REKLAMA

Gowin o projektach mieszkaniowych: Najpóźniej w sierpniu trafią pod obrady Sejmu

2021-07-11 07:31
publikacja
2021-07-11 07:31
Gowin o projektach mieszkaniowych: Najpóźniej w sierpniu trafią pod obrady Sejmu
Gowin o projektach mieszkaniowych: Najpóźniej w sierpniu trafią pod obrady Sejmu
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Liczę na to, że najpóźniej w sierpniu trafią do Sejmu priorytetowe z punktu widzenia "Polskiego ładu" projekty mieszkaniowe - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Według niego w poniedziałek nadany zostanie bieg tym dokumentom.

Chodzi o dwa projekty ustaw będące częścią "Polskiego ładu", nad którymi resort rozwoju zakończył prace: o bonie mieszkaniowym i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności.

"W tym tygodniu złożyliśmy wraz z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anną Kornecką gotowe już projekty z propozycją włączenia ich do wykazu prac rządu. Zespół ministerialny, który decyduje o tym wykazie, spotyka się w poniedziałek" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Według szefa MRPiT "już w poniedziałek nadany zostanie bieg tym dokumentom". "Ponieważ mają one charakter priorytetowy z punktu widzenia Polskiego ładu, to liczę na to, że trafią do Sejmu najpóźniej w sierpniu" - ocenił minister.

Jednym z założeń programu "Polski ład" jest wprowadzenie zmiany polegającej na ułatwieniu w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 mkw. bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Według resortu rozwoju, pracy i technologii projektowane zmiany spowodują przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego, co ma ułatwić budowę przyszłym inwestorom.

Bon mieszkaniowy ma umożliwić najem albo nabycie własnego mieszkania bądź domu jednorodzinnego lub wybudowanie domu jednorodzinnego. Ma być przyznawany w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego.

MRPiT przewiduje dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny. Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w kosztach budowy mieszkania społecznego czynszowego (SIM/TBS) albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy ma być kierowany do rodzin, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Przewiduje się, że ten rodzaj bonu będzie można przeznaczyć na cele objęte bonem społecznym, a ponadto na finansowanie zakupu mieszkania na własność, wniesienia wkładu budowlanego albo kosztów budowy domu jednorodzinnego.

Rządowy program gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych (tzw. gwarancja na wkład własny) ma być przeznaczony dla osób posiadających zdolność kredytową, ale niedysponujących oszczędnościami na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. Rozwiązanie przewiduje, że możliwe będzie udzielanie kredytobiorcy gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wymagany przez bank wkład własny. Przekazana do KPRM założenia przewidują, że gwarantowana kwota nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości oraz kwoty 100 tys. zł. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
dzo_bajden
dlatego będę głosował na Donalda Tuska, który się temu sprzeciwia
3456
dom do 70 m2 to jest dobry pomysł , tu ktoś dobrze pomyślał. tylko wprowadzać to w życie , a nie czekać miesiącami ,
jpelerj
Wbrew opowieściom naganiaczy, wpływ tych ustaw na rynek mieszkaniowy będzie niewielki. Gwarancje to nie dotacje, banki i tak będą wymagały posiadania zdolności kredytowej na całą kwotę kredytu (już to zapowiedziano), a brak wkładu własnego i tak można było obejść ubezpieczeniem niskiego wkładu, więc w gruncie rzeczy Wbrew opowieściom naganiaczy, wpływ tych ustaw na rynek mieszkaniowy będzie niewielki. Gwarancje to nie dotacje, banki i tak będą wymagały posiadania zdolności kredytowej na całą kwotę kredytu (już to zapowiedziano), a brak wkładu własnego i tak można było obejść ubezpieczeniem niskiego wkładu, więc w gruncie rzeczy nic się nie zmieni. Bony mieszkaniowe dla rodzin z trójką dzieci lub niepełnosprawnych w stopniu znacznym - a ile takich rodzin teraz stać na zakup mieszkania? No właśnie. Może pomóc na wsiach, w wybudowaniu domku systemem gospodarczym na własnej działce, ale to nie napędzi cen mieszkań. Dlatego też po publikacji tego programu szału wśród ludzi nie było, jedynie naganiacze zaczynali cos tam w stylu "kupujcie, bo będzie drożej", ale też dosyć niemrawo, bo bez większego odzewu.
jpeterj
https://www.money.pl/gospodarka/polski-lad-bedzie-latwiej-kupic-mieszkanie-ale-z-pewnoscia-bedzie-drozsze-6660391253600800a.html

Trudno uwierzyć. 20% do 2023? Niekontrolowana inflacja.
jpelerj
Rzeczywiście, nie ma co wierzyć. To bzdura kompletna. Zwłaszcza, że ci analitycy CA na końcu dodają, że wszystko zależy od chęci ludzi akceptacji wyższych cen, a ta się wyczerpuje.
trolley
Naganiacze już otwierają szampana a wpływ będzie niewielki hehe.Powodzenia w szukaniu jeleni nawet jak im rząd wkład zagwarantuje :D Już widzę jak zwykła rodzina 2+2 z 5-6k dochodu i bez oszczędności bierze mieszkanie - 2k kredytu, 1k czynszu i opłat i koszta wykończenia. A potem jedno traci prace i na bruk..... A tak Naganiacze już otwierają szampana a wpływ będzie niewielki hehe.Powodzenia w szukaniu jeleni nawet jak im rząd wkład zagwarantuje :D Już widzę jak zwykła rodzina 2+2 z 5-6k dochodu i bez oszczędności bierze mieszkanie - 2k kredytu, 1k czynszu i opłat i koszta wykończenia. A potem jedno traci prace i na bruk..... A tak poza tym jak tam naganiacze wolumeny sprzedaży? Wzrosły, spadły? Podpowiem. Dramatycznie poleciały na wtórnym i pierwotnym :) Najwyraźniej ludzie nie mają ochoty płacić za byle jaką nore jak za apartamenty na Florydzie.
jpeterj
trolik, twój szampan z biedry mrozi się już kilka lat i jeszcze długo będzie, lepiej sprawdź czy szkło całe :)))
jpelerj odpowiada jpeterj
A ciebie to cały czas stresuje? Wyluzuj, wrzodów dostaniesz, a jeszcze będziesz miał się czym martwić.
jasiek2017 odpowiada jpelerj
Na razie widać, że to Ty masz wrzody żołądka bo nie ustajesz w wylewaniu jadu. Przy Twojej inteligencji nie dziwię się, że niczego w życiu nie osiągnąłeś. Nie każdemu dane jest żyć na poziomie.
jpelerj odpowiada jasiek2017
A to cię tak boli? Że nie możesz żyć na poziomie? Pocieszę cię, że jesteś jak pan Jourdain. On nie wiedział, że mówi prozą. Ty nie wiesz, że nawet na twojej nizinie można określić poziom. Pomogło?

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki