REKLAMA

Giełdy w Chinach najniżej od 2,5 roku

2018-09-11 09:05
publikacja
2018-09-11 09:05
FORUM

Indeks szerokiego rynku giełdy w Szanghaju spadł dziś zaledwie o 0,18 proc., ale to wystarczyło, by przebić dno z 20 sierpnia i zakończyć dzień na najniższym poziomie od listopada 2014 r. W trakcie sesji Shanghai Composite pogłębił dołek odnotowany przed 3 tygodniami i znalazł się najniżej od końca lutego 2016 r.

/ Bloomberg

W ubiegłym miesiącu dzień po wyznaczeniu lokalnego denka do akcji wkroczyła "drużyna narodowa", czyli kontrolowane przez władze fundusze, która rozpoczęła "skup interwencyjny" akcji, doprowadzając do chwilowego odbicia. Marszu na południe nie udało się jednak zatrzymać na długo, oddech trwał ledwie kilka dni. Spadki powróciły przed dwoma tygodniami - na 11 ostatnich sesji, tylko 2 skończyły się po czerwonej stronie (czyli na plusie). A to wszystko przy spadających, najniższych od 4 lat obrotach.

Chińskie giełdy znajdują się na równi pochyłej od końca stycznia. Obecnie znajdują się już o ponad 20 proc. poniżej wyznaczonych wówczas szczytów, czyli formalnie w Państwie Środka trwa bessa. Spadki nabrały rozpędu wraz z eskalacją wojny handlowej na linii USA-Chiny w połowie czerwca.

Obawy przed pogłębieniem konfliktu wciąż ciążą chińskim spółkom, a oddechu nie pozwalają nawet złapać ogłoszone przez władze poluzowanie polityki fiskalnej i monetarnej po okresie prób "oddłużania" przedsiębiorstw. Walka z niebezpiecznym lewarem jednak trwa, a Pekin kroczy po linie nad przepaścią, starając się balansować między pobudzaniem a uzdrawianiem gospodarki. Tymczasem nad Państwem Środka wiszą kolejne sankcje, które jest gotowy nałożyć na import zza Muru prezydent Donald Trump.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
A u nas indeksy w hossie tylko spółki w bessie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki