Glapiński: Z olbrzymim prawdopodobieństwem stopy proc. stabilne do końca 2019 r.

Stopy procentowe do końca 2019 roku "z olbrzymim prawdopodobieństwem" pozostaną stabilne, a gdyby nic się nie zmieniło będą utrzymane również w dalszej perspektywie - poinformował Adam Glapiński, prezes NBP.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

"Nigdy nie zapowiadałem stabilności (stóp procentowych - PAP) do końca 2020 roku, odważnie zapowiadałem natomiast, że - z olbrzymim prawdopodobieństwem - stopy pozostaną stabilne do końca 2019 roku, a gdyby nic się nie nie zmieniło - to dalej. Na razie sytuacja jest stabilna i zakładam, że w 2019 roku dalej tak będzie" - powiedział Glapiński podczas środowej konferencji po posiedzeniu RPP.

Glapiński dodał, że "nie śmie" rozwijać przewidywań dotyczących stóp procentowych na 2020 rok, bo to "zbyt odległy okres".

W najnowszej projekcji nie będzie rewolucyjnych zmian

Glapiński, zapytany o to, czy Radę niepokoją wzrosty cen energii i ich wpływ na inflację odpowiedział: "Widzimy ryzyko. Było to przedmiotem obszernej analizy w ciągu dzisiejszego dnia, proszę pamiętać, że te ceny są regulowane i że przychodzą z zewnątrz. RPP poprzez politykę pieniężną nie ma wpływu na ten rodzaj inflacji, który jest przynoszony z zewnątrz".

"Bierzemy pod uwagę wzrost cen energii. Ceny te w Polsce są wysokie ze względu m.in. na przestarzały system, szczególnie dystrybucyjny, jest to czynnik niezależny od nas. Nas bardziej interesuje to, czy z powodu wzrostu cen energii następuje jakaś spirala, efekt w postaci oddziaływania na rynek pracy czy sferę płac" - powiedział Glapiński.

Złote milczenie NBP. Prezes Glapiński też nie chce mówić o rezerwach

Prezes Adam Glapiński nie chciał zdradzić motywów stojących za zwiększeniem przez NBP rezerw złota. „Koń jaki jest, każdy widzi” – skwitował.

"Przewiduje pewną inflacyjną tendencję, ale w okresie docelowym nie przekraczającą naszego celu plus przewidywane pasmo odchyleń" - dodał.

Lipcowa projekcja Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP zakłada, że inflacja z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2018 r. w przedziale 1,5-2,1 proc. rdr, w 2019 r. w przedziale 1,9-3,5 proc., a w 2020 r. w przedziale 1,7-3,9 proc. Według DAE, wzrost PKB z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie 4,0-5,2 proc. w 2018 r., 2,8-4,7 proc. w 2019 r. i 2,4-4,3 proc. w 2020 r.

"(...) z projekcji wynika, że nic niepokojącego nie powinno mieć miejsca. (...) Mówię tu o obecnej projekcji, nowa będzie w swoim czasie. Mogę z wyprzedzeniem powiedzieć, że żadnych rewolucyjnych zmian tam nie będzie" - dodał.

Najnowszą projekcję RPP przedstawi po listopadowym posiedzeniu.

Wszystkie niestandardowe narzędzia polityki pieniężnej stosowane w Europie Zachodniej są u nas dozwolone - ocenił Adam Glapiński, prezes NBP, na konferencji po posiedzeniu RPP. Dodał, że nie ma żadnej potrzeby sięgania po nie, ale "RPP jest na to przygotowana".

Prezes NBP, zapytany o stosowanie niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej, odpowiedział: "Jak co roku odbyła się dyskusja na temat założeń polityki pieniężnej na przyszły rok. W tym roku wyjątkowo dużo czasu poświęciliśmy analizie tzw. niestandardowych narzędzi stosowanych przez banki w krajach wyżej rozwiniętych, szczególnie w Europie, EBC. (...) Zastanawialiśmy się, czy teoretycznie w czasie kryzysu w Polsce podobnego do roku 2007 czy 2008, moglibyśmy w ramach regulacji prawnych zastosować te środki".

"Nie ma żadnej potrzeby, żebyśmy po nie sięgali, ale po długiej analizie prawniczo-ekonomicznej, doszliśmy do wniosku, że to w tych naszych założeniach się mieści. Wszystkie narzędzie niestandardowe stosowane w Europie Zachodniej są dopuszczone przez nasze założenia polityki pieniężnej" - dodał.

Glapiński zaznaczył, że "RPP jest na to w razie czego przygotowana".

Członek RPP, Jerzy Kropiwnicki, dodał: "Albo nasi następcy".

"Raczej" - powiedział Glapiński.

Glapiński poinformował też, że skup obligacji korporacyjnych mieści się w instrumentarium RPP.

Jerzy Kropiwnicki zaznaczył jednak, że z obostrzeniami dotyczącymi dopuszczalnych do skupu papierów

RPP nie jest zaniepokojona tempem zadłużenia gospodarstw domowych - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji po posiedzeniu RPP.

Zapytany o to, czy RPP jest zaniepokojone tempem zadłużenia gospodarstw domowych odpowiedział: "Nie niepokoi nas. Jak z tymi inwestycjami przedsiębiorstw jest, też dobrze nie wiemy, bo te dane za poprzedni kwartał były niejasne dla nas. Wydaje się, że sytuacja nie ma w sobie żadnych niepokojących elementów. Tempo wzrostu jest dobre, zatrudnienie jest wysokie, napięć nie ma".

Członek RPP Eryk Łon ocenił, że stabilne stopy procentowe są korzystne dla kredytobiorców i inwestycji.

"Stabilne stopy procentowe są z punktu widzenia kredytobiorców są bardzo dobre, koszt obsługi tego kredytu jest stosunkowo korzystny dla nich. A z punktu widzenia inwestycji, te stabilne stopy procentowe powinny wspierać inwestycje" - powiedział.

Obecny poziom stóp sprzyja zrównoważonemu wzrostowi

RPP podtrzymała, że obecny poziom stóp proc. sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - podano w komunikacie po posiedzeniu.

"W ocenie Rady bieżące informacje wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce mimo oczekiwanego obniżenia się dynamiki PKB w kolejnych kwartałach. Zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego" - napisano.

"W efekcie Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - dodano.

Rada podtrzymała ocenę, że dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce pozostaje umiarkowana, mimo wysokiego wzrostu PKB i wyższego rok do roku wzrostu płac.

"Mimo wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac dynamika cen konsumpcyjnych pozostaje umiarkowana. Nieco wyższy niż w I kwartale br. roczny wskaźnik CPI jest efektem wzrostu cen paliw. Jednocześnie inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje niska" - napisano w komunikacie.

Dodano, że napływające dane wskazują na utrzymywanie się w Polsce dobrej koniunktury.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. (PAP Biznes)

mj/ gor/ amac/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 pyton_z_nbp

Eryk Łon 28 maja 2018 roku napisał ,,często wspominam, że na świecie toczy się wojna ekonomiczna i w tej wojnie warto mieć pod ręką szereg dobrze zaostrzonych potężnych toporów. Do owych toporów lubię właśnie porównywać instrumenty niestandardowe". Doskonałe porównanie ! Topory !

! Odpowiedz
1 8 lehman

Kapitan przemówił:
Nasz statek tonie, ale nasze dzisiejsze prognozy wskazują, że górny pokład będzie jeszcze przez trzy dni ponad powierzchnią wody. W związku z tym decyduję, że płyniemy dalej, bo najprawdopodobniej dopłyniemy do brzegu.
Organizowanie szaleńczej akcji ratunkowej, byłoby niekorzystne dla naszej linii transatlantyckiej, jak również dla samych klientów, którzy musieliby porzucić swoje luksusowe kajuty. Odbiło by się to echem na wizerunku Naszej wspaniałej linii transatlantyckiej. Mogłoby to w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której klienci by wybrali inną linię przy kolejnej podróży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 pjb

Idzie ciężki rok dla polskich banków. Wokoło Polski stopy pójdą do góry a u nas nie bo to niepolityczne w czasie wyborów. Ciekawe jak zatrzymają odpływ depozytów bo te gdy raz wypłyną już tak łatwo nie wrócą. Do tego FED uruchamia globalny odkurzacz. Już dziś dwaj najwięksi gracze obniżają opłaty od funduszy, a te będą transferować środki w lepiej płatne zagraniczne aktywa. Będzie ciekawie i to chyba ostatni rok tak dobrych wyników w bankach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 b43

Zatrzymają matematyką, bo mamy jedne z najwyższych stóp w całej Europie i jedną z najniższych inflację, z UE tylko Rumuni i Chorwaci mają wyższe stopy, a z naszych sąsiadów najwyższe ma Ukraina.

! Odpowiedz
14 7 silvio_gesell

Naturalna stopa jest ujemna w związku ze spadającą liczbą ludzi w wieku pracującym.

! Odpowiedz
4 22 wojtek2u

stabilne do końca 2019 a później stabilna jednorazowa podwyżka o 10% albo i więcej

! Odpowiedz
9 25 pyton_z_nbp

12 czerwca 2017 roku Eryk Łon napisał ,,chcę jasno powiedzieć uczestnikom polskiego rynku kapitałowego i polskiego rynku obligacji: bądźcie spokojni: NBP prowadzi rozważną, stabilną, czujną politykę pieniężną" I to chodzi...o czujność !!!! Brawo Eryk Łon !

! Odpowiedz
7 58 janusz_tracz

Najgorsze że, rynek tego Pana sprawdzi i wtedy wszyscy za to zapłacimy dużą inflacją...

Może właśnie o to chodzi?

! Odpowiedz
5 45 karbinadel

Tak, o to chodzi. Będzie można coraz więcej "plusów" obiecywać, bo będą coraz mniej warte

! Odpowiedz
2 46 pull_up_terrain_ahead

Podnosi się jak jest dobrze, żeby później mieć z czego schodzić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne