Stworzono bakterię, która pochłania CO2

Naukowcy z izraelskiej uczelni zmienili „dietę” bakterii E. coli z cukru na powietrze, a dokładniej na dwutlenek węgla. Prace nad projektem trwały ponad 10 lat.

Naukowcy stworzyli bakterie żywiące się powietrzem
Naukowcy stworzyli bakterie żywiące się powietrzem (youtube.com)

Naukowcy zmodyfikowali bakterie E. coli. Zmienili organizmy poprzez dodanie genów odpowiedzialnych za czerpanie węgla z CO2 , które występują u roślin. Nad badaniami pracował zespół naukowców pod kierownictwem biologa Rona Milo z Instytutu Naukowego Weizmanna. Prace trwały ponad 10 lat.

Na ziemi żyją dwa rodzaje organizmów, jedne żywią się węglem, a drugie zamieniają dwutlenek węgla z powietrza w węgiel. Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna byli pierwszymi śmiałkami, którzy podjęli się próby przekształcenia organizmu żywiącego się węglem. Na początku procesu bakterie były oporne na zmianę diety, badacze wyizolowali je i obserwowali stopniowo zmniejszając podawane porcje cukru. 

Badaczom nie udało się przenieść na bakterie całego mechanizmu odpowiedzialnego za fotosyntezę u roślin. Dodanie odpowiedniego genu, zmiana otoczenia i manipulacja porcjami żywieniowymi pozwoliły na ewolucję bakterii. 

W dalszej przyszłości bakterie E. coli mogą być wykorzystane do redukowania dwutlenku węgla w atmosferze. Natomiast światu bliżej jest do czwartej rewolucji przemysłowej. Publikacja opisująca ewolucję bakterii oraz pracę naukowców izaelskiej uczelni dostępna jest w magazynie "Cell".

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 tomasrydz

o tak, bakterie z początku będą znakomicie spełniać swoje zadanie, ilosc dwutlenku węgla będzie spadać coraz szybciej, temperatura na ziemi tez w sumie o to nam chodziło. potem jednak proces nie wychamuje, rosliny zaczna umierac z powodu braku dwutlenku węgla temperatura glibalna spadnie nastąpi epoka lodowcowa, zwierzęta zaczną umierać z powodu braku jedzenia, nastaje globalny głód

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 spaceavenger

Kiedy stworzą bakterie które pochłoną lewactwo?

! Odpowiedz
12 24 grzegorzkubik

Im więcej CO2 tym dłuższe i lepsze jest ludzkie życie i innych żywych organizmów.

! Odpowiedz
8 46 kris74keh

Manipulowanie genami żywych organizmów może się źle skończyć. Nie lepiej wdrożyć globalny program nasadzeń lasów? Tylko z czego żyło by lobby klimatyczne?

! Odpowiedz
16 58 heimir

Z całym szacunkiem do Żydów ale czy Izrael kiedykolwiek przestrzegał prawa międzynarodowego? Myślicie ze będą kogoś pytali o zgodę na wypuszczenie tego?

! Odpowiedz
4 8 tomitomi

tak to jest , gdy lekceważy się problem Eichmanna !

! Odpowiedz
6 47 samsza

Ciekawe jak to zwiększy potencjał chorobotwórczy zaatakowania człowieka ?

! Odpowiedz
15 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 37 marianpazdzioch

Bzdura kompletna. Ślepy zaułek nauki, jeśli miałoby to być robione celem ograniczenia CO2 w atmosferze. Po pierwsze obecnie nie można nawet przewieźć rośliny z kraju do kraju, bo są rygorystyczne przepisy fitosanitarne. Wypuszczenie więc do środowiska tego organizmu, byłoby pogwałceniem obecnych zasad na skalę niepotykaną i olbrzymim niebezpiecznym eksperymentem na środowisku. Po drugie - już obecnie istnieje coś takiego jak rośliny czy glony, które żywią się CO2 i przeprowadzają całkiem sprawnie pożądane procesy. Natomiast ludzkość nie lata już prawie w kosmos, i trudno też przypuszczać by tam to się zresztą przydało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 10 hfjdj

"rośliny czy glony" ? A co to glony nie są roślinami? "coś takiego" ? To coś jest wszędzie dookoła.... W jaskini mieszkasz czy przygłup?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.