REKLAMA

Stworzono bakterię, która pochłania CO2

2019-11-30 08:00
publikacja
2019-11-30 08:00

Naukowcy z izraelskiej uczelni zmienili „dietę” bakterii E. coli z cukru na powietrze, a dokładniej na dwutlenek węgla. Prace nad projektem trwały ponad 10 lat.

fot. / / youtube.com

Naukowcy zmodyfikowali bakterie E. coli. Zmienili organizmy poprzez dodanie genów odpowiedzialnych za czerpanie węgla z CO2 , które występują u roślin. Nad badaniami pracował zespół naukowców pod kierownictwem biologa Rona Milo z Instytutu Naukowego Weizmanna. Prace trwały ponad 10 lat.

Na ziemi żyją dwa rodzaje organizmów, jedne żywią się węglem, a drugie zamieniają dwutlenek węgla z powietrza w węgiel. Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna byli pierwszymi śmiałkami, którzy podjęli się próby przekształcenia organizmu żywiącego się węglem. Na początku procesu bakterie były oporne na zmianę diety, badacze wyizolowali je i obserwowali stopniowo zmniejszając podawane porcje cukru. 

Badaczom nie udało się przenieść na bakterie całego mechanizmu odpowiedzialnego za fotosyntezę u roślin. Dodanie odpowiedniego genu, zmiana otoczenia i manipulacja porcjami żywieniowymi pozwoliły na ewolucję bakterii. 

W dalszej przyszłości bakterie E. coli mogą być wykorzystane do redukowania dwutlenku węgla w atmosferze. Natomiast światu bliżej jest do czwartej rewolucji przemysłowej. Publikacja opisująca ewolucję bakterii oraz pracę naukowców izaelskiej uczelni dostępna jest w magazynie "Cell".

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
tomasrydz
o tak, bakterie z początku będą znakomicie spełniać swoje zadanie, ilosc dwutlenku węgla będzie spadać coraz szybciej, temperatura na ziemi tez w sumie o to nam chodziło. potem jednak proces nie wychamuje, rosliny zaczna umierac z powodu braku dwutlenku węgla temperatura glibalna spadnie nastąpi epoka lodowcowa, zwierzęta o tak, bakterie z początku będą znakomicie spełniać swoje zadanie, ilosc dwutlenku węgla będzie spadać coraz szybciej, temperatura na ziemi tez w sumie o to nam chodziło. potem jednak proces nie wychamuje, rosliny zaczna umierac z powodu braku dwutlenku węgla temperatura glibalna spadnie nastąpi epoka lodowcowa, zwierzęta zaczną umierać z powodu braku jedzenia, nastaje globalny głód
spaceavenger
Kiedy stworzą bakterie które pochłoną lewactwo?
grzegorzkubik
Im więcej CO2 tym dłuższe i lepsze jest ludzkie życie i innych żywych organizmów.
kris74keh
Manipulowanie genami żywych organizmów może się źle skończyć. Nie lepiej wdrożyć globalny program nasadzeń lasów? Tylko z czego żyło by lobby klimatyczne?
heimir
Z całym szacunkiem do Żydów ale czy Izrael kiedykolwiek przestrzegał prawa międzynarodowego? Myślicie ze będą kogoś pytali o zgodę na wypuszczenie tego?
tomitomi
tak to jest , gdy lekceważy się problem Eichmanna !
samsza
Ciekawe jak to zwiększy potencjał chorobotwórczy zaatakowania człowieka ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marianpazdzioch
Bzdura kompletna. Ślepy zaułek nauki, jeśli miałoby to być robione celem ograniczenia CO2 w atmosferze. Po pierwsze obecnie nie można nawet przewieźć rośliny z kraju do kraju, bo są rygorystyczne przepisy fitosanitarne. Wypuszczenie więc do środowiska tego organizmu, byłoby pogwałceniem obecnych zasad na skalę niepotykaną Bzdura kompletna. Ślepy zaułek nauki, jeśli miałoby to być robione celem ograniczenia CO2 w atmosferze. Po pierwsze obecnie nie można nawet przewieźć rośliny z kraju do kraju, bo są rygorystyczne przepisy fitosanitarne. Wypuszczenie więc do środowiska tego organizmu, byłoby pogwałceniem obecnych zasad na skalę niepotykaną i olbrzymim niebezpiecznym eksperymentem na środowisku. Po drugie - już obecnie istnieje coś takiego jak rośliny czy glony, które żywią się CO2 i przeprowadzają całkiem sprawnie pożądane procesy. Natomiast ludzkość nie lata już prawie w kosmos, i trudno też przypuszczać by tam to się zresztą przydało.
hfjdj
"rośliny czy glony" ? A co to glony nie są roślinami? "coś takiego" ? To coś jest wszędzie dookoła.... W jaskini mieszkasz czy przygłup?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki