic remont to jak a ja mieszkam na wsi i odkad mamy nowego ksiedza obeznanego w swiecie bo wyjezdzal na rozne pomoce biednym krajom to pojawil sie obowiazkowy podatek na kosciol w wysokosci 100 rocznie od rodziny loza tym osobno zbiera hajs na remonty i takie tam qiec gdzie trafiaja te pieniazki ja sie pytam czlowoek jak chce zrobic remont to jak nie ma to do ksiedza nie pojdzie tylko do banku a pleban tylko na nas zeruje nie place mnie tez nikt nie daje wole te pieniadze na dzieci przeznaczyc a jak mnie nie bedzie chcial pochowac to go bede straszyc
~s.r. 59 l.
Pani autorka zapomniała, że z przeciętnego wynagrodzenia, przeciętny Kowalski utrzymuje rodzinę, a ksiądz nie (chyba, że się mylę).
~kibic111
Już dawno temu KK miał ujawnić swoje finanse. Nie uczynił tego do tej pory. Moim zdaniem ma coś do ukrycia. Dużo do ukrycia.
~Ehh bzdury
Wiejska parafia (nie za duża i uboga):
1600 (40 x 40 za intencję) + 1400 (ślub x 2) + 2000 (pogrzeb x 4) + 2000 (praca w szkole) = 7000 zł średnio miesięcznie nie licząc chrztów, bierzmowań, kolęd i innych dodatków.
~aaaaaa
Co na papierze i w statyskykach to jedno a realia drugie (przy flaszce kazdy polski biznesman to nieoficjalnie chociazby niechcacy potwierdzi :)
W kazdym razie w czasie przejazdow powiedzmy przez biedniejsza czesc ojczyzny - wies dechami zabita i to w sensie doslownym (drewniane chaty) wzrok poniekad przykuwa swiezo odremontowana
Co na papierze i w statyskykach to jedno a realia drugie (przy flaszce kazdy polski biznesman to nieoficjalnie chociazby niechcacy potwierdzi :)
W kazdym razie w czasie przejazdow powiedzmy przez biedniejsza czesc ojczyzny - wies dechami zabita i to w sensie doslownym (drewniane chaty) wzrok poniekad przykuwa swiezo odremontowana plebania - powiedzmy na poziomie luksusowym w porownaniu do otoczenia.
Inna sprawa to, ze ksiadz rodziny nie utrzymuje, nie placi za wynajem, nie splaca kredytu itd itp. takze jakiekolwiek porownywanie ze standardowa owieczka/parafianinem poniekad mija sie z celem i nie jest obiektywne. I przy minimalnej krajowej bedzie ksiedzu sie zylo lepiej niz normalnemu zjadaczowi chleba dojezdzajacemu do pracy, splacajacemu kredyt czy ciulajacemu na plecak czy buty dla dziecka z 1500 brutto.
~zgłebiaj temat
Stawki za poszczególne "usługi" chłopców w czarnych sukienkach są zróżnicowane i zależą bardziej od "widzimisia" takowego. Do tego proszę nie zapominać o tym, że to gminy i powiaty wypłacają wypłatę takowym z naszych podatków a tzw. księża płacą podatki zryczałtowane. Oby wreszcie ta "wielce zasłużona" Stawki za poszczególne "usługi" chłopców w czarnych sukienkach są zróżnicowane i zależą bardziej od "widzimisia" takowego. Do tego proszę nie zapominać o tym, że to gminy i powiaty wypłacają wypłatę takowym z naszych podatków a tzw. księża płacą podatki zryczałtowane. Oby wreszcie ta "wielce zasłużona" grupa zawodowa z obcego państwa (Watykanu - przyp.) została "dowartościowana" wykazaniem faktów a nie szerzeniem mitów.
~katolik
Tabelka dla "baranów" .... ciągle zakłamanie , skąd mają na ekstra "bryki" , to chyba dar Boży ha ha , są najbardziej pazerną grupą społeczną, skubią ich tylko zwierzchnicy i Watykan , wszyscy pazerni, mamona płynie szerokim strumieniem , tak tak naiwniacy !
~zz
bez emocji; kazdy może zostać ksiedzem ale niestety już nie każdemu podoba sie odpowiezialna praca z masą trudnych obowiązków, odpowiedzialnością i dyscypliną; co jakiś czas ogłasza sie zastepcze tematy bo w ubożejącym wykładniczo społeczenstwie nietrudno wzbudzic animozje a księża nikomu sie nie poskarżą ani nie będą strajkować;
ile
bez emocji; kazdy może zostać ksiedzem ale niestety już nie każdemu podoba sie odpowiezialna praca z masą trudnych obowiązków, odpowiedzialnością i dyscypliną; co jakiś czas ogłasza sie zastepcze tematy bo w ubożejącym wykładniczo społeczenstwie nietrudno wzbudzic animozje a księża nikomu sie nie poskarżą ani nie będą strajkować;
ile zarabia a ile wydaje palikot i ska, kogo reprezentuje idlaczego mamy ich utrzymywać?
~miniSTARNT
tyle zarabia nieudolny klecha - ale i tu UWAGA - tygodniowo!!!, niestety w tym kraju tylko dziw*ki zarabiaja wiecej - ale musza byc dobre - ponadto sa kubane przez panow, ktorych imie zaczyna sie na A.
kilka tysiecy to wyciaga obrotny ministrant przy koledzie - jak sie przeleci z 4 razy, a ksiezulo robi to tak ok 30 dn iw roku
~wątpie
co za bzdury.

mam znajomego księdza z zabitej dechami wsi który mówi że zarabia 20tyś.

także bzdurą jest twierdzenie ,że w miastach ksiądź ma więcej pieniędzy.
to na wsiach ludzie są bardziej religijni i muszą w księdza ładować kasę, bo jak nie to cała wieś się dowie xD

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki