REKLAMA

Wyciek ponad 3 mln danych klientów Fortum

2020-04-22 10:20
publikacja
2020-04-22 10:20

Wyciekło ponad 3 mln danych klientów Fortum, wśród nich m.in. numer dowodu osobistego, PESEL oraz numer telefonu.

/ fot. Jirsak / Shutterstock

Wyciekły dane osobowe klientów Fortum, zawartych w umowach sprzedaży energii elektrycznej i gazu. W sieci 16 kwietnia br. dostępny był plik z blisko 3,38 mln rekordów, wśród nich:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • numer telefonu,
  • PESEL,
  • informacje o umowie,
  • numer dowodu osobistego.

- W ubiegłym tygodniu doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych klientów Fortum Marketing and Sales Polska SA (…) Dostęp do danych został niezwłocznie zablokowany i rozpoczęliśmy wewnętrzne dochodzenie. O wycieku powiadomiliśmy prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jesteśmy gotowi do współpracy z władzami, aby w pełni wyjaśnić tę sprawę. Klientów prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na możliwe próby nieuprawnionego użycia danych. Przepraszamy naszych klientów za wszelkie niedogodności – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Fortum.

Wyciek nie dotyczy danych klientów innych spółek grupy Fortum, informuje portal niebezpiecznk.pl. Dane osobowe klientów krążące w sieci mogły trafić w niepowołane ręce. O tym, jak postępować w przypadku kradzieży tożsamości pisaliśmy tutaj.

Fortum Marketing and Sales Polska SA zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej, gazu oraz "inteligentnych" rozwiązań dla domu.

DF

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wincenty2
A nierząd pisowski chce dopuścić do wycieku danych 30 milionów Polaków. I kto za to odpowie, czy nowy pisowski prezes Poczty Polskiej , kumpel Kamińskiego, czy Sasin, czy jeszcze ktoś inny, kto odpowie z pisu za to przestępstwo ?
jes
Gdyby spółka musiała zapłacić karę np. 10% przychodu i rozdać to poszkodowanym to firmy zaczęłyby dbać o bezpieczeństwo. A tak to tylko poinformują poszkodowanych i dalej to samo.
itsofunny
Masz racje nic się w tej sprawie nie robi a to co mamy to jakieś bzdurne przepisy z UE ale rząd nawet się nie wysili żeby zrobić w tym temacie porządek.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki