Potrzeba 200 tys. specjalistów. Świat nie czeka - nadchodzi czwarta rewolucja

Polska będzie potrzebować 200 tys. specjalistów w ciągu najbliższych 5 lat. Nadchodzi czwarta rewolucja przemysłowa. Poszukiwani będą pracownicy, którzy posiadają umiejętności matematyczne, inżynieryjne, technologiczne oraz odnajdujący się w świecie nauki. 

200 tys. specjalistów w ciągu najbliższych 5 lat
200 tys. specjalistów w ciągu najbliższych 5 lat (Pexels)

- Stoimy u progu technologicznej rewolucji, która gruntownie zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współistniejemy. W swojej skali, zakresie i kompleksowości ta transformacja będzie czymś, czego ludzkość dotychczas nie doświadczyła -  mówił Klaus Schwab podczas World Economic Forum.

Potrzeba 200 tys. pracowników

W Polsce zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w sektorze nowych technologii sięgnie 200 tys. osób w ciągu najbliższych 5 lat, mówi Rafał Trzaska, dyrektor operacyjny Bergman Engineering. Na rynku pracy poszukiwane będą osoby, które odnajdują się w świecie nauki oraz posiadają umiejętności z zakresu inżynieryjnego, matematycznego i technologicznego. Czwarta rewolucja będzie łączyć pracę ludzi ze sztuczną inteligencją (AI - artificial intelligence). 

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje przemysł jako pierwszy sektor do wdrożenia inteligentnych rozwiązań. Oprócz przemysłu do priorytetowych obszarów zaliczona została medycyna, transport i logistyka, rolnictwo oraz energetyka. W drugiej kolejność, według raportu, sztuczna inteligencja powinna być wdrażana w administracji państwowej, handlu i marketingu, budownictwie (w szczególności smart building) oraz cyberbezpieczeństwie. 

Bariery wdrożeniowe

Francja zamierza do 2022 roku wykształcić milion specjalistów Al. W Stanach Zjednoczonych w ostatnim czasie podwoiła się liczba firm zajmujących się wprowadzaniem inteligentnych rozwiązań - świat nie czeka, czytamy w raporcie ministerstwa. W Polsce największym problemem jest brak wykwalifikowanej kadry.

Światowa gospodarka mogłaby wzbogacić się nawet o 15,7 biliona dolarów do 2030 roku, gdyby w pełni wykorzystano możliwości sztucznej inteligencji, wynika z prognoz PwC. Zbyt długie oczekiwanie ze wdrożeniem inteligentnych rozwiązań może wiązać się dla firm z utratą konkurencyjności na rynku.

Na początku listopada br. BIK testował rozwiązania sztucznej inteligencji, która tworzy profil kredytowy. Na świecie nowe technologie wykorzystywane są w różnych obszarach. Naukowcy z IBM odkrywają tajemnice oceanu,  w Toronto Google tworzy „inteligentne miasteczko” a historycy nauczyli algorytm „czytać” starożytną Grekę.

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 xiven

tylko czekać aż SI zacznie sama programować na podstawie wytycznych wizualnych i głosowych wydawanych przez zwykłego zjadacza chleba a współczesne pokolenie milenialsów które popatrzyło się na informatyków z pokoleń 10-20 lat wstecz, przed trzydziestką okaże się być przedstawicielem martwego zawodu

a pozostałe niedobitki będą próbowały konkurować z SI schodząc do najniższej krajowej, takie są uroki życia w zbyt szybkim postępie technologicznym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 arfeneusz

Rewolucja nadejdzie jak programista będzie miał płacone. Dzisiaj sie szuka wyłącznie tanich specjalistów, nie dobrych. No może dobrych sie szuka w 10% firm. Reszta chce zapłacić jak najmniej, stąd takie braki

! Odpowiedz
1 5 innowierca

Docelowo, ale to juz w dluzszej perspektywie (20 lat) SI ma zastapic czesc programistow, grupe okreslana "klepacze kodu" Sa juz pierwsze proste gry napisane przez SI.

! Odpowiedz
1 3 pkc odpowiada innowierca

KODziarzom mowimy stanowcze wyp..ac

! Odpowiedz
3 46 karbinadel

Najwięcej będzie potrzebnych specjalistów od wciskania kitu, którzy będą namawiać ludzi do kupowanie niepotrzebnych im rzeczy. Oczywiście, tacy już istnieją, ale proceder przerabiania zasobów Ziemi na śmieci raczej będzie przybierał na sile (tyle że teraz pod szyldem ekologicznym)

! Odpowiedz
2 23 dziki_losos

Spokojnie - póki co, algorytmy stosunkowo dobrze sobie radzą tylko z dopasowaniem wzorców, czyli np. "czy na obrazku jest Jeff Bezos", albo "co to za litery na tym skanie dokumentu", ew. z wykrywaniem krawędzi w programach graficznych. Nie mamy praktycznie żadnych dobrych rozwiązań na:
* Obsługę języka naturalnego, szczególnie po polsku, co wyklucza jakiekolwiek sensowne konwersacje brzmiące chociaż w połowie naturalnie
* Pamięć i wnioskowanie na podstawie poprzednich konwersacji
* Semantykę i kontekst ("time flies like an arrow" vs "house flies like a fruit")

AI na razie nie ma z inteligencją nic wspólnego. Póki co, zastąpienie żywych pracowników chatbotami może skutkować tylko jednym: totalną dezorientacją klientów. Słupki ROI i KPI nie odzwierciedlą tego, co się dzieje w głowie biednego klienta, kiedy chatbot mówi mu, że jego ulubiony kolor to niebieski...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 26 chytrus

Za to szóste masowe wymieranie nie nadchodzi, a już trwa. Konsekwencje dotkną wszystkich.

! Odpowiedz
3 9 dziki_losos

I jak Ci ono idzie?

! Odpowiedz
0 4 chytrus odpowiada dziki_losos

Doskonale, jeśli chodzi o ssaki, to 80 gatunków (z 5570 znanych) już wymazane.

! Odpowiedz
12 30 onurb

To bardzo ciekawe co jest napisane w tym artykule i co mówi pan Schwab. Nie wiem kogo on reprezentuje, ale sądząc po wypowiedzi stoi po stronie korporacji i chciwych właścicieli. Swoje stwierdzenie opieram na wypowiedzi jednego z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, profesora matematyki i fizyki, który został między innymi odznaczony najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA, jest nim Stephen Hawking. Profesor Stephen Hawking powiedział, że próby tworzenia maszyn do myślenia są zagrożeniem dla naszego istnienia! Ja raczej zaufam profesorowi, a nie chciwemu kapitaliście. Może byście się chciwi kapitaliści zastanowili nad tym, bo już potężny problem z ocieplenie klimatu świat ma przez was. Teraz pod pozorem walki z nim wprowadzacie zakazy, obostrzenia itp. A wystarczyło, żeby takiej choćby Coca Coli jednemu z największych śmieciarzy na świecie zakazać produkcji napojów w puszkach i plastikowych butelkach, które teraz pływają po wszystkich wodach tego świata! Za parę lat naprodukujecie Artificial Intelligence i za kolejnych pare będziecie znowu sprzątać ten bu..el robiąc na tym niezły biznes kosztem zwykłych ludzi! A może świat (czyt. zwykli ludzie, których jest większość) nie chce takiego rozwoju? Może sztuczną inteligencję należy wprowadzać tylko w pewne wybrane dziedziny np medycyna i koniec, a nie rolnictwo, handel. Ludzie już całkowicie przestaną się ze sobą komunikować! Gdzie ten chory świat zmierza?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.