REKLAMA

Giełda i państwo – mariaż niepotrzebny?

2017-06-06 06:00
publikacja
2017-06-06 06:00

Giełda Papierów Wartościowych miała być sprywatyzowana dwa lata po jej założeniu - oświadczył podczas Konferencji WallStreet Wiesław Rozłucki, wieloletni prezes GPW. Spostrzeżenie to wywołało dyskusję na temat zasadności i konsekwencji mariażu państwa i giełdy.

- Struktura własności Giełdy Papierów Wartościowych nie ma znaczenia dla funkcjonowania rynku kapitałowego jako takiego. W rękach prywatnych spółka GPW byłaby jednak na pewno dużo bardziej dynamiczna niż w rękach państwowych - zauważył Jacek Socha, który w przeszłości wielokrotnie przekonywał do finalizacji procesu prywatyzacji giełdy. Pełnił także wiele ważnych z punktu widzenia rynku kapitałowego funkcji. Był m.in. ministrem skarbu państwa w pierwszym i drugim rządzie Marka Belki oraz przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. 

Według Sochy dowodem potwierdzającym wspomnianą tezę jest sytuacja z 2011 roku. – Gdy OFE było likwidowane, to prezes nie stanął w obronie swojego rynku. Od tego czasu czekam na kogoś, kto będzie gotów pracować jako osoba związana z rynkiem kapitałowym i postawi się Ministrowi Finansów. Ani przewodniczący KNF-u, ani giełda jako struktura de facto nie uczestniczy dzisiaj w ogóle w koncepcji funkcjonowania rynku kapitałowego - przekonywał. 

Innym dowodem jest według Sochy kwestia tzw. podatku Belki. - W 2001 roku po dziurze Bauca przyszedł Marek Belka i z Ireną Ozóg w ciągu dwóch miesięcy wymyślili koncepcję podatku. Nie najgorszą, ale posiadającą kilka mankamentów. Czy słyszymy o jakichś działaniach GPW w tej kwestii? Czy władze giełdy zamówiły u kogoś projekt nowoczesnej ustawy podatkowej, która chroniłaby kapitał w różnych formach inwestowania? Nie ma czegoś takiego - stwierdził. 

Prezes na sznurku ministra

W obronie prezesów stanął Wiesław Rozłucki. - Stosunki na linii władze giełdy - Skarb Państwa zależą nie tylko od odwagi prezesa giełdy, ale również od siły nacisku Skarbu Państwa - stwierdził. Wyliczył także, że on na stanowisku prezesa GPW "przetrwał" szesnastu ministrów skarbu i przekształceń i jedenastu premierów z różnych opcji politycznych. 

- Wtedy determinacja władzy państwowej, żeby wcisnąć swojego człowieka, gdy się zmienia rząd czy dominująca frakcja, była bardzo niewielka. Teraz to się stało normą i w związku z tym prezes giełdy, który podjąłby próby indywidualnego działania, byłby prezesem bardzo krótko. Ile bowiem czasu jest potrzebne do zwołania walnego zgromadzenia? - zapytał retorycznie Rozłucki, odwołując się do słów Sochy o potulności prezesów.

Na prywatyzację już za późno?

Pełna prywatyzacja mogłaby być rozwiązaniem tego problemu, paneliści zgodnie jednak stwierdzili, że nie widzą zbyt wielkich szans na dokończenie procesu prywatyzacji w najbliższych latach. - Udział Skarbu Państwa będzie coraz większy, bo przeszliśmy z koncepcji szybkiej prywatyzacji do nacjonalizacji. Istnieje dzisiaj pewna forma myślenia, także u premiera Morawieckiego, że kapitał ma pochodzenie. W związku z tym, to musi być kapitał polski, a kapitał polski wiąże się z kapitałem rządowym - oceniał Socha.

- Widząc, co się dzieje na scenie politycznej, w moim przekonaniu będą się pojawiały doktryny, które są oparte na tym, że państwo ma mieć dużo więcej do powiedzenia niż kiedyś. Wobec czego pytanie o możliwą prywatyzację przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie - oświadczył były minister.

W reakcji na to stwierdzenie Krzysztof Jajuga, profesor wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prezes CFA Society of Poland, stwierdził, że jest przeciwnikiem nacjonalizmu ekonomicznego. - To może nie być optymalny model rozwoju kraju - oświadczył.

Poszliśmy pod prąd i wygraliśmy. Ale model się wyczerpał

A w zamyśle twórców GPW miała być przecież spółką prywatną. Państwo wprawdzie pomogło przy jej założeniu, jednak po dwóch latach miało się wycofać. Jego zaangażowanie wynikało po prostu z tego, że tuż po transformacji ustrojowej nie było chęci do założenia poważnej giełdy po stronie biur maklerskich, czy banków. - Poszliśmy zupełnie inną drogą niż nasi sąsiedzi - zwrócił uwagę Rozłucki. Porównując obecną kondycję GPW do kondycji rynków w Pradze, czy Budapeszcie, wieloletni prezes GPW uznał to za dobry wybór. 

Ten model był najlepszy, jaki sobie mogliśmy wymarzyć, w stosunkowo krótkim czasie giełda warszawska osiągnęła sukces i stała się największą w regionie - wtórował Rozłuckiemu Jajuga. Szybko jednak dodał, że "nie jest to model na dzień dzisiejszy".

Wydaje mi się, że najlepszy moment dla państwa na usunięcie się w cień był jeszcze w XX wieku. Wtedy, gdy już giełda miała struktury: były notowania ciągłe, tygodniowy kalendarz wypełnił się sesjami, pojawili się pierwsi więksi inwestorzy instytucjonalni; to chyba był najlepszy moment na wycofanie się bez szkody dla rynku - stwierdził profesor wrocławskiego UE.

Jak zauważyli paneliści, brak prywatyzacji mógł w późniejszej fazie przeszkodzić GPW w umocnieniu pozycji w regionie poprzez np. zakup innych giełd. - Żaden kraj dobrowolnie nie zgodzi się na to, żeby spółka, która jest kontrolowana przez inne państwo, przejęła lokalną giełdę. Prób owszem było wiele. Przegraliśmy przetarg na Litwie, na Węgrzech, okazało się to po prostu niewykonalne - oświadczył Rozłucki.

35% lepsze niż pełna pula?

Wieloletni prezes GPW zwrócił jednak również uwagę na alternatywne scenariusze i z tej perspektywy próbował docenić obecną sytuację. - Uważam, że stan dzisiejszy jest lepszy, niż 100-procentowy udział Skarbu Państwa, gdzie minister prosi notariusza i w ciągu godziny może zmienić wszystko. Notowanie na giełdzie powoduje to, że decyzje trzeba wcześniej zakomunikować, zwołać WZA, to daje możliwość jakiejś dyskusji. Jeżeli tego by nie było, byłoby jeszcze gorzej - oznajmił Rozłucki.

Z argumentem tym nie zgodził się Jacek Socha. Według niego wiele zależy od tego, kto jest za sterami władzy. - Jeżeli jest wsparcie i zrozumienie ze strony ministrów, giełda nawet ze 100-procentowym udziałem państwa może się dobrze rozwijać, jeżeli jednak władza ma złe podejście, to nawet przy 40-procentowym udziale może negatywnie wpływać na rozwój rynku kapitałowego - przekonywał.

Na potwierdzenie swoich słów przytoczył historię z czasów, gdy był ministrem - Gdy w Orlenie o piątej rano wybrano prezesa, którego nie chciałem, szybko zwołałem WZA z żądaniem jego usunięcia. O godzinie 23 przed WZA wydałem dyspozycję, kto ma być w radzie nadzorczej i nikogo o nic nie pytałem. A miałem przecież tylko 27% udziału w spółce! Nie czarujmy się, to czy to jest 100% czy np. 35% z decyzyjnego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia - podsumował.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~LOLek
Tak, tak, sprywatyzować, sprzedać, natychmiast, tanio, po co ma leżeć i się marnować. Nie, na tym nie da się zarobić, po co sobie zaprzątać głowę, niech inni mają z tym problem. Tak, tutaj proszę podpisać, umowa już jest gotowa. Taka standardowa, nie ma po co czytać, tam nie ma nic ciekawego.
~prezes
95% karnetu ofert kupna sprzedaży jest jednego S. I co myślicie , że ja tu przyniosę jakiekolwiek pieniądze!? Przecież to gra jak w trzy karty, lub nawet gorzej!!!
~kapucha
ich algorytmy przeszukują okazji, czekają tylko na jelenia, który wystawi parę kontraktów, i od razu jazda, żeby gościa wyjeeeebać. Od cała filozofia gangsterów!
Zobaczcie 25 istnienia giełdy w Polsce a jesteśmy z ilością aktywnych tzw. inwestorów chyba na przednówku!
Ci z Nadzoru to są cienkie bolki, i nie
ich algorytmy przeszukują okazji, czekają tylko na jelenia, który wystawi parę kontraktów, i od razu jazda, żeby gościa wyjeeeebać. Od cała filozofia gangsterów!
Zobaczcie 25 istnienia giełdy w Polsce a jesteśmy z ilością aktywnych tzw. inwestorów chyba na przednówku!
Ci z Nadzoru to są cienkie bolki, i nie mają zielonego pojęcia o tzw. handlu. Oni potrzebują tylko wypłatę co miesiąc. Wszytko mają w odbycie!!!
~energetyk
Ludzie przejrzyjcie na oczy!! prawda jest prosta jak drut - największym spekulantem na Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest Państwo i Pan Morawiecki!
~handlowiec
"narodowość kapitału" to inwestorzy indywidualni tacy jak min ja, ci którzy poświęcili wszystko co mieli sprawie w którą wierzą i niech Morawiecki nie pierd... że on jako minister coś potrafi.... nic ani jednemu żadnemu z polityków nie zawdzięczałem i nie zawdzięczam...
~kapucha
Chciałbym przestrzec wszytkich, którzy myślą, że na giełdzzie można zarobić! Teoretycznie można, jest OK. W praktyce jest to niemal już niemożliwe!
Powodem jest naczelny oszust, który nieustnie przekłada między rachunkami. Celem jesteśmy MY, drobni, przeznaczeni do oskubania!!! Na giełdzie niema ani jednego mechanizmu,
Chciałbym przestrzec wszytkich, którzy myślą, że na giełdzzie można zarobić! Teoretycznie można, jest OK. W praktyce jest to niemal już niemożliwe!
Powodem jest naczelny oszust, który nieustnie przekłada między rachunkami. Celem jesteśmy MY, drobni, przeznaczeni do oskubania!!! Na giełdzie niema ani jednego mechanizmu, który by nas chronił. Wprost przeciwnie giełdy pozwalają łobuzowi na wszystkie wałki! Wałki techniczne, udające poprawianie płynności, to oczywiście lipa!
Nigdy wielki S nie gra przeciwko drugiemu wielkiemu S! Pamiętajcie, ten tort jest podzielony przed pokrojeniem!
Jak giełdy zrobią porządek z tymi macherami to będzie można spróbować!!!
~Adam222
W szulerni grasują zagraniczni spekulanci zwabieni dogrywkami i składem indeksu WIG20. Przestańcie gdakać, że prywatna giełda byłaby lepsza. Najpierw poprawcie zasady handlu i składy indeksów. Podstawą miał być WIG30 i co? Nie podobało się to spekulantom?
~kapucha
ich algorytmy przeszukują okazji, czekają tylko na jelenia, który wystawi parę kontraktów, i od razu jazda, żeby gościa wyjeeeebać. Od cała filozofia gangsterów!
Zobaczcie 25 istnienia giełdy w Polsce a jesteśmy z ilością aktywnych tzw. inwestorów chyba na przednówku!
Ci z Nadzoru to są cienkie bolki, i nie
ich algorytmy przeszukują okazji, czekają tylko na jelenia, który wystawi parę kontraktów, i od razu jazda, żeby gościa wyjeeeebać. Od cała filozofia gangsterów!
Zobaczcie 25 istnienia giełdy w Polsce a jesteśmy z ilością aktywnych tzw. inwestorów chyba na przednówku!
Ci z Nadzoru to są cienkie bolki, i nie mają zielonego pojęcia o tzw. handlu. Oni potrzebują tylko wypłatę co miesiąc. Wszytko mają w odbycie!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tfuj_doratca
Kłamiesz/łżesz/zmyślasz/bredzisz.
Youtu.be to strona na serwerach belgijskich?
Jakie brudne interesy tam prowadzisz?
Bo chyba nie sądzisz, że wejdę na ten adres to sprawdzić...

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki