Google płaci Apple’owi miliardy

Google i Apple – dwa amerykańskie giganty technologiczne coraz bardziej uzależniają się od siebie. A przynajmniej jeden z nich zaczyna być bardziej zależny od drugiego. Pierwsza ze spółek ma płacić nawet do 3 miliardów dolarów, by nadal być domyślną przeglądarką internetową na iPhonie.

(fot. Regis Duvignau / Reuters)

Żadna ze spółek nie podała dokładnej kwoty, którą miałby zapłacić Google, jednak firma Bernstein w swojej najnowszej analizie podaje kwotę opiewającą na 3 miliardy dolarów. Użytkownicy Apple’a muszą przynosić naprawdę ogromne zyski jednej z głównych przeglądarek internetowych na świecie, gdyż w 2014 roku firma zapłaciła „jedynie” miliard dolarów, zgodnie z dokumentami sądowymi w ramach umowy o zapłatę odsetek pieniędzy, które Google zarabia od użytkowników iPhone’ów i iPadów.  Pomnożenie tej kwoty trzykrotnie w przeciągu dwóch lat robi wrażenie.

- Biorąc pod uwagę ten szacunek, Google może stanowić 5 proc. całkowitego zysku operacyjnego firmy Jobsa w tym roku i do 25 proc. całkowitego wzrostu zysku operacyjnego w ostatnich dwóch latach – powiedział Toni Sacconaghi analityk firmy Bernstein, cytowany za portalem Businessinsider.com.

Firma analityczna po zaznajomieniu się z dokumentacją Apple’a ujawniła, że przychody z licencji – właśnie te, które płaci gigant internetowy – to drugi pod względem wielkości element powodujący wzrost sektora usług.

Jeśli Google nie nabierze odwagi i nie zdecyduje się na zmianę umowy, Apple rok rocznie będzie mógł ją dowolnie podwyższać.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 34 bojack_pl

Nie przegladarka a wyszukiwarka. Domyslna przegladarka jest safari - produkt Apple'a.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl