REKLAMA

Coraz więcej firm zamyka biznes na Ukrainie. Inne bojkotują Rosję i Białoruś

2022-02-24 13:41, akt.2022-03-03 19:21
publikacja
2022-02-24 13:41
aktualizacja
2022-03-03 19:21
Coraz więcej firm zamyka biznes na Ukrainie. Inne bojkotują Rosję i Białoruś
Coraz więcej firm zamyka biznes na Ukrainie. Inne bojkotują Rosję i Białoruś
fot. Katherine Welles / / Shutterstock

W nocy ze środy na czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę, wobec czego prezydent Zełenski wprowadził stan wojenny. Pierwsze firmy zdecydowały już o zamknięciu swoich oddziałów w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Coraz więcej przedsiębiorstw bojkotuje rynek rosyjski i białoruski.

Ikea wstrzymuje całą działalność w Rosji i na Białorusi, co odczuje ok. 15 tys. pracowników - poinformowała w czwartek agencja Bloomberg. Dodano, że dotyczy to nie tylko produkcji, ale też eksportu i importu towarów.

Volkswagen i Toyota poinformowały w czwartek o zawieszeniu produkcji w ulokowanych w Rosji fabrykach należących do tych koncernów – wynika z doniesień agencyjnych. To kolejne firmy z branży motoryzacyjnej, które zdecydowały się na taki krok.

Boryszew Plastics Rus wstrzyma działalność od 14 marca ze względu na zawieszenie produkcji w Rosji przez zagraniczne koncerny motoryzacyjne - poinformował Boryszew.

Szwedzki koncern odzieżowy H&M zawiesił wszelką sprzedaż w Rosji w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę - poinformował serwis brytyjskiego nadawcy publicznego BBC. To kolejne międzynarodowe przedsiębiorstwo, które podjęło takie kroki.

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.

Ford jest głęboko zaniepokojony inwazją na Ukrainę i wynikającymi z niej zagrożeniami dla pokoju i stabilności; poinformowaliśmy naszych partnerów w joint venture, że zawieszamy naszą działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym do odwołania - podał koncern Ford Motor Company.

Czołowe agencje public relations zrywają umowy ze swoimi rosyjskimi klientami, obawiając się sytuacji, w której byłyby zmuszone do obrony tych, którzy mają powiązania z Kremlem, niezależnie od tego, czy klientom tym grożą międzynarodowe sankcje - pisze w środę "Financial Times".

Amerykańska spółka paliwowa Exxon Mobil rozpoczęła proces wstrzymania działalności i wyjścia z projektu gazowego Sachalin-I, który realizowała na zlecenie międzynarodowego konsorcjum firm japońskich, indyjskich i rosyjskich - podała firma oświadczeniu.

Paliwowo-energetyczny koncern TotalEnergies poinformował we wtorek, że nie będzie finansował nowych projektów w Rosji. Dodatkowo zastosuje się - bez względu na konsekwencje - do obowiązujących sankcji, nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę

ArcelorMittal jest jedną z największych na świecie firm produkujących stal i wydobywczych. Spółka poinformowała w czwartek na Twitterze, że zatrzyma produkcję w podziemnych kopalniach na Ukrainie i pracuje nad zwolnieniem produkcji do technicznego minimum.

Także Coca-Cola HBC zdecydowała się na zamknięcie swojej rozlewni napojów na Ukrainie. W związku z inwazją Rosji na ten kraj firma zaleciła pracownikom pozostanie w domach. Decyzja ta ma zostać poddana ponownemu rozważeniu w ciągu kolejnych dni - poinformował Reutera rzecznik Coca-Cola HBC.

Wcześniej w czwartek o takiej decyzji poinformowało LPP. "Handel na Ukrainie jest zamknięty. Priorytetem jest bezpieczeństwo, więc administracja naszego biura w Kijowie została przetransportowana do Lwowa. Wszelkie transporty na Ukrainę zostały wstrzymane przed granicą. Sytuacja jest rozwojowa, obserwujemy, co będzie dalej" - powiedziała rzeczniczka spółki.

Ze względu na rosyjską inwazję rozpoczętą w nocy ze środy na czwartek na Ukrainie wprowadzony został stan wojenny. W związku z tym wszystkie oddziały stacjonarne CCC zostały zamknięte. Wstrzymano również transporty firmy.

Inpost podjął decyzję o niekupowaniu usług i towarów firm rosyjskich i białoruskich, ale też od firm, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów.

Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines zawiesiły współpracę z rosyjskim narodowym przewoźnikiem Aerofłot w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w poniedziałek agencja AP.

Inter Cars Ukraine, spółka zależna Inter Cars, przerwała działalność operacyjną na Ukrainie w wyniku rozpoczęcia przez Rosję działań zbrojnych przeciwko Ukrainie - poinformował Inter Cars w komunikacie.

Grupa Kęty wstrzymała w czwartek do odwołania produkcję w zakładzie w Borodiance na Ukrainie. Nie wpłynie to na obsługę klientów na pozostałych rynkach - poinformował dyrektor ds. relacji inwestorskich spółki Michał Malina.

Na wstrzymanie wydobycia węgla w swoich kopalniach w Ukrainie z powodu agresji rosyjskich sił wojskowych zdecydował się także Coal Energy - poinformowała ukraińska spółka w komunikacie. Działalność zawiesiła także ukraińska filia Śnieżki.

Daimler Truck największy na świecie producent samochodów ciężarowych również zawiesił na razie wszelką działalność biznesową w Rosji z powodu wojny na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Ze względu na inwazję na Ukrainę również Grupa Mercedes-Benz bada prawne możliwości zbycia należących do niej 15 proc. udziałów w rosyjskiej firmie produkującej samochody ciężarowe i pojazdy opancerzone Kamaz - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

W odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę, Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo, światowy potentat żeglugi kontenerowej.

Duński Carlsberg, który ma 31 proc. udziałów na ukraińskim rynku piwnym, zatrzymał produkcję w swoich wszystkich trzech browarach na Ukrainie. 

UPS, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem przesyłek, poinformowało o zawieszeniu swojej działalności na Ukrainie do odwołania.

Duński spedytor DSV przekazał, że przerwał działalność na Ukrainie, gdzie do tej pory zatrudniał około 230 osób. Międzynarodowa korporacja CNH Industrial poinformowała, że zapewniła pracownikom na Ukrainie dostęp do samochodów i środki pieniężne, aby mogli dotrzeć do bezpiecznych stref.

Inne zagraniczne firmy z personelem na Ukrainie, takie jak szwajcarskie Nestle, oświadczyły, że uważnie monitorują sytuację, a bezpieczeństwo pracowników jest ich najwyższym priorytetem. Nestle działa na Ukrainie od ponad 25 lat. Ma tam trzy fabryki i około 5 tys. pracowników.

Producenci chipów przekazali, że spodziewają się zakłóceń w łańcuchu dostaw w wyniku konfliktu zbrojnego. Będą one jednak ograniczone dzięki magazynowaniu i zróżnicowanym zaopatrzeniu. Wedle niektórych specjalistów rosyjska inwazja może mieć jednak wpływ na tę branżę w dłuższej perspektywie.

Największy brytyjski bank Lloyds ostrzegł, że znajduje się w stanie podwyższonej gotowości na cyberataki z Rosji.

mww/ mk/

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (15)

dodaj komentarz
godojoshi
To może u Ruskich by zamknęli?
mooooo
Ot to jest biznes gazowana z cukrem woda z dodatkiem chemi ,, no normalne jaja.
przemek_opinia
POWINNI ZAMYKAĆ BIZNES W ROSJI !!!!!
qwertas
Kiedy UE przestanie kupować gaz i ropę od rosyjskich dostawców? Putina trzeba zagłodzić. Jak najlepiej? Budując gazociągi z Algierii albo Bliskiego Wschodu do Europy. Putin OUT!
jezelipapa odpowiada (usunięty)
ajwaj - ty jeszcze nie na froncie? Twoi koledzy trole pisali, że już użyźniasz rów na Ukrainie
dziadekjarek odpowiada jezelipapa
Ma chwilowy dostęp do internetu….
Pewnie ukradł komuś telefon z ukraińskim numerem
itso_kal
widzę ze sankcje idą na Ukrainę zachód jest obłąkany

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki