REKLAMA

Ile samochodów elektrycznych zarejestrowali Polacy?

2016-11-04 11:31
publikacja
2016-11-04 11:31

Polacy zarejestrowali w tym roku łącznie ponad 7000 samochodów z silnikami na paliwa alternatywne. Zdecydowaną większość stanowiły hybrydy, ale nie brakowało także kilkuset elektryków, które zanotowały 80-proc. wzrost sprzedaży w relacji rok do roku.

6960 hybryd i 347 samochodów elektrycznych – tyle pojazdów na paliwa alternatywne zarejestrowano w Polsce w ciągu trzech pierwszych kwartałów roku. To wciąż dynamicznie rozwijający się nad Wisłą rynek, o czym świadczy dynamika sprzedaży. W obu przypadkach jej liczba wzrosła o prawie 80 proc. – wynika z raportu „Branża motoryzacyjna Q4/2016” opracowanego przez KPMG i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

fot. Benoit Tessier / / Reuters

Największym udziałem w rynku może pochwalić się Toyota i jej submarka premium Lexus. Ich łączna sprzedaż stanowiła 90 proc. całej sprzedaży takich pojazdów w tym roku. Podobnie jak w przypadku standardowych silników, większość takich aut była nabywana przez klientów instytucjonalnych. Firmy zarejestrowały 5367 egzemplarzy, a klienci indywidualni 1940.

Tak duży wzrost sprzedaży pojawia się pomimo braku skutecznych narzędzi wspierania tego typu motoryzacji w Polsce. Choć minister rozwoju Mateusz Morawiecki często wspomina o rozwoju elektromobilności w Polsce, na razie brak konkretnych planów wsparcia konsumentów w zakupie zero- i niskoemisyjnych aut. Takie programy są jednak bardzo popularne na zachodzie i północy Europy. Do planów dołączył się także minister Tchórzewski, który oczekuje, że za 10 lat liczba elektryków w Polsce przekroczy granicę 1 mln sztuk.

O programach zachęt do wymiany samochodów z silnikami spalinowymi na te elektryczne pisaliśmy w artykule: „Dopłaty do elektryków w Polsce? Na pewno nie w najbliższej przyszłości”. Na tę chwilę jedyny taki program zaproponował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Od 1 lipca rozpoczął udzielanie preferencyjnych kredytów z niskim oprocentowaniem wynoszącym 2 proc. w skali roku. Kredytować w ten sposób można samochód, skuter lub rower z napędem elektrycznym. Preferencyjne warunki obowiązują jednak tylko do kwoty 150 000 zł.

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~Kermit
Liczba hybrydowych aut rośnie, widać to szczególnie na ulicach Warszawy. Sam jeżdżę Toyotą Yaris w hybrydzie, jest mała, zwinna, cicha i mało pali, to idealne auto do miasta.
~nik
Morawieckiego będziemy pamiętać tylko z tego, że miał marzenia, które przed kamerami nazywał planami...
~Grzechu_comeback
tęskno za Tuskiem?! Już nie wróci.... za duże ryzyko. Szybciej dołączy do Nowaka i Millera.
Odstaw Gazetę Sorosa, będzie się wiedziało więcej o realizacji planów, o których twoja mafia ośmiorniczkowa może tylko pomarzyć
~mekall
milion samochodów za 10 lat??? Niech lepiej elektrownie budują, bo szybkie ładowanie takiego samochodu na stacji przy drodze to 50 KW mocy na jedną ładowarkę..... a ładowanie w domu to 10 KW na jedną ładowarkę...... to są ogromne ilości prądu.... potrzeba jeszcze z 10 elektrowni po 1,5 GW żeby to wszystko obsłużyć.....
~o___
Rozwiązaniem są szybko-wymienne akumulatory, które nie byłyby wyposażeniem auta! Te akumulatory powinny być ładowane na stacjach ładowania a wymiana byłaby krótsza niż tankowanie.
~Ania
wiem, że ksiądz też czlowiek, Nie, żebym się czepiała ale... http://almoc.pl/img.php?id=8399
~amen
Jakieś zdziwienie? Nie ma zakazu kopulacji i posiadania potomstwa przez księży
Jest celibat, czyli zakaz małżeństwa i płacenia przez kościół na te dzieci.
~BarbaRosja odpowiada ~amen
No właśnie , że jest zakaz kopulacji , kopulacji pozamałżeńskiej ,oj , oj , amen
~Ren
A co to ma wspólnego z tematem? A Ty jesteś święta?
~Dżejms
Mogłoby być dużo więcej bo kilka lat temu opracowaliśmy małe auto elektryczne. Projekt do szuflady. Kiedyś Moskwa - a teraz? No stać nas na projekty do szuflady - nie?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki