REKLAMA
BADANIE

IPAG pokazał szacowany rozmiar szarej strefy w Polsce w 2021 roku

2021-03-23 12:06
publikacja
2021-03-23 12:06

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych szacuje realny rozmiar szarej strefy w Polsce w 2021 r. na 18,3 proc. PKB, bez większych zmian w porównaniu do ostatnich 5 lat. Według obliczeń IPAG szara strefa w ujęciu stosowanym przez GUS wyniesie w bieżącym roku 12,3 proc. PKB.

IPAG pokazał szacowany rozmiar szarej strefy w Polsce w 2021 roku
IPAG pokazał szacowany rozmiar szarej strefy w Polsce w 2021 roku
fot. Photografeus / / Shutterstock

"Całkowity udział szarej strefy w gospodarce IPAG oblicza jako iloraz całkowitej wartości dodanej wytworzonej w szarej strefie (w ujęciu IPAG) i produktu krajowego brutto skorygowanego o tę część szarej strefy, która nie jest ujmowana w oficjalnych statystykach GUS (czyli o doszacowania IPAG). W latach 2017–2020 udział szarej strefy (w ujęciu IPAG) w polskiej gospodarce wynosił średnio 18,0 procent. W badanym okresie najwyższym udziałem szara strefa odznaczała się w 2017 roku – było to 18,7 procent. Do 2019 roku udział szarej strefy zmniejszał się" - napisano we wtorkowym raporcie.

Według IPAG w 2020 r. nastąpił wzrost udziału szarej strefy do 18,0 proc., czyli do poziomu z 2018 roku. Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do odwrócenia korzystnego trendu były:

  • pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej;
  • nowe objawy szarej strefy związane z omijaniem zakazów administracyjnych;
  • niższa mobilność społeczna, skutkująca ogólnie mniejszym popytem, ogólnie słabsza koniunktura gospodarcza;
  • oznaczająca niższe zyski przedsiębiorstw konieczność szukania oszczędności;
  • inflacja, oznaczająca również presję na wzrost wynagrodzeń w szarej strefie;
  • wzrost płacy minimalnej, wpędzający najmniejsze firmy w szarą strefę.

W 2021 r. w ocenie IPAG należy spodziewać się dalszej intensyfikacji czynników rozwoju szarej strefy, które wystąpiły w roku 2020.

"Ponadto pojawią się takie zjawiska jak nielegalny obrót produktami i usługami związanymi stricte z pandemią koronawirusa (nielegalny handel szczepionkami, świadectwami szczepień itp.), jak również dalsze formy unikania opodatkowania, co będzie efektem wprowadzenia szeregu nowych podatków w tym roku. Główną część szarej strefy nadal więc będą stanowić ukrywane dochody legalnie działających przedsiębiorstw oraz wynagrodzenia osób fizycznych z tytułu wykonywania pracy nierejestrowanej" - dodano.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według obliczeń IPAG rozmiary szarej strefy w ujęciu stosowanym przez GUS zwiększyły się z 247 mld zł w 2017 roku do 280 mld zł w 2020 roku.

"Oznacza to wzrost w cenach bieżących o 13,3 procent. W 2021 roku IPAG prognozuje dalszy wzrost wartości wytworzonej w gospodarce nieobserwowanej w ujęciu GUS. Przyrost ten wyniesie 13 mld PLN, co będzie oznaczać, że w roku 2021 udział szarej strefy w produkcie krajowym brutto wyniesie 12,3 procent. Będzie on zatem mniejszy niż na początku analizowanego okresu (2017 r. - PAP) o 0,1 pkt. proc." - dodano.

Szara strefa jest terminem określającym prowadzenie działalności gospodarczej poza oficjalnym obiegiem podlegającym kontroli państwa.

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki