Fundusz Mieszkań na Wynajem - chętnych nie brakuje, kolejne lokale jeszcze w tym roku

Miał być „realną alternatywą dla kredytu hipotecznego”. Powstały przed kilku laty przy Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Mieszkań na Wynajem dziś oferuje łącznie ponad 600 nowych mieszkań. Kolejne 250 ma być udostępnione jeszcze przed końcem tego roku. Chętnych nie brakuje, chociaż ceny najmu są zbliżone do cen rynkowych.

Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) jest komercyjnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Powstał przed kilku laty, a jego celem było zwiększenie udziału rynku mieszkań na wynajem, poprawienie mobilności Polaków oraz poszerzenie oferty atrakcyjnych jakościowo mieszkań do wynajęcia w największych aglomeracjach. Mieszkania FMnW oferowane są do wynajęcia na zasadach rynkowych, z tą jednak różnicą, że stroną umowy jest podmiot, za którym stoi instytucja, a nie indywidualny wynajmujący. Najem instytucjonalny, bo taką formę przyjmuje, ma gwarantować stabilność, pewność i bezpieczeństwo umowy.

Wszystkie mieszkania udostępniane przez Fundusz są mieszkaniami nowymi, wykończonymi i wyposażonymi w sprzęt AGD z wyposażoną kuchnią i łazienką. – O mieszkanie z Funduszu Mieszkań na Wynajem może ubiegać się każda osoba, która pozytywnie przejdzie proces weryfikacji formalno-finansowej – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.tv Anna Chudobińska, Dyrektor Biura Zarządzania Kontaktami z Klientem, BGK Nieruchomości S.A.

Fundusz już w czterech miastach, ceny jak rynkowe

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma w tej chwili w ofercie ponad 600 lokali w pięciu budynkach położonych w czterech aglomeracjach: krakowskiej, warszawskiej, poznańskiej i gdańskiej. Z przekazanych redakcji Bankier.pl przez BGK Nieruchomości S.A. danych wynika, że na obecnym etapie ok. 70 proc. wszystkich mieszkań udostępnionych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem zostało wynajętych. 

– Budynek w Poznaniu jest całkowicie wynajęty. W inwestycjach w Piasecznie oraz Krakowie zostały pojedyncze mieszkania, które są jeszcze dostępne. Najwięcej mieszkań czeka na najemców w budynku w Warszawie na ulicy Przy Agorze, w którym mieszkania udostępnione są etapami. W tym budynku, w ciągu ostatniego miesiąca (od 14 października) oddaliśmy w sumie 100 nowych mieszkań – informuje redakcję Bankier.pl biuro prasowe BGK Nieruchomości S.A.

Chętnych na mieszkania nie brakuje, chociaż jak podkreślają przedstawiciele Funduszu, obowiązujące stawki są zbliżone do tych, które występują na danym rynku. – Ceny najmu są zbliżone do cen rynkowych. Przy wprowadzaniu każdej inwestycji do komercjalizacji bierzemy pod uwagę ofertę na danym, lokalnym rynku i te ceny są dostosowane, zarówno do aglomeracji, jaki i do dzielnicy czy też subdzielnicy, w której znajduje się dana inwestycja – wyjaśnia Anna Chudobińska. Wysokość czynszu uzależniona jest również od okresu, na jaki zawierana jest umowa.

Kolejne mieszkania we Wrocławiu i Poznaniu jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku Fundusz planuje udostępnienie kolejnych 250 mieszkań - nowego budynku we Wrocławiu przy ul. Dąbrowskiego 40 z ponad 100 mieszkaniami na wynajem oraz 151 mieszkań w nowej inwestycji w Poznaniu przy ul. Czarnieckiego.

Z informacji przekazanych redakcji Bankier.pl przez BGK Nieruchomości S.A. wynika, że w  2017 roku planowane jest udostępnienie pierwszych mieszkań FMnW w Katowicach, ul Pułaskiego (146 mieszkań) oraz lokali w ramach kolejnych inwestycji w:

  • Krakowie: 109 mieszkań, ul Drukarska oraz 97 mieszkań w budynku przy ul. Polonijnej,
  • Warszawie:  97 lokali, ul. Samochodowa oraz 40 lokali, ul Terespolska,
  • Wrocławiu: 128 mieszkań w budynku przy ul Zakładowej.

Z kolei w 2018 roku Fundusz planuje udostępnienie mieszkań w nowych inwestycjach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~warszawyak

Zdjęcie bloku na Przy Agorze w Warszawie . Pytałem o koszty wynajęcia lokalu użytkowego ( jak widać na zdjęciu jest ich kilkadziesiąt i tylko Ronson zdecydował się na warunki ) i zrezygnowałem . Koszt netto to prawie 9 tys za metr plus media .

! Odpowiedz
0 0 ~kolo

A trzeba dodać, że to okolica zamieszkała przez największą patologię warszawskich Bielan.

Przy okazji pozdrawiam mieszkańców „apartamentów” z inwestycji Willa Lindego, którzy w cenie 9000 zł/m2 mają darmowe recitale przez 7 dni w tygodniu, o tym jak ukochana jest "Legia i Hutnik Warszawa" oraz, że "nienawiść do policji wyssałem z mlekiem matki" itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Wojtek

Czy to prawda że jak mi mowil koles ktiry tam mieszka w Pasecznie w ich budynkach wynajmowane są mieszkania dla firm ktore przeznaczaja je dla ekip budowlanych? To co to ma byc hotele robotnicze? Podobno tez w tych mieszkaniach nie ma przykładowo zakazu palenia. Jakos cienko to widze za pare lat.

! Odpowiedz
3 1 ~silvio_gesell

Opodatkujmy się od wartości posiadanej ziemi. Ceny mieszkań spadną, podobnie jak opodatkowanie pracy.

! Odpowiedz
1 0 ~pis_na_wieki

tak, Banki już płacą podatek od aktywów, polecam tym tłokiem walnąć podatek od posiadanej ziemi, auta, ubrań, jedzenia w lodówce, to oczywiście dla obywateli, a potem, podatek od aktywów dla firm z każdej branży :)

! Odpowiedz
2 5 ~Bartek

Troche nie rozumiem to taki TBS jest? Skoro stawki sa zbliżone to w jakim celu to powolano?

! Odpowiedz
3 18 ~evil

Bo masz szansę na wynajęcie nowego, czystego mieszkania a nie jakiejś nory. Tak właśnie jest. Oglądałem mieszkania na wynajem w Poznaniu dla córki (studentka). 100 % mieszkań oferowanych w ogłoszeniach to syf. GRZYB, BRUD, MEBLE ROZWALONE, ŚMIERDZĄCE TAPCZANY. Takie są realia ! Znalezienie i wynajęcie czystego mieszkania w Polsce to graniczy z cudem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~autor_widmo odpowiada ~evil

kwestia ceny, jak zawsze :)

! Odpowiedz
0 0 ~crocodillo odpowiada ~evil

To zalezy jaka cene chcesz zaplacic. Mi zawsze najemcy po zaonczonej umowie zostawiaja syf i zastanawiam sie gdzie ci ludzie sa chowani.

! Odpowiedz
0 0 ~cccc odpowiada ~evil

Pewnie też po studentach.
Dlatego tak to będzie wyglądało za rok po twojej córce ( bez obrazy, Statystycznie , )

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne