REKLAMA
PIT 2023

Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu

Maciej Kalwasiński2021-10-22 06:50, akt.2021-10-22 11:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-22 06:50
aktualizacja
2021-10-22 11:27

Tuż przed upływem okresu karencji Evergrande Group uregulowała zaległe zobowiązania wobec posiadaczy jednej serii swoich obligacji dolarowych - poinformował chiński "Securities Times".

Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu
Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu
fot. estherpoon / / Shutterstock

W weekend miał minąć 30-dniowy okres karencji trwający od 23 września, gdy Evergrande nie wypłaciło obligatariuszom 83,5 mln dol. należnych odsetek. Jak podaje "Securities Times", w czwartek drugi największy deweloper w Państwie Środka przetransferował środki do powiernika - Citibanku - który przekaże je inwestorom przed upłynięciem terminu. Spółka nie wydała na razie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

W ten sposób Evergrande Group odsuwa widmo niewypłacalności. Choć nie na długo - kolejny deadline przypada już w przyszłym tygodniu. Spółka musi wtedy przekazać inwestorom ponad 45 mln dol. Z kolei w pierwszej połowie listopada powinna spłacić zaległości w wysokości blisko 150 mln dol. Większym wyzwaniem będzie wykup zapadających w marcu przyszłego roku obligacji za 2 mld dol.

Dzisiejsza wiadomość jest sporą niespodzianką. Zważywszy na problemy z płynnością w obliczu tąpnięcia sprzedaży mieszkań, trudności z pozyskaniem środków z banków czy rynku obligacji oraz braku postępów w procesie upłynniania aktywów, mało kto liczył na spłatę dolarowych zobowiązań. Porozumienia udało się za to osiągnąć z inwestorami, głównie krajowymi, posiadającymi juanowe obligacje dewelopera.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Zobowiązania Evergrande Group sięgają oficjalnie 2 bln juanów, a nieoficjalnie - nawet 3 bln juanów (ponad 450 mld dol.). Z tytułu obligacji dolarowych spółka ma oddać inwestorom, głównie zagranicznym, ok. 20 mld dol.

W reakcji na dzisiejsze doniesienia nieznacznie odbiły notowania grupy - akcje Evergrande Group zyskały w piątek ponad 4 proc. Od początku roku wciąż tracą jednak przeszło 80 proc. Wczoraj obrót walorami spółki wznowiono po ponad 2 tygodniach zawieszenia.

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
matthew_matthews
Ha. Dodrukują sobie papieru ile trzeba w ramach jakiegoś luzowania ilościowego. I tak będzie bum, i tak. Nie tylko Evergrande, ...
kwiecien2021
Leszek Slazyk z jakieś 3 tyg. temu tematem się zajął.
santoriusz
Evergrande spłaca dług. Ale niewypłacalność tuż-tuż - takie tytuły są najlepsze, ciekawe kto je wymyśla, psychiatra, psycholog?
podatnik-
Kolejny cud w ChRL tym razem biznesowy można przy urnie wyborczej można i realnej gospodarce!
chlopekroztropek
Spłacili 45 mln USD, to zostało już tylko 499'999'945 mln USD.
Uff. A już myślałem, że będzie jakaś katastrofa.
chlopekroztropek
Zostało do spłaty 499'999'955 mln USD - sorry, mój błąd.
chlopekroztropek odpowiada chlopekroztropek
459'999'955 mln USD. Teraz się zgadza. Za dużo tych cyfr, a jeszcze kawy nie wypiłem ;)
przedsiebiorca30 odpowiada chlopekroztropek
Muszę Cię niestety zmartwić, wciąż błędnie podałeś :). Mówimy o spłacie odsetek które nawet w tekście autora artykułu są błędnie podane jako 83,5 mld, zamiast 83,5 mln dol. Subtelna różnica powodująca zmianę wartości o 1000-krotność :) W każdym razie kapitał do spłaty pozostaje wciąż w tej samej wysokości. W przypadku dolarowego Muszę Cię niestety zmartwić, wciąż błędnie podałeś :). Mówimy o spłacie odsetek które nawet w tekście autora artykułu są błędnie podane jako 83,5 mld, zamiast 83,5 mln dol. Subtelna różnica powodująca zmianę wartości o 1000-krotność :) W każdym razie kapitał do spłaty pozostaje wciąż w tej samej wysokości. W przypadku dolarowego długu stanowi to ok. 20 mld dol. Widać, że podjęli walkę, a to oznacza, że sprzedaż któregoś z ich biznesów wciąż jest na stole. Do tego musi być realne do zrobienia, inaczej nie bawiliby się w odwlekanie egzekucji o kilka lub kilkanaście dni :)
kenn
Od kilku tygodni oglądamy (kolejny) serial, i tu znowu happy end ;)

Czekam na kolejny serial ze studia global-economo-netflix. :)
jpelerj
Kupują czas na kontrolowany upadek.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki