REKLAMA

Google wykryje raka piersi o 9,4% skuteczniej niż specjalista

2020-01-07 12:42
publikacja
2020-01-07 12:42

Algorytm Google wykrył o 9,4% więcej nowotworów piersi niż amerykańscy specjaliści. Sztuczna inteligencja uczy się szybciej od człowieka i jest odporna na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Po prostu analizuje zdjęcia pacjentek i robi to dobrze.

Google wykryje nowotwór piersi szybciej niż specjalista / Pexels

Naukowcy nauczyli algorytm rozpoznawać zmiany świadczące o raku piersi na zdjęciach mammograficznych kobiet ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Sztuczna inteligencja (AI) wykryła o 9,4% więcej nowotworów niż specjaliści w Ameryce oraz o 2,7% więcej zachorowań wśród zdjęć pacjentek z UK. Zmniejszeniu o 5,7% uległ odsetek pacjentów, których wynik został zidentyfikowany nieprawidłowo w USA oraz o 1,2% w Wielkiej Brytanii.

Algorytm czy człowiek?

AI stanęła ponownie w szranki z ludzkim umysłem i... wygrała. Specjaliści zajmujący się nowotworami piersi mieli do dyspozycji historię choroby pacjentów oraz dostęp do wykonanych wcześniej zdjęć rentgenowskich. Sztuczna inteligencja miała tylko anonimowe zdjęcia mammograficzne. Warto wspomniec, że wydawanie diagnozy przy raku piersi jest co najmniej dwuetapowym procesem.

Pierwszą opinię wydaje jeden lekarz specjalista, następnie - drugi. Konsultują swoje oceny i w przypadku trudności z wydaniem jednoznacznej proszą o weryfikację trzeciego specjalistę. Algorytm pełnił funkcję pierwszego lekarza specjalisty.

91 tys. kobiet

Testy przeprowadzone zostały na zdjęciach rentgenowskich 15 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych oraz 76 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii. Raport opublikowany został przez Google Health przy współpracy z DeepMind, Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University i Royal Surrey County Hospital.

System nie został wprowadzony w placówkach medycznych, będzie udoskonalany i dalej testowany. W przyszłości prawdopodobna jest współpraca algorytmu ze specjalistami przy diagnozowaniu pacjentów. Obecnie już powstaje wiele interesujących rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji czy zostanie symbolem czwartej rewolucji przemysłowej?

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mider73
inny ciekawy wniosek można wyciągnąć, w UK mają lepszych lekarzy niż USA :)
shiver5
Ale pamiętaj, że AI szybko się uczy ;)
and00
Wolał bym iść do kompa z ai
Przynajmniej nie jest roszczeniowy, nie będzie się domagał koperty
No i już na tym etapie skuteczniejszy niż człowiek

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki