REKLAMA

Flipperzy na cenzurowanym. Rząd chce upublicznić ceny mieszkań

Marcin Kaźmierczak2023-03-30 09:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-30 09:25

W 2024 r. ruszyć ma rządowy rejestr cen mieszkań, czyli strona internetowa, która prezentować będzie aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. Upublicznienie kwot płaconych za mieszkania ma – w opinii rządzących – powstrzymać „flipperów i spekulantów handlujących cesjami” przed ich sztucznym zawyżaniem.

Flipperzy na cenzurowanym. Rząd chce upublicznić ceny mieszkań
Flipperzy na cenzurowanym. Rząd chce upublicznić ceny mieszkań
fot. LariBat /

Powstanie rejestru cen mieszkań zapowiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Strona miałaby być darmowa i pokazywać bieżące stawiki, za jakie sprzedawane są mieszkania. Dane miałyby dotyczyć konkretnych metraży w poszczególnych miastach, a nawet dzielnicach i pochodzić od notariuszy.

Co istotne, Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) działa w Polsce od dawna. Gromadzone są w nim stawki z aktów notarialnych oraz operaty szacunkowe, czyli wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców. Rejestr prowadzony przez starostwa powiatowe nie jest jednak dostępny „od ręki”. Żeby przyjrzeć się cenom, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Reklama

Jak w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził Waldemar Buda, upublicznienie cen ma pomóc m.in. w powstrzymaniu flipperów, czyli najczęściej osoby kupujące mieszkania do remontu po niższych stawkach i sprzedające je po wyższej cenie, przed ich windowaniem.

Na cenzurowanym znaleźli się także handlujący cesjami, czyli zamawiający mieszkania budowane przez deweloperów i odsprzedający je klientom końcowym po wyższych stawkach.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Resort prowadzi prace związane z zamawianiem od deweloperów mieszkań, blokowaniem tych najlepszych i później odsprzedawaniem ich i właściwie handlowaniem, bo dzisiaj na stronach internetowych z ogłoszeniami jest mnóstwo mieszkań, które są jeszcze objęte umową deweloperską, i ludzie, którzy je zablokowali, odsprzedają je z zyskiem – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Buda.

Przypomnijmy, że rząd szykuje także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupujących więcej niż pięć mieszkań w jednej nieruchomości. Zgodnie z obecnymi planami ma on wynieść 6 proc. a nie 2 proc. jak obecnie.

Ceny małych mieszkań zaciągnęły hamulec

Zgodnie z danymi Bankier.pl udostępnionymi przez serwis Cenatorium, w ostatnim kwartale 2022 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań, szczególnie mniejszych, wyraźnie zahamowały. Nie zmienia to jednak faktu, że stawki notowane pod koniec 2022 r. były najwyższymi w historii.

Podobnie jak w III kw. 2022 r., tak i w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. najczęściej przeceniane były jednak duże mieszkania, o powierzchni powyżej 80 mkw.

Z kontynuacją spadków średnich kwot wpisywanych w aktach notarialnych mieliśmy z kolei do czynienia na rynku działek budowlanych. Parcele pod budowę domów jednorodzinnych taniały zarówno w stolicach województw, jak i w mniejszych miejscowościach.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (38)

dodaj komentarz
pompkarz
Za kryzys mieszkaniowy odpowiadają spekulanci i flipperzy? Trzeba ich dojechać, a rynek mieszkaniowy zakwitnie jak bazie na Wielkanoc. Prywaciarze, badylarze, rzemiochy, spekulanci i cinkciarze odpowiadali za to, że nie było co żryć, co pić i gdzie mieszkać w PRL. Za to były kartki zastępujące dzisiejszą wspaniałomyślność Rządu w Za kryzys mieszkaniowy odpowiadają spekulanci i flipperzy? Trzeba ich dojechać, a rynek mieszkaniowy zakwitnie jak bazie na Wielkanoc. Prywaciarze, badylarze, rzemiochy, spekulanci i cinkciarze odpowiadali za to, że nie było co żryć, co pić i gdzie mieszkać w PRL. Za to były kartki zastępujące dzisiejszą wspaniałomyślność Rządu w rozdawnictwie. Retoryka wroga wewnętrznego wraca jak bumerang. To nie my, to oni grzmi Rząd! Złodziej zawsze krzyczy najgłośniej: łapać złodzieja! Obywatelu, jak zarobisz, opodatkujesz, zapłacisz składkę zdrowotną, to wpłać do banku Glapińskiego- jak Ci zostanie coś oprócz długów. Tam dopadnie frajerów inflacja, prowizje bankowe, a w najgorszym wypadku oszuści okradną konto przez aplikację bankową. A jak nie chcesz dać się okraść z owoców swojej obłożonej daninami pracy i kupisz nieruchomość, to zasilisz szeregi armii spekulantów na wojnie Rządu z patodeweloperką. Wytropią Cię, ukarają i napiętnują ku uciesze tych, którym jeszcze nie udało się zarobić. Pytam, a kto lub co odpowiada za to, że Polacy muszą wyjeżdżać do Niemiec na szparagi, Polki wolą rodzić dzieci w Anglii i kiedy wreszcie będziemy mogli pomykać mitycznymi Izerami po naszej zielonej wyspie? ,,Utajnione" ceny mieszkań i za niskie podatki od nieruchomości?
lejdi
"Przypomnijmy, że rząd szykuje także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupujących więcej niż pięć mieszkań w jednej nieruchomości. Zgodnie z obecnymi planami ma on wynieść 6 proc. a nie 2 proc. jak obecnie"- coś poszło nie tak. 2% to PCC na wtórnym, na pierwotnym nie ma PCC bo jest VAT 8%. A po 5 sztuk i więcej "Przypomnijmy, że rząd szykuje także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupujących więcej niż pięć mieszkań w jednej nieruchomości. Zgodnie z obecnymi planami ma on wynieść 6 proc. a nie 2 proc. jak obecnie"- coś poszło nie tak. 2% to PCC na wtórnym, na pierwotnym nie ma PCC bo jest VAT 8%. A po 5 sztuk i więcej to tylko u dewelopera kupimy. Pan redaktor musi trochę popracować nad kompetencjami chyba
pstrzezek
Transparentność cen jest czymś całkowicie normalnym na tzw Zachodzie. Patologia w PL polega na tym że aby znać cenę od dewelopera trzeba składać zapytanie o każdy lokal. Na podstawie ilości zapytań developer modyfikuje cenę. A to że ktoś kupił mieszkanie, wyremontował i chce sprzedać to co za problem? Rynek decyduje czy jest Transparentność cen jest czymś całkowicie normalnym na tzw Zachodzie. Patologia w PL polega na tym że aby znać cenę od dewelopera trzeba składać zapytanie o każdy lokal. Na podstawie ilości zapytań developer modyfikuje cenę. A to że ktoś kupił mieszkanie, wyremontował i chce sprzedać to co za problem? Rynek decyduje czy jest zapotrzerzebowanie
xxpp
Taki rejestr nie ma sensu.
Przecież każe mieszkanie jest inne. Ma inny stan techniczny, materiały wykończeniowe, a czasem nawet inna brama w bloku ma lepsze położenie i inną cenę. Również piętro ma znaczenie. Kiedy kupowałem mieszkanie, to te z widokiem na park były sporo droższe, choć teoretycznie nawet w tej samej
Taki rejestr nie ma sensu.
Przecież każe mieszkanie jest inne. Ma inny stan techniczny, materiały wykończeniowe, a czasem nawet inna brama w bloku ma lepsze położenie i inną cenę. Również piętro ma znaczenie. Kiedy kupowałem mieszkanie, to te z widokiem na park były sporo droższe, choć teoretycznie nawet w tej samej inwestycji.
daniel_1
Fajny pomysł na wyprowadzenie publicznej kasy.
Powstanie rejestr?
Acha...to potrzebne są biura, prezesi, samochody, zatrudnienie pociotków programistów, sprzątaczek, zakup papieru i wiele innych kosztów typu doradztwo na umowy o dzieło na kilkaset tysięcy itd...
loool
Podobno ceny mieszkań w Łodzi mają niedługo przebić ceny z Londynu. Kto nie kupił gotowca inwestycyjnego 18m2 to przegrał życie.
finger
Pierwsza cegiełka do podatku katastralnego
vacarius
20 lat za póżno co PIS robił w 2005 roku gdy też rządził? Już normalnego polaka nie stać nawet na kawalerkę nawet na raty.
donlemin
Strona taka w USA istnieje od wiekow. Nazywa sie zillow.com i na niej mozna znalezc konkretne informacje prawie kazdej nieruchomosci- kiedy wybudowana, ile bylo kupcow na przestzenu lat, za ile kupowali, z czego budydek wybudowany, czy posiada garaz, komorke ect, a najwazniejsza jak wyceniona jest na dzien szisiejszy i jaki ma pdzedzial Strona taka w USA istnieje od wiekow. Nazywa sie zillow.com i na niej mozna znalezc konkretne informacje prawie kazdej nieruchomosci- kiedy wybudowana, ile bylo kupcow na przestzenu lat, za ile kupowali, z czego budydek wybudowany, czy posiada garaz, komorke ect, a najwazniejsza jak wyceniona jest na dzien szisiejszy i jaki ma pdzedzial cenowy. Wystarczy wprowadzic adres.
daniel_1
U nas tez tak będzie, Myślisz że prezydent USA nadaremno traci paliwo aby wystąpić w Polsce i chwalić Polaków jaki fajny naród, że łykną wszystko?

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki