REKLAMA

GUS szykuje się do narodowego spisu powszechnego

2020-01-14 06:12
publikacja
2020-01-14 06:12

Trwają przygotowania do przyszłorocznego narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań. Będzie on pierwszym, w którym nadrzędną metodą zbierania danych stanie się formularz internetowy. Jeśli ktoś nie dopełni obowiązku samospisu internetowego, skontaktują się z nim rachmistrzowie.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Narodowy spis powszechny odbywa się co 10 lat. Przyszłoroczny, od 1 kwietnia do 30 czerwca, pierwszy raz będzie realizowany głównie przy użyciu samodzielnie wypełnianego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.

"Stawiamy na obowiązek samospisu internetowego, czyli każdy objęty spisem będzie zobowiązany do samodzielnego wypełnienia formularza online z pytaniami. Będzie mieć na to czas od 1 kwietnia do 16 maja 2021 r. Po tym terminie, jeśli dana osoba nie dokona samospisu, będzie się z nią kontaktować rachmistrz - telefonicznie lub bezpośrednio" - poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik prezesa GUS Karolina Banaszek.

Niemającym dostępu do internetu udostępnione zostaną punkty spisowe: w wojewódzkich biurach spisowych, urzędach statystycznych czy w urzędach gmin.

Spis wesprze ok. 18 tys. rachmistrzów, dużo mniej niż w latach poprzednich. Ich nabór nastąpi w grudniu. Poprzedzą go szkolenia i egzamin.

W 2011 r. też można było spisać się przez internet, jednak nie była to wtedy metoda obowiązkowa. Skorzystało z niej wówczas ok. 12 proc. obywateli.

"W tym samym czasie w Bułgarii prawie 40 proc. społeczeństwa spisało się przez internet. Istnieją przesłanki, by móc założyć, że w przyszłorocznym spisie przekroczymy próg z 2011 roku" - powiedziała Banaszek.

Prace trwają od 2018 r.

Narodowy spis powszechny jest ogromnym przedsięwzięciem. Przygotowania do niego zaczynają się dużo wcześniej. Prace nad przeprowadzeniem przyszłorocznego badania trwają od 2018 r. W październiku ub.r. przeprowadzono w dwóch gminach pierwszy spis próbny. Przygotowano wtedy pytania do formularza, aparat organizacyjny i rozwiązania IT, przetestowano aplikację spisową.

Drugi spis próbny odbędzie się w tym roku w kwietniu. Obejmie po jednej gminie w każdym z 16 województw, w sumie ok. 170 tys. osób. Rzecznik prezesa GUS podaje, że w stosunku do pierwszego spisu próbnego wprowadzane są poprawki tego, co nie zadziałało i wymaga poprawy. Widać też, że powinna być zwiększona świadomość mieszkańców na temat ważności spisu.

Powszechny Spis Ludności w 1931 r. / GUS

W przygotowaniu jest też rozporządzenie medialne o współpracy GUS z publicznymi nadawcami, a także materiały informacyjne. Dostępna jest też strona www.spis.gov.pl z informacjami o badaniu. Szerzej zakrojona kampania informacyjna jest zaplanowana na drugi kwartał tego roku.

"Chcemy, żeby informacja o obowiązku samospisu internetowego dotarła do jak najszerszej grupy osób. Aplikacja internetowa jest intuicyjna, prosta i szybka w obsłudze. To jest bardzo wygodne rozwiązanie. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób spisało się przez internet" - podkreśliła Banaszek.

Kogo dotyczy spis powszechny?

Spis obejmuje ludność i mieszkania. Podlegają mu wszystkie osoby przebywające na stałe lub czasowo w naszym kraju, także cudzoziemcy. Bezdomni będą mogli wypełnić formularz w obiektach zbiorowego zakwaterowania; pozostali zostaną objęci specjalnym badaniem w terenie.

Dane o osobach niepełnoletnich przekazują osoby dorosłe, które z nimi mieszkają.

W narodowym spisie powszechnym będziemy pytani m.in. o płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód, aktywność ekonomiczną (czy jest się bezrobotnym, osobą pracującą, w jakiej branży), przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego czy o migracje. W badaniu zbierane są też dane na temat mieszkań od osób, które lokum zamieszkują. W formularzu są więc pytania o metraż, sposób ogrzewania mieszkania, wyposażenie w sanitariaty.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Za odmowę może grozić grzywna. O jej wysokości decyduje sąd. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
and-owc
Spis powszechny ludności to ważna rzecz dla państwa. Dawniej Józef z Maryją brzemienną na osiołku też musieli iść. Bidula w drodze porodziła w szopie z powodu braku hoteli ("Do szopy hej pasterze"-kolęda), nowonarodzonego połozyła w "żłobie" do karmienia zwierząt ("W złobie leży któż Spis powszechny ludności to ważna rzecz dla państwa. Dawniej Józef z Maryją brzemienną na osiołku też musieli iść. Bidula w drodze porodziła w szopie z powodu braku hoteli ("Do szopy hej pasterze"-kolęda), nowonarodzonego połozyła w "żłobie" do karmienia zwierząt ("W złobie leży któż pobieży"-kolęda. Trochę się dziwię jak wszystko o mnie wiedzą (sprawdzają). Płacę podatki,mam konta w banku,adresy e-mail,zarejestrowane telefony,auto,dom itd... Wszędzie musiałem podać moje dochody,wydatki itd... (tylko nie odchody do WC). Muszą wymyśleć lepsze-zaskakujące pytania.
xiven
a ile grozi za podanie bzdur? nic? no to nie marudzić tylko cwaniakować :D
bullman
To brzmi jak kolejna opresja.Jak będą tak straszyć to czy
Polacy napiszą coś sensownego.Wątpię.
Zrobiliby spis z Facebooka to by się więcej dowiedzieli.
ania_199
spis powszechny a konstytucja: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania"
carlito1
Hehhe głupota jak meldunek.... Ale w komunie tak musi być
1a2b
A mnie się nie podoba żeby jakiś GUS nakładał na mnie jakieś obowiązki które ja miałbym nieodpłatnie wykonywać. Tym bardziej, że ja nie jestem informowany o tych danych. Np. nie jestem informowany o pochodzeniu (narodowość/wyznanie) kandydujących polityków i np. sędziów. Nie jestem informowany o ilości żydów A mnie się nie podoba żeby jakiś GUS nakładał na mnie jakieś obowiązki które ja miałbym nieodpłatnie wykonywać. Tym bardziej, że ja nie jestem informowany o tych danych. Np. nie jestem informowany o pochodzeniu (narodowość/wyznanie) kandydujących polityków i np. sędziów. Nie jestem informowany o ilości żydów sprowadzonych do Polski i o wielu innych sprawach. Tak, że gońcie się.
talmud
czy zboczeńcy beda wyodrębnieni z normalnej populacji ?
wektorwg
Już są. Chodzą w czarnych sukienkach
truenemezis
Ciekawe czy formularze internetowe będą działać pod Linuxem na Firefoxie... Uważam, że tylko wtedy mogą mnie przymuszać do ich wypełnienia. Niestety nie stać mnie na Windows 10, a komputer mam z wystawki.
1zed2
przyznaj że chcesz żeby cie rachmistrz nawiedził a nie wymyślasz problemy ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki