REKLAMA

Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu

Maciej Kalwasiński2021-10-22 06:50, akt.2021-10-22 11:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-22 06:50
aktualizacja
2021-10-22 11:27
Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu
Evergrande ucieka spod topora. Niespodziewana spłata dolarowego długu
fot. estherpoon / / Shutterstock

Tuż przed upływem okresu karencji Evergrande Group uregulowała zaległe zobowiązania wobec posiadaczy jednej serii swoich obligacji dolarowych - poinformował chiński "Securities Times".

W weekend miał minąć 30-dniowy okres karencji trwający od 23 września, gdy Evergrande nie wypłaciło obligatariuszom 83,5 mln dol. należnych odsetek. Jak podaje "Securities Times", w czwartek drugi największy deweloper w Państwie Środka przetransferował środki do powiernika - Citibanku - który przekaże je inwestorom przed upłynięciem terminu. Spółka nie wydała na razie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

W ten sposób Evergrande Group odsuwa widmo niewypłacalności. Choć nie na długo - kolejny deadline przypada już w przyszłym tygodniu. Spółka musi wtedy przekazać inwestorom ponad 45 mln dol. Z kolei w pierwszej połowie listopada powinna spłacić zaległości w wysokości blisko 150 mln dol. Większym wyzwaniem będzie wykup zapadających w marcu przyszłego roku obligacji za 2 mld dol.

Dzisiejsza wiadomość jest sporą niespodzianką. Zważywszy na problemy z płynnością w obliczu tąpnięcia sprzedaży mieszkań, trudności z pozyskaniem środków z banków czy rynku obligacji oraz braku postępów w procesie upłynniania aktywów, mało kto liczył na spłatę dolarowych zobowiązań. Porozumienia udało się za to osiągnąć z inwestorami, głównie krajowymi, posiadającymi juanowe obligacje dewelopera.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Zobowiązania Evergrande Group sięgają oficjalnie 2 bln juanów, a nieoficjalnie - nawet 3 bln juanów (ponad 450 mld dol.). Z tytułu obligacji dolarowych spółka ma oddać inwestorom, głównie zagranicznym, ok. 20 mld dol.

W reakcji na dzisiejsze doniesienia nieznacznie odbiły notowania grupy - akcje Evergrande Group zyskały w piątek ponad 4 proc. Od początku roku wciąż tracą jednak przeszło 80 proc. Wczoraj obrót walorami spółki wznowiono po ponad 2 tygodniach zawieszenia.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki