Ile byłby wart KGHM bez podatku?

KGHM w ostatnich miesiącach notowany jest na poziomach nieobserwowanych od sześciu lat. Ciąży mu nie tylko cena miedzi, ale także podatek, który płaci od 2012. Bez tej daniny wartość akcji kombinatu mogłaby skoczyć do 112 zł.

Kalkulacja stojąca za tą liczbą jest dosyć prosta. W 2014 roku spółka zapłaciła z tytułu podatku 1,5 mld zł, każda akcja została więc obciążona kwotą 7,5 zł.

Każda złotówka zysku, jaki wypracował KGHM przez ostatnie cztery kwartały, wyceniana jest przez rynek na 6,6 zł (wskaźnik C/Z).

Jeżeli więc cały podatek przełożyć w prostej linii na potencjalny zysk spółki, cena akcji kombinatu po zniesieniu daniny powinna wzrosnąć o 49,5 zł. Przy obecnej cenie papierów - 62,18 zł - oznaczałoby to wzrost o ponad 80% do niemal 112 zł. 

C/Z dka KGHM-u. Opracowanie własne na podstawie stooq
C/Z dka KGHM-u. Opracowanie własne na podstawie stooq (Bankier.pl)

Takie podejście do problemu ma oczywiście wiele wad. Po pierwsze inwestorzy mogą już wyceniać możliwość zniesienia podatku. Zapowiadała to podczas kampanii wyborczej Beata Szydło. Po wyborach temat nieco ucichł, a w budżecie na 2016 rok bez zmian zapisano zyski z podatku.

Do sprawy pani premier powróciła we wtorek i ponownie zapowiedziała zniesienie daniny. Zapowiedziała pracę nad projektem ustawy umożliwiającej ten krok, mimo iż jeszcze pół roku temu jej partia miała taki projekt gotowy.

Po drugie część pieniędzy zachowanych z podatku z pewnością zostałaby wydana, ciężko liczyć więc, że zysk w skali 1:1 zostałby powiększony o podatek. Ciężko też ocenić, jak brak daniny wpłynąłby na sytuację KGHM-u w Polsce. Andrzej Tarnowski, szef relacji inwestorskich spółki, w listopadzie przekonywał, że podatek jest główną przeszkodą stojącą na drodze kombinatu do rozwijania nowych projektów na rodzimej ziemi.

Mimo tych wad zaprezentowana tutaj analiza pozwala w pewnym stopniu zrozumieć skalę obciążenia, jakim jest dla KGHM-u podatek i potencjał, jaki może zostać w spółce wyzwolony, gdyby konieczność płacenia daniny zniknie.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Inwestor

Kghm wyceniany jest w oparciu o ceny wydobywanych surowców. PKN Orlen odwrotnie. Podaję tylko dwa kluczowe dla Skarbu państwa podmioty.

! Odpowiedz
1 1 ~Inwestor

KGHM jest wart do 50 zł. za akcję-nie więcej. Bierze się to stąd,że należy zapomnieć o złudnej kluczowej pozycji spółki dla skarbu państwa. KGHM co prawda jest obciążony podatkami min. od kopalin, ale taka ma być jego rola. Orlen dla przykładu obciążony jest innymi daninami. Zarząd KGHM-u powinien szukać oszczędności w innych sektorach działalności i nie płakać nad podatkiem. Nie zapominajmy, że wysoka cena akcji spółki nic dobrego jej nie wróży. Wszystko powinno być w normie a normą dla KGHM jest do 50 zł. +- 12% w interwale 3 m-ce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~akcjonariusz

Niejaki pan Tarnowski et consortes niech najpierw powiedzą ile KGHM traci na "inwestycjach" w Kanadzie,USA, i Chile,ile kredytów jest do spłacenia i co KGHM ma zamiar zrobić z koszmarrem pt".Modernizacja Pirometalurgii" w przyszłym roku?
A podatek rząd i tak będzie musiał zlikwidować lub przynajmniej czasowo zawiesić aby uratować firmę przed upadłością i wrogim przejęciem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Cenzor

Pan Tarnowski to najwidoczniej patriota, podobnie jak Pan Wirth i Romanowski. Moze panowie wyjada gdzieś daleko i nie bedą narzekać na Polskę. Dodajmy jeszcze, ze w rozumieniu Tarnowskiego nowe projekty to zakup złoża - to nie ma nic wspólnego z innowacyjnością czy rozwojem. To jedynie zwiększenie zasobów... Podobnie jak rozwojem nie jest współpraca z uczelniami z ktorej nie wynikają nowe technologie, patenty, ktore maja wartość rynkowa. Oczywiście warto przejeść przy okazji unijne pieniadze, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~Akcjonariusz_KGHM

Tusku i Roztowski! Oddajcie mi moje pieniądze!!!

! Odpowiedz
3 0 ~zybuch

czytałem przed chwilą w PB że podatek od kopalin w budżecie na rok 2016 także danina KGHM dalej aktualna

! Odpowiedz
1 2 ~ljklj

kocham abstrakcyjne komentarze ekspertów giełdowych i analityków. Mają się jak wół do karety ... patologia

! Odpowiedz
1 5 ~Krzych

Teraz rzady PiS i kolejne MILIARDY strat a np. Te 20 miliardów(tyle wyłozył polski podatnik w latach 2010-2013) utopionych w trujacym węglu to daje pół MILIONA 2 hektarowych działek pod zalesianie.A mamy cała mase piaszczystych, słabych ziem.To byłaby niewyobrazalna korzyśc dla Polski .Polacy kochaja lasy i wielu młodych na trwałe zwiazałoby sie z Ojczyzną.UE na założenie 1 ha lasu płaci nawet 8 tys zł i prze 13 lat za pielegnację ok 1700zł/rok.(przez 5 lat wpłynełoby już 34 MILIARDY za prowadzenie lasu i ogromny przyrost drewna i czystego powietrza) Praca we własnym lesie(zabiegi pielegnacyjne od czasu do czasu w week end) to wielka przyjemnośc ale tez podniesienie sprawnosci fizycznej i kondycji zdrowotnej .
Dodam jeszcze ,że teraz gdy PiSowski Prezydent bez mrugnięcia okiem podpisał ustawe o ustroju rolnym http://www.izbarolnicza.pl/index.php/78-aktualnosci/499-uziemieni zrujnował wszystkich małorolnych (a to oni przeważyli jego zwyciestwo w wyborach) . Te wszystkie działki rolne o słabej klasie gleby staja sie bezwartosciowe.Mieszczuchy i przedsiebiorcy nie beda mogli ich kupować.A to oni głownie kupowali i sowicie płacili .Do 50 km od Warszawy ceny dochodziły do 200tys za hektar.Od 1 stycznia 2016r na tego typu grunty nie bedzie żadnego popytu. Tak wiec proponuje te piaszczyste gleby przeznaczyć pod zalesianie dla wszystkich chętnych co zadeklaruja pielegnacje lasu. Nie dotować górnictwa , które nikomu nie jest potrzebne a które nas rujnuje także zdrowotnie.

Każda wizyta we własnym lesie to nie tylko wielka przyjemność i wzmacniajaca praca(zbawienna dla zdrowia) to także załadowana przyczepka 1 m drewna do kominka.Popiół z tego drewna to doskonały skladnik do wzbogacania gleby we własnym ogródku.ja tak mam i naprawde czuje sie doskonale po takim week endzie. Polecam wszystkim .
Ten wegiel to zbrodnia na narodzie.Jedz teraz do Krakowa albo w pobliże tych elektrowni opalanych weglem i zaciagnij sie "powietrzem" to zmienisz zdanie. A juz zmienisz jak trafisz na chemioterapię bez szans na wyzdrowienie. Klimat w Polsce jest jeszcze turbodoładowaniem tych weglowych trucizn.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Hubert

Ogólnie zgadzam się, z wyjątkiem opalania kominka drewnem - to produkuje jeszcze więcej zanieczyszczeń w powietrze niż węgiel. W Krakowie np. bardzo szybko zakazano palenia drewnem w piecu, bo to jest najgorsze, oraz najmniej rozpowszechnione. Natomiast z paleniem węglem idzie im dużo trudniej.

! Odpowiedz
7 4 ~plazowicz

KGHM jest spółką surowcową (a na dodatek państwową), więc z definicji nie nadaje się do inwestycji. Można co najwyżej tym pograć czyli pospekulować jak w zakładach wzajemnych, ale to już jest hazard. Oczywiście jednak lepiej kupić tanio los niż drogo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
KGHM -0,78% 97,00
2020-01-22 17:03:51
WIG -0,37% 58 401,69
2020-01-22 17:15:01
WIG20 -0,53% 2 146,56
2020-01-22 17:15:00
WIG30 -0,51% 2 471,86
2020-01-22 17:15:01
MWIG40 0,14% 4 046,02
2020-01-22 17:15:01
DAX -0,30% 13 515,75
2020-01-22 17:37:00
NASDAQ 0,14% 9 383,77
2020-01-22 22:03:00
SP500 0,03% 3 321,75
2020-01-22 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.