REKLAMA

Gildia Aniołów Biznesu

2009-09-29 13:27
publikacja
2009-09-29 13:27
Twórcy Google, najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, prawdopodobnie nie odnieśliby tak spektakularnego sukcesu, gdyby nie prywatny inwestor (anioł biznesu), który wyłożył 100 tys. dolarów, by dwaj młodzi absolwenci uczelni mogli zrealizować swój pomysł.

Gildia Aniołów Biznesu, nowy projekt Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, będzie właśnie platformą kojarzącą firmy lub osoby, które mają dobry pomysł, ale brakuje im pieniędzy i doświadczenia, z tymi, którzy dysponują kapitałem i skłonni są go zainwestować w dobrze rokujący biznes.
Projekt będzie realizowany w województwach łódzkim, mazowieckim i pomorskim. Zostanie sfinansowany z funduszy unijnych – ŁARR otrzyma na ten cel 7,7 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W Łodzi, Gdańsku i Warszawie będą otwarte biura Gildii Aniołów Biznesu.
W ramach projektu powstanie wirtualna platforma, służąca kojarzeniu prywatnych inwestorów z innowacyjnymi firmami. ŁARR stworzy też sieć aniołów biznesu, m.in. nawiązując współpracę z organizacjami prywatnych inwestorów, inkubatorami przedsiębiorczości i parkami naukowo-technologicznymi. Agencja podpisała już umowę o współpracy z Business Angel Seedfund, pierwszym w Polsce tzw. funduszem zalążkowym stworzonym przez aniołów biznesu.

Dla potencjalnych inwestorów zostanie utworzona Akademia Aniołów Biznesu. W każdym z trzech województw będą organizowane spotkania informacyjne, szkolenia oraz spotkania z cyklu „Anielska mikstura”, umożliwiające bezpośredni kontakt aniołów biznesu z firmami i osobami poszukującymi kapitału na realizację ciekawych pomysłów.

Pomysłodawcy skorzystają natomiast ze szkoleń i warsztatów „Kapitał na rozwój”. ŁARR zajmie się wstępną selekcją pomysłów, dla najlepszych wykona specjalistyczne analizy i ekspertyzy oraz zarekomenduje je potencjalnym inwestorom. Co ważne, współpracę z Gildią Aniołów Biznesu będą również mogły nawiązać osoby, które nie założyły jeszcze firmy. Wystarczy ciekawy pomysł. Specjaliści z ŁARR pomogą go ocenić, oszacować opłacalność inwestycji i wybrać optymalne źródło finansowania.

Anioły biznesu są prywatnymi inwestorami, wspierającymi ciekawe i innowacyjne pomysły biznesowe (głównie w początkowej fazie), najczęściej zachowując anonimowość. To zazwyczaj menedżerowie, którzy osiągnęli sukces, mają pieniądze i chcieliby je pomnożyć. Oferują nie tylko kapitał, ale również wsparcie merytoryczne, m.in. pomoc w zarządzaniu i kontakty. Inwestują często w odważne przedsięwzięcia, obarczone dużym ryzykiem, na które np. banki nie udzielą kredytu. Na innowacyjne biznesy są w stanie wyłożyć od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Ponosząc duże ryzyko finansowe, liczą oczywiście na duże zyski.

Sieci aniołów biznesu z powodzeniem funkcjonują m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Oprócz Google, dzięki ich wsparciu biznesy rozwinęli tacy giganci, jak Apple, Amazon.com, Skype, czy Yahoo. Dla przykładu: anonimowy anioł biznesu, który zainwestował w Apple Computer 91 tys. dolarów, zarobił na nim około 154 mln dolarów. W Polsce to wciąż jeszcze raczkująca forma inwestowania i zdobywania kapitału, choć sieci aniołów biznesu działają także u nas (Gildia Aniołów Biznesu ŁARR jest pierwszą w województwie łódzkim). Rodzimy anioł biznesu wyłożył kapitał m.in. na założenie sieci kawiarni "W Biegu Cafe".

/ Marzena Polenceusz, Abilita
Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki