REKLAMA

Gospodarcza katastrofa w Ameryce

2020-04-15 22:37
publikacja
2020-04-15 22:37
Gospodarcza katastrofa w Ameryce
Gospodarcza katastrofa w Ameryce
fot. trekandshoot /

Wystarczyło kilka dni „narodowej kwarantanny”, aby amerykańska gospodarka odnotowała "gospodarczą katastrofę". Sprzedaż detaliczna spadła w marcu najmocniej od 1992 roku, a produkcja przemysłowa od 1946 r. A kwiecień będzie pod tym względem znacznie gorszy.

Bezprecedensowe dekrety amerykańskich władz zebrały mordercze żniwo w największej gospodarce świata. Choć zakaz opuszczania domów w większości stanów wprowadzono dopiero po 19 marca (a w niektórych dopiero w kwietniu), to już marcowe statystyki makroekonomiczne z USA okazały się katastrofalnie słabe, sygnalizując najsilniejszą recesję od zakończenia II wojny światowej.

Sprzedaż detaliczna w marcu 2020 roku była o 8,7% niższa niż miesiąc wcześniej – poinformowało amerykańskie Biuro Cenzusowe. To najgłębszy miesięczny spadek w 28-letniej historii tych statystyk. Ale był to też rezultat tylko nieco gorszy od oczekiwanego przez ekonomistów spadku o 8% mdm. Względem marca 2019 roku wartość sprzedaży detalicznej w USA obniżyła się o 6,2%.

Lockdown w bardzo nierównomierny sposób uderzył w poszczególne branże. Sprzedaż samochodów spadła o 27% względem lutego. Podobny regres odnotowały sklepy z meblami. Sprzedaż elektroniki spadła o 15% mdm, a obroty stacji benzynowych zmalały o 17%. Ale najgorzej było w sklepach z odzieżą, gdzie wartość sprzedaży była aż o połowę mniejsza niż w lutym!  Za to wartość zakupów w sklepach spożywczych podskoczyła o 27%, ponieważ Amerykanie robili zapasy żywności.

Hiobowe wieści nadeszły też z amerykańskiego przemysłu. Marcowa wartość produkcji przemysłowej była o 6,3% mniejsza niż miesiąc wcześniej. To najsilniejszy miesięczny spadek produkcji w USA od lutego 1946 roku. A przecież to  tylko początek. Dopiero od kwietnia obowiązuje praktycznie całkowite zamknięcie gospodarki we wszystkich stanach. Zatem o skali załamania przekonamy się za miesiąc. Zwiastunem gospodarczego Armagedonu był odczyt indeksu New York Empire State, który w kwietniu spadł do rekordowo niskiego poziomu -78,2 pkt.  Dla porównania, podczas apogeum poprzedniej recesji (w marcu 2009) wskaźnik ten osiągnął wartość -34,3 pkt. i aż do teraz było to jego historyczne minimum.

Już teraz można niemal w ciemno obstawiać, że jesteśmy świadkami najgwałtowniejszej recesji w Stanach Zjednoczonych od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30-tych XX wieku. Nigdy później amerykańska gospodarka nie przeżyła tak silnego szoku, który w trzy tygodnie zwiększyłby liczbę bezrobotnych o 16,8 milionów, co stanowi mniej więcej 10% siły roboczej.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters szacują, że w pierwszym kwartale 2020 roku amerykański produkt krajowy brutto kurczył się w tempie 10,8% w ujęciu annualizowanym (co przekłada się na spadek o 2,7% kdk). Będzie to prawdopodobnie najsilniejszy spadek PKB od roku 1947. A większość efektów „antywirusowego” lockdownu zobaczymy przecież w statystykach za II kwartał. I prawdopodobnie będą to wyniki bez precedensu w historii statystyki gospodarczej USA.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (89)

dodaj komentarz
karbinadel
U nas nie będzie katastrofy, bo staniemy się maseczkową potęgą.
plutarch
Ok, w Stanach jest zapaść, ale popatrzcie, jakie są problemy w Chinach i Rosji przez wirusa.
bha
Jeśli ta grożna zakażna Epidemia szybko zacznie się niekontrolowanie rozwijać,rozprzestrzeniać w krajach to zapaść,recesja długotrwała i ogromny kryzys gospodarki będzie trwał długo w wielu krajach.
takeda83
i tak komuchy chińskie niszczą gospodarki najpierw eksport zarazy na cały świat a potem wysyłają tupolewa za grube pieniądze . niech zapłacą za wywołanie globalnej zarazy powodującej największe kryzysy finansowe i gospodarcze o ofiarach w ludziach i ograniczeniach wynikających z wirusa nie wspomnę. w WH przeszła petycja i tak komuchy chińskie niszczą gospodarki najpierw eksport zarazy na cały świat a potem wysyłają tupolewa za grube pieniądze . niech zapłacą za wywołanie globalnej zarazy powodującej największe kryzysy finansowe i gospodarcze o ofiarach w ludziach i ograniczeniach wynikających z wirusa nie wspomnę. w WH przeszła petycja o finansowe odszkodowanie i nałożenia na chiny odpowiedzialności za spowodowanie tej katastrofy . petycja była z polski z jakiejś telewizji internetowej IPP czy jakoś tak.
1a2b
I w związku z tym dolar się umacnia?
karbinadel
Amerykańska gospodarka szybko się odbuduje, bo nie jest tak mocno spętana makabryczną biurokracją, jak nasza. Tam będą produkować i sprzedawać, gdy u nas posłowie będą uchwalać tarczę 17.6, a przedsiębiorcy wypełniać kolejne wnioski. O ile jeszcze będą jacyś przedsiębiorcy
oxygen
Rząd Cię minusuje, żeby utrzymać poparcie motłochu. :D

Amerykanie przestawili gospodarkę na walkę z wirusem. Mają tam łatwo dostępne testy dla każdego, które po kilku minutach dają wynik. Na chwilę obecną poddali testom ponad 3,2 mln mieszkańców.

No ale porównywanie Polski i państw zachodnich ma
Rząd Cię minusuje, żeby utrzymać poparcie motłochu. :D

Amerykanie przestawili gospodarkę na walkę z wirusem. Mają tam łatwo dostępne testy dla każdego, które po kilku minutach dają wynik. Na chwilę obecną poddali testom ponad 3,2 mln mieszkańców.

No ale porównywanie Polski i państw zachodnich ma sens dopiero podczas kryzysów czy konfiktów zbrojnych. Dopiero wtedy widać, że rządy polskie (niezależnie od tego kto w danej chwili rządzi) są daleko w tyle.
xfire
amerykanska gospodarka szybciej sie odbuduje, bo ma wiecej wojska niz my :P
mooooo
75 lat po wojnie i niczego się nie dorobili ? Wirus pokazuje na oblicze mocarstwa na glinianych nogach !

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki