REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Giganci branży budowlanej w grze o kontrakt CPK: Kto zbuduje tory dla pociągów 350 km/h?

2026-07-03 13:29, akt.2026-07-03 13:43
publikacja
2026-07-03 13:29
aktualizacja
2026-07-03 13:43
Dodaj Bankier.pl w Google

Ośmiu potencjalnych wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego na budowę ponad 14-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości na zachód od przyszłego lotniska w Baranowie - poinformowała w piątek spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Giganci branży budowlanej w grze o kontrakt CPK: Kto zbuduje tory dla pociągów 350 km/h?
Giganci branży budowlanej w grze o kontrakt CPK: Kto zbuduje tory dla pociągów 350 km/h?
/ CPK

Chodzi o odcinek między węzłami: lotniskowym i bolimowskim. Chcą go wybudować firmy Budimex oraz Mostostal a także konsorcja: Strabagu z TYM-BUD, Torpolu z Mirbudem i Kobylarnią, ZUE z Duna Polska i Polaqua, PORR z Trakcją, Iintercor z NDI i NDI Sopot oraz konsorcjum Gulermak z Track Tec Construction, Unibep oraz Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym.

Teraz, po przeprowadzeniu analizy wniosków, CPK wybierze maksymalnie pięciu potencjalnych wykonawców, których dopuści do dalszych rozmów.

Wyścig o 14 km szybkich torów. Znamy chętnych

Wybrany wykonawca opracuje dokumentację projektową (wykonawczą, technologiczną i warsztatową) i będzie odpowiedzialny za wybudowanie 14,3 km linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) z prędkością projektową do 350 km/h. Zadanie obejmie budowę 55 mostów i wiaduktów drogowych i kolejowych, przepustów melioracyjnych oraz przejść dla zwierząt, a także przebudowę lub budowę około 30 kilometrów dróg.

„W tej chwili mamy uruchomione dwa z sześciu postępowań budowlanych dla szybkiej linii Warszawa – Łódź, czyli pierwszego odcinka KDP w Polsce. Za sprawą dialogu konkurencyjnego pozyskaliśmy z rynku ważne informacje, które pozwolą nam sukcesywnie uruchomić kolejne postępowania już jako przetargi nieograniczone” - poinformował, cytowany w komunikacie, członek zarządu CPK Piotr Rachwalski.

Wakacje na giełdzie

Kolej Dużych Prędkości wchodzi w kolejny etap

Spółka podkreśliła, że w przygotowaniu są kolejne przetargi na budowę pozostałych czerech odcinków Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź.

Spółka CPK należy w 100 proc. do Skarbu Państwa; odpowiada za przygotowanie inwestycji Port Polska, w ramach której ma powstać m.in. system Kolei Dużych Prędkości. Według harmonogramu do końca 2032 r. ma zostać oddany do użytku odcinek KDP między Łodzią i Warszawą o długości ok. 130 km, a do 2035 r. zostaną zrealizowane fragmenty trasy z Łodzi do Poznania i Wrocławia. Pociągi kursujące na tych odcinkach będą mogły jeździć z prędkością do 320 km/h.

W ramach programu ma też powstać centralne lotnisko zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią. Budowa portu ma rozpocząć się w 2026 r., a w 2032 r. ma on zostać oddany do użytku. (PAP)

fos/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
devu
Wszystkie zachodnie firmy powinny być z tych przetargów wyrzucone. Za wszelka cenę trzeba odciąć zagraniczne podmioty. To nasi powinni zarabiać. A nie firmy które transferują zyski do siebie.
blockbuster
Rozpędzenie pociągu dużych prędkości (KDP) z 0 do 350 km/h wymaga pokonania odległości rzędu 12–18 kilometrów.
daniel_1
a potem musi hamować przed kolejną stacją.

PS
Znowu wciskają nam kit, aby kaskę wyprowadzić.
toporski
Naiwne pytanie, kto zbuduje? A odpowiedź jedna, Niemcy!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
stain
Oczywiście zmienił po przeczytaniu sondaży i rozmowie z Igorem - bo rudy łgarz własnego zdania nigdy przecież nie miał i nie ma.
wizytator
Ale po co nam takie prędkości skoro Niemcy już mają 300km/h.
samsza
specjalne tory dla PO, jak saloniki na SOR-ach
:)

Powiązane: Kolej Dużych Prędkości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki