REKLAMA

Grecki biznes na krawędzi katastrofy

2015-07-09 15:17
publikacja
2015-07-09 15:17
Parlament Europejski

Greccy przedsiębiorcy apelują do premiera Tsiprasa o jak najszybsze porozumienie z Unią Europejską i kredytodawcami. Grecka Federacja Handlu wysłała do premiera list w tej sprawie. Przedsiębiorcy twierdzą, że jeśli Ateny szybko nie porozumieją się w sprawie pożyczki dla Grecji, biznesowi w tym kraju grozi katastrofa.

Alexis Tsipras, premier Grecji
Alexis Tsipras, premier Grecji (Parlament Europejski)

Greccy biznesmeni załamują ręce. Zamknięte od 11 dni banki oraz ograniczenia w transakcjach bankowych spowodowały, że małe przedsiębiorstwa, które są podstawą greckiej gospodarki, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, bo nie mają dostępu do swoich pieniędzy.

Dostawcy jedzenia do naszej restauracji chcą od nas gotówki, a nie przelewów bankowych. Grożą, że jeśli nie dostaną gotówki, to nie sprzedadzą nam niczego. Czyli koniec końców, nie będziemy mieli dostaw towarów. Nie wiem, jak długo to potrwa - mówi Penelopa, menadżerka jednej z restauracji w Atenach.

Biznesmeni mówią, że jeśli banki dalej będą zamknięte, a import towarów z Europy ograniczony, to skutki mogą być opłakane. 52 procent niezbędnych towarów, jedzenia czy lekarstw jest importowana. Dlatego problem będzie się zwiększał. Jeśli nadal nie będziemy mogli z góry zapłacić za importowane towary, to zaczną się braki - podkreśla szef Greckiej Organizacji Handlu i Przedsiębiorczości Wasilis Korkidis.

Jak relacjonuje z Aten specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, kryzys w Grecji dotknął przede wszystkim małe przedsiębiorstwa, które nie mają kont w zagranicznych bankach. A takich firm jest w kraju najwięcej. Sytuacja jest jednak także odczuwalna w ekskluzywnych centrach handlowych w Atenach. W ostatnich dniach liczba odwiedzających spadła o 20 procent, a dochody sklepów zmniejszyły się o połowę.

Greckie banki mają być zamknięte co najmniej do poniedziałku. W niedzielę na szczycie w Brukseli przywódcy krajów Unii Europejskiej mają zdecydować, czy Ateny dostaną kolejną transzę pożyczki, czy też zostaną wyrzucone ze strefy euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Ateny/ab

Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~wieloszczet
ZAUFANIE - na zaufaniu opiera się handel. A na handlu cała gospodarka. Grecy "konfrontują się" z EU. Dla mnie wariactwo. Kryzys i tak ich dopadnie, przy UE przetrwają... mają szansę.
~miro
to jest prosty przykład zeby unikac pejsatych gangsterów "posredników", tylko płatnosc gotówką zapewnia bezpieczenstwo
~Dżejms
Nic nie rozumiem. Mają spłacać a krzyczą o kolejne pożyczki? To jest farsa.
~plutarch
Ale jak mogło zabraknąć pieniążków w bankomacie???
~Andrzej
Rząd Grecki ukradł pieniądze obywatelom, jest to zwykłe złodziejstwo, w Polsce będzie to samo jak tylko będą braki w budżecie na resorty siłowe, to zaraz zajmą konta, żeby ukraść pieniądze.
Ci złodzieje posuną się do wszystkiego i zarówno PO jak i PIS.
Won od koryta dla tych dwóch ala partii
~Bolo-Lolo
Nie daj się Grecjo, Bolo-Lolo jest z tobą!:-)
~Ijo
Zawsze jest tak ze większy zjada mniejszego Grecy chyba o tym zapomnieli..
~jj
Najważniejsze to prowadzić politykę zagraniczną nie na kolanach.
~Akira
Ale tych pieniędzy przecież tam dawno nie ma :-) To jak je moga ukraść:) Cały system pieniądza oparty na systemie rezerwy cząstkowej oznacza że pieniędzy w bankach starycyz dla ułamka procenta wypłacających, a reszty nie ma... Żeby była Ci którzy brali kredyty musieliby bankowi zwrócić dług. Dlatego nazywa się Ale tych pieniędzy przecież tam dawno nie ma :-) To jak je moga ukraść:) Cały system pieniądza oparty na systemie rezerwy cząstkowej oznacza że pieniędzy w bankach starycyz dla ułamka procenta wypłacających, a reszty nie ma... Żeby była Ci którzy brali kredyty musieliby bankowi zwrócić dług. Dlatego nazywa się to 'fiat money' właśnie, pieniądze generowane z powietrza :-)

Dużo większym sk... jakie zaszło w Grecji była i jest bo ciągle trwa blokada dostępu do prywatnych skrytek w bankowych skarbcach. Tam ludzie mieli swoje prywatne rzeczy np. rodzinne kosztowności i okazało się ... że tez nie są już ich. Bo zabrać już ich nie mogą, a wystarczy że sytuacja się trochę dalej obsunie i okaże się że padający systemn się i na to połakomi.

Akira / www.przeczytane.org

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki