REKLAMA

Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.

2022-09-29 19:28
publikacja
2022-09-29 19:28

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".

Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.
Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.
fot. ezps / / Shutterstock

Przepisy unijne zabraniają bezpośrednich dotacji państw dla firm w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji, ale w sektorze wodoru UE zezwala na odejście od tej zasady. Pozwoli to francuskim władzom przekazać na rzecz spółek z sektora wodorowego łącznie 2 mld euro w 2023 r.

W 2021 r. przedsiębiorstwa i państwa przedstawiły Komisji Europejskiej ponad 100 projektów, a pierwsza transza 41 z nich została zatwierdzona przez Brukselę. We Francji wybrano 10 projektów do inwestycji publicznej o wartości 2,1 mld euro oraz ponad 3 mld euro inwestycji prywatnych.

Wśród firm inwestujących w wodór są m.in. Air Liquide, Michelin, Faurecia i Vinci. Zgodę KE na realizację projektów wodorowych uzyskały m.in. Alstom, Arkema, Faurecia czy Renault (poprzez joint venture Hyvia). Air Liquide inwestuje w technologie wodorowe w Normandii; z kolei ArcelorMittal uruchomi w Dunkierce zakład produkcji stali, zastępując węgiel wodorem.

"Potrzebujemy konkurencyjnej, zrównoważonej, suwerennej energii. A na skrzyżowaniu przemian energetycznych i przemysłowych znajduje się wodór" – zapewniała w środę premier Francji Elisabeth Borne podczas swojej wizyty w centrum badawczo-rozwojowym Alphatech dostawcy motoryzacyjnego Plastic Omnium w Venette, w departamencie Oise.

Plastic Omnium rozpocznie dzięki dotacjom o wartości 74 mln euro budowę fabryki zbiorników na wodór – poinformował dyrektor generalny firmy Laurent Favre.

Jak podała gazeta "Le Figaro", łącznie w latach 2020-2030 Francja zamierza przeznaczyć na rozwój technologii wodorowych 9 mld euro, aby stać się liderem w tej dziedzinie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mk/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
billbill85
Pomylili się ,może miało być 9 mld rocznie.
blesso
15 mld € - tyle Polska przeznaczyła na 13ki i 14ki dla emerytów ( w sumie to 72mld zł).
Polacy rozdają pieniądze a Francuzi INWESTUJĄ !
prs
Wodór, wodór - i po ruskich surowcach, po ruSSlandi, po gaSSpjutinie..

andrzey_
Oni inwestuję w badania, my w socjalizm ;-(

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki