W 2024 r. ruszyć ma rządowy rejestr cen mieszkań, czyli strona internetowa, która prezentować będzie aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. Upublicznienie kwot płaconych za mieszkania ma – w opinii rządzących – powstrzymać „flipperów i spekulantów handlujących cesjami” przed ich sztucznym zawyżaniem.


Powstanie rejestru cen mieszkań zapowiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Strona miałaby być darmowa i pokazywać bieżące stawiki, za jakie sprzedawane są mieszkania. Dane miałyby dotyczyć konkretnych metraży w poszczególnych miastach, a nawet dzielnicach i pochodzić od notariuszy.
Co istotne, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) działa w Polsce od dawna. Gromadzone są w nim stawki z aktów notarialnych oraz operaty szacunkowe, czyli wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców. Rejestr prowadzony przez starostwa powiatowe nie jest jednak dostępny „od ręki”. Żeby przyjrzeć się cenom, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.
ReklamaJak w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził Waldemar Buda, upublicznienie cen ma pomóc m.in. w powstrzymaniu flipperów, czyli najczęściej osoby kupujące mieszkania do remontu po niższych stawkach i sprzedające je po wyższej cenie, przed ich windowaniem.
Na cenzurowanym znaleźli się także handlujący cesjami, czyli zamawiający mieszkania budowane przez deweloperów i odsprzedający je klientom końcowym po wyższych stawkach.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
– Resort prowadzi prace związane z zamawianiem od deweloperów mieszkań, blokowaniem tych najlepszych i później odsprzedawaniem ich i właściwie handlowaniem, bo dzisiaj na stronach internetowych z ogłoszeniami jest mnóstwo mieszkań, które są jeszcze objęte umową deweloperską, i ludzie, którzy je zablokowali, odsprzedają je z zyskiem – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Buda.
Przypomnijmy, że rząd szykuje także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupujących więcej niż pięć mieszkań w jednej nieruchomości. Zgodnie z obecnymi planami ma on wynieść 6 proc. a nie 2 proc. jak obecnie.
Ceny małych mieszkań zaciągnęły hamulec
Zgodnie z danymi Bankier.pl udostępnionymi przez serwis Cenatorium, w ostatnim kwartale 2022 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań, szczególnie mniejszych, wyraźnie zahamowały. Nie zmienia to jednak faktu, że stawki notowane pod koniec 2022 r. były najwyższymi w historii.
Podobnie jak w III kw. 2022 r., tak i w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. najczęściej przeceniane były jednak duże mieszkania, o powierzchni powyżej 80 mkw.
Z kontynuacją spadków średnich kwot wpisywanych w aktach notarialnych mieliśmy z kolei do czynienia na rynku działek budowlanych. Parcele pod budowę domów jednorodzinnych taniały zarówno w stolicach województw, jak i w mniejszych miejscowościach.