REKLAMA

Fiskus może działać wstecz?

2020-01-13 06:43
publikacja
2020-01-13 06:43

W PIT prawo może sięgać do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach – wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. To podejście sprzeczne z zasadami – grzmią eksperci - o czym pisze poniedziałkowa "DGP".

fot. Jacek Świerczyński / / FORUM

Dziennik zwraca uwagę, że najnowsze opinie rady (z 18 grudnia 2019 r.) podważają zaufanie podatników do systemu prawa i zasadę, zgodnie z którą prawo nie może działać wstecz. Chodzi o optymalizacje podatkowe i klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Weszła ona w życie 15 lipca 2016 r. Rada uznała jednak, że odnośnie do PIT klauzulę można stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.

"Naszym zdaniem klauzulę można zastosować do korzyści powstałych w 2016 r., bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 r." - powiedział "DGP" Rafał Iniewski, członek rady.

Gazeta przypomina, że opinia dotyczy sprawy trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Wykorzystując przepisy, legalnie sprzedali udziały bez podatku. Takim praktykom (choć legalnym) ma przeciwdziałać klauzula. Tyle że weszła w życie w połowie roku, a więc zdaniem ekspertów podatkowych nie można jej stosować do okresów wcześniejszych. Innego zdania była rada, która stanęła po stronie fiskusa.

Jak pisze "DGP", w skład rady wchodzą m.in. eksperci, w tym profesorowie prawa specjalizujący się w podatkach. Jest to niezależny organ. Miała chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli. Najnowsze opinie są pierwszymi, jakie wydała. Jednak eksperci są nimi rozczarowani. Rada zwróciła co prawda uwagę, że ma wątpliwość, czy wsteczne zastosowanie klauzuli nie naruszy konstytucji, ale – jak ocenia dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors – wywód rady w tej kwestii jest asekuracyjny, a nawet niejasny.

Opiniując w sprawie tego przypadku, rada dała zielone światło dla stosowania klauzuli – również wstecz – za cały 2016 r. A jak oceniają doradcy, jest bardzo wielu podatników, którzy na początku 2016 r. zamykali optymalizacje podatkowe. (PAP)

nmk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
loosac
Czy juz rozumiecie komu i czemu sluzy zakaz posiadania broni w Polsce? xD

Banda niewolnikow z wyboru.
zenonn
Rada ekspertów niw wie?
Wywalic radę na zbity pysk
adamek29
Rada rządzi. Rada radzi. Rada nigdy .Cię nie zdradzi.
khh
'Rada zwróciła co prawda uwagę, że ma wątpliwość, czy wsteczne zastosowanie klauzuli nie naruszy konstytucji, ale...' kto by sie tym przejmowal, kiedy w budzecie nie ma pieniedzy na 15 i 16 emerytury?

a-zet
"Fiskus może działać wstecz?"

Zależy gdzie. W bantustanie z dykty może nawet ignorować prawomocne wyroki i z rozmysłem beztrosko niszczyć firmy.

"wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania."

Rada jeszcze nie wymyśliła że podatki proste, niskie i racjonalnie
"Fiskus może działać wstecz?"

Zależy gdzie. W bantustanie z dykty może nawet ignorować prawomocne wyroki i z rozmysłem beztrosko niszczyć firmy.

"wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania."

Rada jeszcze nie wymyśliła że podatki proste, niskie i racjonalnie pożytkowane nie są unikane? Niech rada radzi dalej.
carlito1
Prawda jest taka, że fiskus prawo miał zawsze gdzieś... Więc nic się nie zmieniło... A przy pisach będzie gorzej... Co chwilę słyszę o kolejnych przepisach które dają już niemal nieograniczoną władzę urzedasom , a to skończy się kolejna fala emigracji młodych ludzi, zwiększeniem bezrobocia i zostaniemy w tym kale Prawda jest taka, że fiskus prawo miał zawsze gdzieś... Więc nic się nie zmieniło... A przy pisach będzie gorzej... Co chwilę słyszę o kolejnych przepisach które dają już niemal nieograniczoną władzę urzedasom , a to skończy się kolejna fala emigracji młodych ludzi, zwiększeniem bezrobocia i zostaniemy w tym kale po uszy z mega podatkami i bez możliwości rozwoju
po_co
Kolejny powód za likwidacją podatku dochodowego - mniej przekrętów zarówno po stronie podatnika jak i urzędu, mniej optymalizacji, brak kosztów (a PIT stanowi 70% kosztów pracy urzędu skarbowego) urzędniczych, więcej gotówki w gospodarce czyli większe wpływy budżetowe z VAT, mniejsza inflacja i większa siła nabywcza Kolejny powód za likwidacją podatku dochodowego - mniej przekrętów zarówno po stronie podatnika jak i urzędu, mniej optymalizacji, brak kosztów (a PIT stanowi 70% kosztów pracy urzędu skarbowego) urzędniczych, więcej gotówki w gospodarce czyli większe wpływy budżetowe z VAT, mniejsza inflacja i większa siła nabywcza Polaków.

Jasne, zabraknie kasy na kiełbasę wyborczą ale osobiście wolę wydać 17% mojej wypłaty na pomoc ludziom potrzebującym niż oddawać ją państwu które po drodze zgubi zdecydowaną większość w pensjach urzędników, w kosztach prowadzenia urzędów, w nowych samochodach dla władzy czy prywatnych parkingach ZUS jak ma to miejsce w Chorzowie.
carlito1
Naprawa gospodarki i prawa po pisach będzie trwać latami:(
szeregowy_forumowicz
Owszem ale być może zaczniemy już w tym roku.
ameba1
Myślę, że tego całego syfu nie da się naprawić.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki